سرویس: ورزشی ۱۲:۲۰ - یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۲

گفت وگوی صریح با سرمربی لبنان در آستانه دیدار با ایران:

شرایط ما مثل روز شکست ۵ بر صفر است/ ایران به پلی آف برسد،رفتن به جام جهانی غیر ممکن است

بوکر سرمربی آلمانی تیم ملی لبنان در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس،در مورد شرایط تیم خود و بازی حساس مقابل ایران که روز سه شنبه در ورزشگاه آزادی برگزار می شود صحبت های زیر را انجام داد: فارس: آقای بوکر نظرتان را در مورد آمادگی تیمتان که آخرین بازی شما در مرحله […]

بوکر سرمربی آلمانی تیم ملی لبنان در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس،در مورد شرایط تیم خود و بازی حساس مقابل ایران که روز سه شنبه در ورزشگاه آزادی برگزار می شود صحبت های زیر را انجام داد:

فارس: آقای بوکر نظرتان را در مورد آمادگی تیمتان که آخرین بازی شما در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است،بگویید؟

من از زمانی که به لبنان آمدم تا کنون سه تیم ملی ساخته‌ام، اولین آن به دلیل تبانی از بین رفت،  در تیم دوم هم بعد از بازی با کره به دلیل مصدومیت و محرومیت ۸ بازیکن خود را از دست دادم و الان تیم سومی را به ایران آوردم تا مقابل تیم ملی کشور شما بازی کند. دیگر من هیچ حرفی برای گفتن ندارم!

فارس: به گفته خودتان تیم دوم شما توانست مقابل کره جنوبی یک بازی قابل قبول را ارائه دهد و تا دقایق آخر مقابل این تیم پیروز بود اما در نهایت به یک تساوی یک بر یک رسیدید. الان هم این انتظار می رود تیم سوم شما هم بازی قابل قبولی را مقابل ایران به نمایش بگذارد.

 بازی با کره جنوبی خیلی خوب بود. در این بازی ما می‌توانستیم هم برنده باشیم و هم اینکه ببازیم اما برای برد تلاش کردیم آن هم در حالی که ۶ بازیکن خود را نداشتیم و با نتیجه‌ای که به دست آمد باید بگویم خیلی مغرور هستیم که روی پای خودمان ایستادیم و داریم آماده می‌شویم به مصاف ایران برویم.

فارس: یعنی شرایط خیلی سختی را دارید؟

بله مطمئنا. با این اتفاقاتی که در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برای من افتاده است هر مربی دیگری بود صد درصد پیراهن خود را درآورده و به نشانه تسلیم و اعتراض به زمین می‌کوبید، آن شرایطی که من در لبنان مربیگری کردم به هیچ وجه برای مربیان دیگر امکان پذیر نبود، یعنی خود این مربیان قبول نمی‌کردند در این شرایط کار کنند.

فارس: انتظار می‌رود فوتبال خوبی را از تیم لبنان مقابل ایران شاهد باشیم.

 در فوتبال همه چیز ممکن است رخ دهد اما یک چیز شگفت انگیز به مانند نتیجه‌ای که ما مقابل کره جنوبی گرفتیم همیشه اتفاق نمی‌افتد.

فارس: به هر حال تیم ملی لبنان در بازی‌های گذشته خود نتایجی که گرفته نشان می‌دهد همواره دچار نوسان است و این تیم در بیروت ایران را شکست می دهد اما در تهران با ۵ گل مقابل ایران شکست می‌خورد.

 ما در دو سال گذشته براساس آماری که وجود دارد هیچ گاه در خانه نباختیم، این اولین مسئله‌ای است که باید توجه داشت،مسئله دوم اینکه در بازی که مقابل ایران ۵ گل دریافت کردیم به دلیل اتفاقاتی که در تیم ما در خصوص تبانی با قطر رخ داده بود بازیکنان دائما به دنبال مقصر جلوه دادن یکدیگر بودند و یک جنگ روانی در تیم ما ایجاد شده بود. در جریان مسابقه هم یکی از بازیکنان ما منفی‌ترین نقش را ایفا کرد. او باعث شد ما پنالتی بزنیم و هم از زمین مسابقه اخراج شد و در واقع از ۵ گلی که دریافت کردیم روی سه گل مقصر اصلی او بود،یعنی او تمام تیم را نابود کرد، در مقابل ایران یک بازیکن به نام اشکان دژاگه داشت که گویی یک نفره در زمین مسابقه ظاهر شده بود و خیلی عالی کار می‌کرد. آن بازیکن ما هم مقابل دژاگه قرار گرفته بود و تمام مشکلات ما از همین جا منشا گرفت تا یک شکست سنگین از ایران داشته باشیم. او حتی لیاقت نداشت یک توپ از اشکان دژاگه بگیرد.

فارس: شما با این مشکلات در تهران ۵ گل از ایران دریافت کردید، الان هم چنین شرایطی را دارید؟

 ما به شدت از کمبود بازیکن رنج می‌بریم الان هم همان شرایط بازی است که ما پنج گل از ایران دریافت کردیم و همان مشکلات را داریم . من مانده‌ام در جریان مسابقه اگر بازیکنی دچار مصدومیت شود چه کار کنم، خودم باید وارد میدان شوم.

فارس: این بحث‌های تبانی که گریبانگیر فوتبال لبنان شده و اینکه گفته می‌شود برخی از بازیکنان به دلیل تبانی با قطری‌ها محروم شدند آیا واقعا صحت دارد و فوتبال لبنان چگونه درگیر تبانی شده است؟

این تبانی از مالزی آمده است، اصلا از قطر و لبنان نیست، مشکل اصلی در مالزی است. در این کشور یک مرکز شرطبندی است و افرادی که در این مرکز فعالیت می‌کنند دیدند اکثر بازیکنان لبنان گرسنه و بی پول هستند با قیمت‌های ۲۰-۳۰ هزار دلار به آنها پول دادند تا نتیجه مسابقه را به نفع خواسته‌های خود تغییر دهند. لبنان و قطر به این موضوع ربطی ندارند، تبانی از بنگاه شرط بندی در مالزی منشا می‌گیرد. آنها به سراغ بازیکنان ما که از نظر روحی و مالی ضعیف بودند، رفته و به آنها پول دادند تا تبانی کنند اما آنها نمی‌توانند این کار را در مورد ایران انجام دهند. حتی ما در بازی رفت می‌دانستیم ایران را در لبنان شکست می‌دهیم.

فارس: شما هفته گذشته به مصاف کره جنوبی رفتید و یک تساوی با ارزش را مقابل این تیم کسب کردید، آیا واقعا کره ضعیف شده است یا اینکه تیم شما مقابل این تیم خیلی خوب بازی کرد؟

کره یک تیم قوی و با اصالت در آسیا است. این تیم در جام جهانی ۲۰۰۲ توانسته عنوان سوم جام جهانی را به دست بیاورد، کره‌ای‌ها شماره یک آسیا هستند، سه چهار بازیکن این تیم در بوندسلیگا بازی می‌کنند، حتی یک نفر از بازیکنان کره‌ای آقای گل بوندسلیگا می‌شود، آنها تیم قدرتمندی هستند و ایران در بازی آخر مقابل این تیم کار سختی را پیش رو خواهد.

فارس: به نظر شما  از بین سه تیم ازبکستان، کره جنوبی و ایران کدام تیم‌ها شانس صعود مستقیم به جام جهانی دارند؟ 

از بین سه تیم ازبکستان، کره جنوبی و ایران، امیدوارم ایران به عنوان تیم اول و دوم باشد تا مستقیم به جام جهانی صعود کند چرا که اگر ایران به پلی اف برود کارش برای صعود به جام جهانی خیلی سخت خواهد شد. ایران در صورت رفتن به پلی آف باید به مصاف تیم آفریقای جنوبی برود که کسب پیروزی مقابل آنها غیر ممکن است و شانس‌شان برای حضور در جام جهانی خیلی پایین می‌آید.

فارس:در برخی از رسانه‌های عربی نقل قولی از شما آمده بود که از امکانات فوتبال لبنان ناراضی بودید و از کمبودها گلایه داشتید؟

در ۳۰ سال گذشته هیچ اتفاقی در فوتبال لبنان نیفتاده است و هیچ گونه زحمت و تلاشی برای فوتبال کشیده نشده است، حتی از هشت سال گذشته پلیس، ورود تماشاگران به استادیوم را ممنوع کرده است و ما بدون هیچ گونه تماشاگری تمرینات و بازی‌های خود را انجام می‌دهیم، حتی زمین فوتبالی مثل زمینی که امروز «زمین شماره ۲ آزادی» در آن تمرین کردیم را در لبنان نداریم یعنی ما نمی‌توانیم بگوییم کمبود امکانات داریم بلکه هیچ چیز نداریم و در چمن مصنوعی تمرین می‌کنیم.

فارس: با این شرایط به حضورتان در تیم ملی فوتبال لبنان ادامه خواهید داد؟

 بعد از بازی برابر ایران در خصوص ادامه حضورم در تیم ملی لبنان تصمیم گیری خواهم کرد، باید بگویم پیشنهادات زیادی به ویژه از کشورهای عربی دارم اما تمرکزم روی بازی با ایران است و بعد از این مسابقه با بررسی پیشنهاد تصمیم گیری خواهم کرد تا به کدام تیم بروم اما بدانید در مورد فوتبال لبنان آنچه که می‌توانم بگویم این است که هیچ چیزی اینجا ندارم که با آن بخواهم تیم درست کنم، مثل یک ماشین که اگر یک لاستیکش پنجر شود من وسیله‌ای ندارم تا آن را تعویض کنم یا اگر موتور آن بسوزد وسیله‌ای ندارم آن را درست کنم. الان با چنین شرایط در فوتبال لبنان روبرو هستم.

فارس:آیا دوست ندارید در ایران کار کنید؟

من در هر جایی که فضا برای کار وجود داشته باشد کار می‌کنم اما دوست دارم در تیمی کار کنم که تمام هدفشان رو به جلو حرکت کردن است و من آنها را رو به جلو ببرم.

فارس: ظاهرا برای دیدار مقابل ایران کاپیتان خود را در اختیار ندارید؟

بله او پاسپورتش دچار مشکل شده و در استرالیا مانده است، در مورد بلاند می‌توانم بگویم او یکی از بهترین مدافعان آسیا و جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.