سرویس: سیاسی ۱۶:۰۹ - جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۲

آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران:

همه کاندیداها در ۲۴ خرداد از رأی مردم تمکین کنند/ قانون‌مداری مقطعی نیست

آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب موقت تهران در خطبه دوم نماز عبادی – سیاسی جمعه تهران با تأکید بر اینکه موفقیت در عرصه‌های فردی و اجتماعی نه با زد و بندهای سیاسی بلکه با تقوا شکل می‌گیرد اظهار داشت: فضای کشور انتخاباتی است و ما انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را در پیش داریم از این […]

13911127000191_PhotoAآیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب موقت تهران در خطبه دوم نماز عبادی – سیاسی جمعه تهران با تأکید بر اینکه موفقیت در عرصه‌های فردی و اجتماعی نه با زد و بندهای سیاسی بلکه با تقوا شکل می‌گیرد اظهار داشت: فضای کشور انتخاباتی است و ما انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را در پیش داریم از این رو همه کاندیداها باید به این آیه قرآن که می‌فرماید برای خدا حریم نگه دارید تا مورد عنایت خداوند قرار گیرید توجه داشته باشند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به مناسبت‌های هفته گذشته از جمله شهادت امام کاظم (ع) و سالگرد ارتحال امام راحل عظیم‌الشأن تصریح کرد: مردم برای حضرت امام (ره) سنگ تمام گذاشته و نشان داده‌اند امام خود و ۱۵ خرداد را فراموش نکرده‌اند.

خطیب موقت تهران در ادامه به در پیش بودن اعیاد شعبانیه اشاره و تأکید کرد: نباید اجازه دهیم که این تفکر غلط که می‌گوید شیعه فقط اهل گریه است، جا بیفتد چرا که شیعه مکتب اعتدال است.

وی به در پیش بودن نیمه شعبان و روز پاسدار و روز جانباز اشاره کرد و افزود: ما باید این مناسبت‌ها را گرامی بداریم.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه، ۲۰ خرداد سالروز شهادت اولین مجتهد شهید نهضت امام (ره) مرحوم آیت‌الله سعیدی است گفت: وی که زیر شکنجه‌های طاغوتی مقاومت کرد، خون پاکش را در این راه داد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه دوم مهمترین مسئله امروز کشور را انتخابات عنوان و تصریح کرد: ما انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، انتخابات شوراها و انتخابات خبرگان را در دو استان کهگلیویه و بویراحمد و ارومیه در پیش داریم.

وی خاطرنشان کرد: این انتخاب یک پیام دارد و آن این است که امروز مردم بر سرنوشت خود حاکم هستند در حالی که در قرن‌های گذشته کمترین ارزشی برای این مردم که صاحب این خانه هستند قائل نمی‌شدند اما به برکت پیروزی انقلاب بیش از ۳۳ انتخابات در کشور برگزار شده است.

آیت‌الله خاتمی تأکید کرد: همه انتخابات کشور زیرنظر دوربین‌های دنیا قرار داشته اما انتخابات یازدهم ریاست جمهوری از حساسیت ویژه‌ای برخوردار بوده و به تعبیر مقام معظم رهبری بین‌المللی شده است.

امام جمعه موقت تهران یادآور شد: در سوریه، حزب‌الله لبنان و تمام انقلابیون دنیا به انتخابات هفته آینده ایران چشم دوخته و منتظر هستند که سرنوشت انتخابات را ببینند.

وی با بیان اینکه، بنده برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۰ مطلب نوشته‌ام ادامه داد: اولین نکته و مسئله اول، مسئله حضور است چرا که برای دشمنان عدم حضور مردم در انتخابات بسیار مهم محسوب می‌شود.

آیت‌الله خاتمی با ابراز امیدواری برای ناکام گذاشتن دشمن برای چندمین بار و خلق حماسه سیاسی از سوی مردم تصریح کرد: نکته دوم این است که رأی به هر یک از کاندیداهای احراز صلاحیت شده رأی به نظام اسلامی است و این کاندیداها از راهکار قانونی نظام احراز صلاحیت شده‌اند.

خطیب موقت تهران با بیان اینکه، رسانه‌های بیگانه تبلیغ می‌کنند که کاندیدایی موردنظر نظام است تا اگر رأی آورد مانند فتنه ۸۸ بگویند انتخابات مهندسی شده بود و اگر رأی نیاورد مدعی شوند مردم به نظام پشت کرده‌اند ادامه داد: نظام مطلقاً کاندیدا ندارد و رهبر معظم انقلاب نیز بارها فرموده‌اند که ما از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کنیم و بنده فقط یک رأی دارم که خودم می‌دانم.

وی با تأکید بر اینکه، منصوبان مقام معظم رهبری و امامان جمعه نیز حق ندارند از کاندیدای خاص حمایت کنند یادآور شد: نظام اسلامی از کاندیدای خاصی حمایت نمی‌کند و تصمیم با ملت است.

آیت‌الله خاتمی در تشریح نکته سوم به لزوم قانون‌مداری پرداخت و گفت: قانون‌مداری مقطعی نیست و فقط با ثبت‌نام در وزارت کشور تمام نمی‌شود بلکه از اول تا آخر است.

خطیب موقت تهران بر همین اساس افزود: ما دیدیم که برخی از کاندیدای احراز صلاحیت نشده به نظر شورای نگهبان تمکین کرده و آن را فصل‌الخطاب دانستند هر چند مردم نیز می‌دانند که عدم احراز صلاحیت ضعف و نقص نیست.

وی تأکید کرد: از کاندیداها نیز انتظار می‌رود در صورتی که در ۲۴ خرداد منتخب مردم نبودند به قانون و رأی مردم تمکین کرده و اعتراضات خود را قانونی دنبال کرده و به فرد منتخب تبریک گفته و طرح‌های خود را نیز در اختیار رئیس جمهور منتخب قرار دهند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه اینها را می‌گویم تا دوباره مبتلا به بلای فتنه سال ۸۸ نشویم افزود: فتنه سال ۸۸ از متن عدم تمکین به قانون شکل گرفت.

خطب موقت تهران نکته چهارم را عدالت رسانه‌ای دانست و گفت: در این انتخابات رسانه‌های جمهوری اسلامی در اختیار کاندیداها قرار گرفت که بسیار مناسب بود.

آیت‌‌الله خاتمی در ادامه سخنان خود با اشاره به فرصت برابری که صدا و سیما برای بیان سخنان  و برنامه‌های کاندیداهای مختلف فراهم آورده است، گفت: این کار عادلانه شایسته تجلیل است بعضی‌ها این کار عادلانه را هم می‌کوبند.

وی افزود: با این کار جلوی اسراف و تبذیر گرفته شد و کاندیداها سخنان خود را بیان کردند که من به سهم خودم از این کار تشکر می‌کنم.

آیت‌الله خاتمی در ادامه شکرانه این امکانات را تجلیل از خدمات نظام عنوان کرد و سیاه‌نمایی را موجب ناشکری دانست.

وی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری در این باره تصریح کرد: این نصیحت دلسوزانه را نامزدها بپذیرند برخی می‌گویند که کشور در پرتگاه سقوط است؟ آیا این سیاه‌نمایی نیست؟

خطیب امروز نمازجمعه تهران ادامه داد: می‌گویند که فضای امنیتی، سینما و دانشگاه‌های ما را فرا گرفته است آیا واقعا وضعیت این است؟

اینکه کاندیدایی بگوید در طول سی و چند سال شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچ کاری نکرده است منصفانه است؟

آیت‌الله خاتمی گفت: شما که می‌گویید تحت ولایت فقیه فعالیت می‌کنید آیا این کار زیر نظر ولایت کار کردند است؟ کشور را یک کشور ورشکسته نشان دادن و اینکه آقایان بگویند از وسط آسمان افتاده‌اند تا کشور را درست کنند کار درستی است؟

وی افزود: ما انتظار داریم از حالا به بعد تجدید نظر کنید چنین نکنید امر به معرف و نهی از منکر می‌کنم که انتقاد کنید اما انتقادتان واقع‌بینانه باشد. اوباما در ۱۱ تیرماه گفت ایران یک ماه دیگر دست تسلیم خود را بلند می‌کند و ما بی‌نظیرترین تحریم‌ها را اعمال کرده‌ایم.

خطیب امروز نمازجمعه تهران تصریح کرد: اما ما در روز قدس شاهد بودیم چه اتفاقی افتاد در ادامه سال و هنوز هم اوباما خمیازه می‌کشد وضعیت کشور ورشکسته نیست بله، وضعیت دشمن با ما وضعیت جنگ است اما ملت پیروز هر صحنه نبرد خواهد بود.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: بداخلاقی‌ها را کاندیداها کنار بگذارند دشمنان کاندیداها بداخلاقی ها را کنار بگذارند از نام مقام معظم رهبری برای خود استفاده نکنند.

وی افزود: برخی در دقیقه ۹۰ برای افشاگری‌ها خیز برمی‌دارند مردم عزیز ما به این مسائل و سی‌دی‌های کذایی توجه داشته باشند چرا که این مسائل در راستای تقابل با مردم است.

خطیب امروز نماز جمعه تهران با تاکید بر عدم دادن وعده‌های غیرقابل اجرا به مردم گفت: اینکه کاندیداها بیایند و بگویند و قولی بدهند و بعد بگویند که نگذاشتند شرمنده نشوند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه تمام کاندیداها بر روی مسائل اقتصادی متمرکز شده‌‌اند، گفت: عزیز من مردم از شما تاریخ فرهنگ را نمی‌خواهند از شما می‌خواهند که در عفاف و حجاب برنامه دارید یا نه و می‌خواهید که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در این بار اجرا کنید.

وی افزود: در عرصه مقابله با عرفان‌های قلابی و انحرافی برنامه شما چیست؟ مردم این را از شما می‌خواهند.

خطیب امروز نمازجمعه تهران با اشاره به اینکه مسئله فتنه زخم کهنه این ملت است، گفت: فتنه‌‌گران سرمایه ۸۵ درصدی مردم را سوزاندند کاندیداها بدون آنکه دو پهلو صحبت کنند صریح بگویند که آیا با فتنه‌گران مرزی دارند یا نه؟ مردم ایران قرار ندارند با کسانیکه به کشور ضربه زدند و با آنان ارتباط دارند رای دهند.

آیت‌الله خاتمی گفت: کاندیداها صریح و شفاف بگویند که با فتنه‌گران مرز دارید یا نه تا مردم تکلیف خود را بدانند.

وی افزود: آخرین نکته هم اینجاست که انتخابات برگزار شد رقابت‌ها تمام می‌شود و رفاقت‌ها آغاز می‌شود و با صمیمیت و وحدت و همدلی برای آبادانی کشور بکوشند.

همچنین خطیب امروز نماز جمعه تهران با تشبیه پیروزی ارتش سوریه در القصیر به پیروزی ملت ایران در خرمشهر، گفت: با فتح القصیر آمریکا، صهیونیست‌ها، تروریست‌ها و مفتیان خائنی که کمک به این قضیه کردند و گفتند اگر می‌توانستند در این جنگ شرکت کنند، ذلیل شدند.

آیت‌الله خاتمی گفت: این آخوند قطری، دین به دنیا فروش، این آخوند قلابی کسی که از منافقین و تروریست‌ها حمایت می‌کند و به آمریکا چراغ سبز نشان می‌دهد.

وی افزود: اسم خوبی بر روی وی گذاشته‌اند و به وی لقب مفتی ناتو دادند که لقب خوبی است و انشاءالله آنها در این عرصه ذلیل‌تر خواهند شد.

منبع: فارس

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.