سرویس: فرهنگی ۱۹:۱۸ - جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲

در کاخ جشنواره فیلم فجر رخ داد

رؤیت چهره حضرت ابوالفضل در جشنواره

نمایش فیلم‌سینمایی «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش با نمایش چهره‌ی حضرت ابوالفضل (ع) همراه شد.

طبق معمول امروز نیز فیلم های سینمایی جشنواره در کاخ جشنواره ادامه یافت.
اولین فیلم نمایش داده شده امروز – ۱۶ بهمن ماه – فیلم «رستاخیز» بود. فیلمی که گفته می‌شود سرانجام با تایید برخی مراجع عظام توانست چهره‌ی حضرت ابوالفضل را نشان بدهد.
لازم به ذکر است که نمایش چهره اولیا و بزرگان پیش از این در فیلم مختارنامه با حواشی همراه بود که به دلیل مخالفت علما و همچنین مدیران نظارتی سازمان صدا وسیما، اجازه اکران آن سکانس از فیلم صادر نشد.

64091-192878-1391603732
اما این بار در فیلم رستاخیز این اتفاق به راحتی رخ داد. اصرار فیلمسازان بر نمایش چهره اولیا و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در کارهای فاخر سینمایی و مجموعه های تلویزیونی جای تعجب دارد. موضوعی که بارها توسط مراجع عظام مورد نقد قرار گرفته است. اما با بی توجهی واضح و آشکار فیلمسازان روبرو می شود.
عدم توجه به نظر علما و همچنین اعتقادات مذهبی، می تواند تبعات نامناسبی را در روند فیلم سازی و در نهایت باورهای مذهبیون داشته باشد. جایگاه رفیع حضرت قمر بنی هاشم در مکتب تشیع تا حدی است که در روایات آمده است که روز قیامت شهدا به جایگاه ایشان غبطه می خورند.

با این وجود و با وجود اینکه چنین سناریویی از جانب علما و مراجع عظام، در گذشته ای نه چندان دور در مجموعه مختارنامه تکرار شده بود، بی توجهی مسئولین و نهادهای نظارتی که امسال با پوشش جدید اعتدال پا در میدان فرهنگ نیز گذاشته اند، ممکن است مسیر فرهنگ و باورهای مذهبی را مورد تهاجمی قرار دهند که بازگشتش راه پر پیچ و خم و گاه ناممکنی را در پیش داشته باشد.

منبع:فرهنگ نیوز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.