سرویس: بین الملل ۲۱:۱۲ - شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۲

محمدجوادظریف در پی درگیری لفظی با داوداغلو در داووس:

شیعیان در برابر توهین به مقدسات شان سکوت نمی کنند

ظریف با اشاره به حضور نیروهای خارجی در سوریه و تشابه آن با نیروهای طالبان در افغانستان گفت: کسانی که طالبان را به وجود آوردند اکنون پیامدهای آن را با خون خود می‌پردازند. به نظر می‌رسد که تجربه افغانستان را فراموش می‌کنیم؛ برخی افراد تلاش می‌کنند که در منطقه گروه‌هایی را به وجود آورند اما بعدها عواقب آن را می پردازند.

این نشست که در فضای نرم و خوبی آغاز شده بود پس از مدتی درباره حضور حزب‌الله در سوریه به اوج رسید.

102

ظریف در پاسخ به سوالی درباره حضور نیروهای حزب‌الله در سوریه گفت: تمام نیروهای خارجی باید از سوریه خارج شوند. ما برای جنگ سوریه کسی را نفرستادیم. نیروهای حزب‌الله خودشان تصمیم به حضور در سوریه گرفته‌اند؛ البته افرادی(تروریست‌ها) به سوریه فرستاده می‌شوند که به مقدسات شیعیان توهین می‌کنند. نباید انتظار داشته باشیم در این صورت شیعیان در برابر این اقدامات سکوت کند.

داود اوغلو در برابر این اظهارات گفت: بارگاه حضرت زینب (س) تنها به شیعیان اختصاص ندارد و متعلق به همه مسلمانان است و همه این مقدسات میراث فرهنگی مسلمانان است.

او در ادامه اظهاراتش گفت: در سوریه حفاظت از مکان‌های مقدس مسلمانان شیعی و سنی و حتی مسیحیان وظیفه اصلی است.

اما ظریف با بیان بی‌احترامی برخی از افراد در سوریه نسبت به بارگاه‌های اهل بیت(ع) گفت: این اظهارات به گوش خوش می‌آید. من هم خواستار حفاظت از هر مکان مقدس در سوریه هستیم، اما زمانی که این گونه بی‌احترامی‌ها را بشنویم نمی‌توانیم انتظار چنین چیزی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به حضور نیروهای خارجی در سوریه و تشابه آن با نیروهای طالبان در افغانستان گفت: کسانی که طالبان را به وجود آوردند اکنون پیامدهای آن را با خون خود می‌پردازند. به نظر می‌رسد که تجربه افغانستان را فراموش می‌کنیم؛ برخی افراد تلاش می‌کنند که در منطقه گروه‌هایی را به وجود آورند اما بعدها عواقب آن را می پردازند.

ظریف با اشاره به کشته شدن انسان‌های بسیار زیادی در سوریه گفت: اگر در ابتدا گفته نمی‌شد اسد در طول دو ماه از کشور می‌رود در این صورت این همه انسان کشته نمی‌شدند؛ افرادی که این گونه ادعاهایی داشتند اکنون در ادعاهای خود زندانی شده و دیگر نمی‌توانند از این ادعاها خارج شوند.

101

داود اوغلو نیز در ادامه با تاکید بر این که همه نیروهای خارجی هر چه سریع‌تر سوریه را ترک کنند، گفت: ترکیه به هیچ وجه اجازه نداده است نیروهای رادیکال از مرز ترکیه برای ورود به سوریه استفاده کنند؛ در سوریه یک عنصر ترک وجود ندارد.

منبع : خبرگزاری جهان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.