سرویس: بین الملل ۲۳:۰۶ - چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۲

پشت پرده انتقاد عربستانی ها از جهاد نکاح /آیا آل سعود از این پدیده احساس خطر کرده است؟

مدتی است که مساله جهاد در سوریه افکار عمومی مردم عربستان را درگیر خود کرده است.انتشار اخبار مربوط به تعداد کشته های عربستانی در سوریه بویژه پس از انقسام در مسلحان و درگیری بین جبهه النصره و داعش نقل محافل عربستانیها شده است.

مدتی است که مساله جهاد در سوریه افکار عمومی مردم عربستان را درگیر خود کرده است.انتشار اخبار مربوط به  تعداد کشته های  عربستانی در سوریه بویژه پس از انقسام در مسلحان و درگیری بین جبهه النصره و داعش نقل محافل عربستانیها شده است. پرسشهای فراوانی درمورد لزوم شرکت عربستانیها در جنگ سوریه و جنگهایی که ربطی به آنها ندارد وجود دارد که تاکنون بی پاسخ مانده اند.

یکی از شهروندان عربستانی می گوید: اگر از جنگ های پیشین در افغانستان و چچن و عراق که فرزندانمان در آنها برای دفاع از مصالح کشورهای بزرگ جنگیدند  عبرت نگیریم مصداق این آیه خواهیم بود که : آیا نمی بینند که آنان در هر سال یک بار یا دو بار امتحان می شوند باز هم نه توبه می کنند و نه متذکّر می شوند؟ آیا نباید عبرت بگیریم و در برابر گرگهایی که در لباس میش جوانان را به جهاد در کشورهای دیگر تحریک می کنند قد علم کنیم؟

این موضوع انعکاساتی در رسانه های مکتوب عربستان داشته و روزنامه های معروفی موضوع جهاد و مبنای فقهی این گونه فتواها را  مورد بررسی قرار داده اند. عبدالفراج الشریف در روزنامه ” المدینه” نوشت که اصحاب فتوای جهاد ” ارزشهای دینی را به بازی گرفته اند”. روزنامه عکاظ نیز در مقاله ای با عنوان ” سوءاستفاده از جوانان توسط فتنه گران بس است” می نویسد که بیش از ۱۵۰۰ حساب کاربری در شبکه های اجتماعی وجود دارد که تنها هدفشان ترغیب جوانان سعودی برای شرکت در جنگ سوریه است.

عبدالرحمن عبدالعزیز آل شیخ در روزنامه الریاض هجوم بی سابقه ای به شیوخی که جوانان را به جهاد در سوریه تحریک می کنند کرد و آنان را تحریک کنندگانی نامید که حسابهای بانکیشان از تجارت بوسیله دین پر شده است. وی در یادداشت خود نوشت : اینان کسانی هستند که نشانه های ثروت از راه تجارت با ارزشهای دینی و بازی با احساسات جوانان ساده بر سیمایشان هویداست…دیدیم که در هر موضوعی نظری دارند و در هر امری دخالت می کنند حتی اگر مربوط به دین نباشد..خود را صاحب اختیار مردم می دانند و در تمام امور آنها دخالت میکنند و برای خود شان اجتماعی ریاکارانه ای ساختند که تنها نتیجه اش ثروت و شهرت بوده است.

همچنین شیخ علی فهد الجیعدی ( انجمن دعوت و بصیرت عربستان) در روزنامه عکاظ نوشت:تا کی باید شاهد باشیم که  جوانان کم سن و سال عربستانی  به عراق و سوریه می روند؟  مناطقی که درگیری های مذهبی و قومی شعله ور است و هنگامی که به میدانهای نبرد می رسند می بینند که جهادی در کار نبوده بلکه افراط و ذهنهای مریض و تکفیر فتنه ای برپا کرده است و در نهایت ابزاری برای سوءاستفاده تکفیریها خواهند شد که در خطوط مقدم می جنگند و عملیاتهای انتحاری را به نام دین اسلام انجام می دهند.

به نظر می رسد این هجمه رسانه ای و عمومی به موضوع جهاد در سوریه  و بویژه توجه به جنبه انسانی و خانواده های این افراد اتفاقی نیست..چرا که عربستان کشوری است که روزنامه ها در آن طبق اهداف و سیاستهای سلطه این کشور حرکت می کنند …آیا آل سعود از این پدیده احساس خطر کرده است؟ آیا باز گشت این جوانان از سوریه به همراه کوله باری از تندروی و تکفیر هر آنکه با آنان مخالف باشد زنگ های خطر را برای ثبات دولت آل سعود به صدا درآورده است؟

اکنون سوال این است: آیا پس از تغییر در اوضاع سیاسی منطقه و تنها ماندن عربستان با گروهکهای تروریستی که خود حمایت کرده است باید منتظر این ماند که خود در چاهی که کنده سقوط کند؟ آیا عربستان در حال چشیدن طعم تلخ فتواهایی است که برای کشورهای دیگر صادر کرده است؟

منبع :  رهیاب نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.