سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۲۵ - یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲

زندگینامه داستانی شهید محمدابراهیم همت منتشر شد

نخستین زندگینامه داستانی شهید محمدابراهیم همت در قالب کتاب «همت» به تازگی از سوی انتشارات روزگار منتشر شد. این کتاب را محمد عزیزی نوشته است.

«همت» نوشته محمد عزیزی، نخستین زندگینامه داستانی شهید محمد ابراهیم همت است. این کتاب سه کتاب، دیگر به نام‌های «به سوی صبح»، «اندوه سرد» و «دشت‌های سوخته» را در بر می‌گیرد.
«به سوی صبح» به مرور دوران کودکی تا انقلاب اسلامی می‌پردازد. «اندوه سرد» شرح نحوه حضور در سپاه پاسداران، فعالیت در پاوه و روز‌های نخست ازدواج همت با همسرش است و «دشت‌های سوخته» مبارزات و زندگی خانوادگی شهید همت را توامان تصویر می‌کند.
در بخشی از مقدمه کتاب «همت» می‌خوانیم: «این کتاب را نه برای آنان که شهید همت را بهتر از من می‌شناسند و با او زیسته‌اند، بلکه برای کسانی نوشته‌ام که از او فقط نامی شنیده‌اند و یا حد اکثر هر روز از اتوبان او رد می‌شوند بدون آن‌که بدانند به راستی این مرد که بوده است؟»
نگارنده برای نوشتن «همت» ۱۵ سال زمان گذاشته است و در این مدت تمامی اسناد، کتاب‌ها، فیلم‌ها و نوار‌های صوتی که درباره زندگی شهید ابراهیم همت منتشر شده را مورد مطالعه قرار داده و علاوه بر استفاده از گفته‌های خود شهید، از نوشته‌ها، خاطرات، گفته‌ها و روایت‌های خانواده نزدیک و دور شهید همت و نیز هم‌رزمان وی نیز بهره برده است.
در صفحه ۲۷۶ کتاب در ادامه شرح مبارزه‌های شهید همت برای به پیروزی رساندن انقلاب اسلامی می‌خوانیم: «… همه از ابتکار عمل و نقشه‌‌ی ابراهیم استقبال کردند و پس از تقسیم مسوولیت‌ها، هر کدام دنبال ماموریت خود رفتند. سحر، در زیر وزش هوای خنک بهمن ماه سال ۱۳۵۷، هم‌زمان صد‌ها جوان از صد‌ها نقطه‌ی شهرضا با فریاد الله اکبر ابراهیم همت، الله اکبر سر دادند. گلوله‌های پارچه‌ای آتشین را به سوی نظامی‌های رژیم پرتاب کردند. این هیامهوی دسته‌جمعی و گلوله‌های آتشین خواب سحرگاهی نظامی‌ها و بسیاری از مردم شهر را بر هم زد و همه وحشت‌زده شدند…»
«همت» را انتشارات روزگار با همکاری انتشارات پلاک هشت اول بهمن ۱۳۹۲ با شمارگان سه‌هزار و ۳۰۰ نسخه، در یکهزار و ۱۵۲ صفحه، قطع رقعی و به بهای ۴۰۰‌هزار ریال منتشر کرده است.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.