سرویس: اخبار شهرضا ۱۵:۱۳ - یکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۲

رئیس ارشاد اسلامی شهرضا مطرح کرد:

جلوگیری از موسیقی غربی با ایجاد بستر موسیقی مجاز در شهرضا

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا گفت: اگر بستر موسیقی مجاز را در شهرضا ایجاد نکنیم جوانان سراغ موسیقی های غربی می‌روند.

رجب فرهمندیان در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: شش ماهه پیش که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا را تحویل گرفتم، تمام ادارات شهرستان و بیشتر اداره ارشاد با مشکلات مالی مواجه بود.
وی افزود: به جهت اینکه مجتمع فرهنگی مدرس افتتاح و برنامه‌هایی نیز اجرا شده بود سبب شد که میزان بدهی این اداره بالا رود و این بدهی‌ها بر روی برنامه‌های ارشاد اسلامی اثر گذاشته بود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با اشاره به اینکه سعی بر آن شد بدهی‌ها بر کیفیت برنامه‌ها اثر نگذارد، گفت: برخی از این فعالیت‌ها که در طول این شش ماه برگزار شد برای نخستین بار بود که در شهرضا اجرا می‌شد و بعضی از این فعالیت‌ها ادامه کارهای گذشته بود.
وی با بیان اینکه در چند محور برنامه‌های اداره ارشاد اسلامی را پیش بردیم، خاطرنشان کرد: یکی از این محورها با توجه به تأکیدهای مقام معظم رهبری ترویج فرهنگ مطالعه مفید است، که در این زمینه در هر ماه یک نمایشگاه کتاب با کیفیت بالا برگزار می‌شود.
فرهمندیان با اشاره به اینکه در کنار نمایشگاه کتاب کارگاه‌های نقد و بررسی کتاب را هم داشتیم، بیان کرد: شهرستان شهرضا با توجه به قدمت و جایگاه فرهنگی آن در زیرساخت‌های فرهنگی با کمبودها و مشکلاتی رو‌به‌رو است.
وی با بیان اینکه اداره ارشاد اسلامی برای جبران این زیرساخت‌ها اقدامات فرهنگی انجام داده است، تصریح کرد: محل سابق اداره ارشاد را تبدیل به سه فعالیت فرهنگی، مجتمع دیجیتال، انجمن‌های ادبی و نگارخانه کردیم.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با بیان اینکه ایجاد زیرساخت نیاز به اعتبار مالی بالایی دارد، تصریح کرد: فعالیت‌های فرهنگی باید در برنامه باشد تا در سال‌های آینده چه از طریق ارشاد و سایر دستگاه‌ها مشکلات زیرساختی در سطح شهرستان شهرضا حل شود و مجبور نشویم به خاطر نداشتن فضا، فعالیت‌های فرهنگی تعطیل شود.
وی محور دیگر برنامه‌های اداره ارشاد را پرداختن به برنامه‌های مذهبی و دینی دانست و افزود: برنامه‌های مذهبی و دینی از ارشاد جدا نیست و این اداره طی دو مرحله مسابقات قرآنی در سطح شهرستان برگزار کرده است.
فرهمندیان تصریح کرد: اگر آمار فعالیت‌های قرآنی را با گذشته مقایسه کنیم، می‌بینیم که ۴۰ درصد رشد شرکت کنندگان در مسابقات قرآنی داشتیم.
وی با بیان اینکه در راستای تقویت فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی سومین سوگواره تعزیه در شهرضا برگزار شد، افزود: برنامه‌هایی که برای سال ۹۲ پیش‌بینی شده بود، اکثر آن بالاتر از استاندارد خود انجام شده است.
رئیس اداره ارشاد شهرضا با اشاره به اینکه ایجاد فضای شاد و مفرح در سطح جامعه یکی دیگر از محورهای کار ارشاد بود، گفت: برای ایجاد فضای شاد در سطح شهرستان کنسرت‌های موسیقی سنتی را برگزار نموده ایم.
وی بیان کرد: اگر به موسیقی‌های سالم نپردازیم و فضا را برای ایجاد برنامه های شاد و مفرح در سطح جامعه ایجاد نکنیم علاقه‌مندان به این هنر از طریق دیگر تغذیه خواهند شد.
فرهمندیان با بیان اینکه اگر بستر موسیقی مجاز را در شهرضا ایجاد نکنیم جوانان سراغ موسیقی های غربی می‌روند، افزود: بدین منظور اولین همایش تجلیل از پیشکسوتان موسیقی موسیقی شهرستان برگزار نمودیم که استقبال خوبی از آن شد.
وی با اشاره به اجرای کنسرت سالار عقیلی در مجتمع فرهنگی شهید مدرس، خاطرنشان کرد: گروه‌های موسیقی شهرستان در هر ماه یک اجرا در شهرستان داشته‌اند که سعی برآن داریم در چارچوب اصول تعریف شده موسیقی سنتی و مجاز را در سطح شهرستان اجرا کنیم.
رئیس ارشاد اسلامی شهرضا با اشاره به ساماندهی انجمن‌های هنری و مؤسسات فرهنگی هنری تصریح کرد: گرامیداشت مناسبت‌های ملی و مذهبی جزو برنامه‌ها اداره ارشاد است و در این راستا نمایشی در دهه ولایت برگزار نمودیم که جزو شهرستان‌های برتر استان شناخته شدیم.
وی با اشاره به اجرای سومین جشنواره خوشنویسی در دهه کرامت گفت: سعی نمودیم هنرمندان و مجموعه‌های هنری شاخص شهرستان را شناسایی و با مجموعه‌های استانی و کشوری ارتباط دهیم.
فرهمندیان با بیان اینکه از هنرمندان و مجموعه‌های شاخص شهرستان در حد امکان حمایت می‌نماییم، افزود: گروه نمایش عروسکی را به نیشابور اعزام کردیم که رتبه دوم را کسب نمود و نیز گروه نمایشی بی‌تا تاکنون مقام‌های کشوری و استانی کسب نموده است.
وی گفت: تشکیل مؤسسات هنری را به عنوان یک کار زیربنایی و اساسی در برنامه کاری این اداره پیش‌بینی شده است و درصدد هستیم افراد مستعد را در این زمینه شناسایی و نسبت به تشکیل مؤسسات فرهنگی، هنری اقدام کنیم.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.