سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۳۱ - دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۲

رئیس بنیاد مسکن شهرضا خبر داد

پرداخت وام بهسازی مسکن روستایی

رئیس بنیاد مسکن شهرضا گفت: متقاضیان براساس ارایه درخواست کتبی، پروانه ساختمانی، نقشه مهندسی که به تایید ناظر بنیاد مسکن رسیده باشد جهت اخذ وام بهسازی مسکن روستایی به بانک‌های عامل معرفی می شوند.

امرالله پژومان در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی براساس فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۸و با افتتاح حساب ۱۰۰تاسیس شد، اظهار کرد: بنیادمسکن به عنوان متولی اصلی ساخت مسکن روستایی قلمداد و وظیفه احداث و مقاوم سازی واحدهای مسکونی را به این نهاد انقلابی محول نموده اندکه با امکانات محدود و کم، خدماتی شایان و قابل توجه رابه هموطنان ارائه نموده است.
وی با اشاره به فعالیت‌های این بنیاد افزود: عمران روستایی شامل تهیه طرح هادی و بهسازی روستاها،تملک، تفکیک و واگذاری زمین به متقاضیان درروستاهای تابعه، پرداخت تسهیلات بهسازی درجهت مقاوم سازی مسکن روستایی، اجرای طرح نظام فنی روستایی به منظورهدایت، ترویج و کمک های تخصصی در بخش ساخت و ساز مسکن روستایی، پرداخت تسهیلات وام به منازل آسیب دیده در شهر و روستا ناشی از حوادث غیرمترقبه از جمله فعالیت‌های بنیاد مسکن است.
رئیس بنیاد مسکن شهرضا با بیان اینکه پرداخت وام تعمیری قرض الحسنه مسکن و احداث حمام منازل مسکونی به متقاضیان نیازمند در روستاها یکی دیگر از فعالیت‌های این بنیاد است، بیان کرد: احداث مسکن شهری و روستایی جهت محرومان، اجرای ماده۱۳۳ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مشارکت در بازسازی مناطق جنگی و خسارت دیده از حوادث قهری همچون زلزله وسیل نیز از دیگر فعالیت‌های بنیاد مسکن است.
وی با اشاره به طرح هادی روستاهای شهرستان گفت: این شهرستان دارای ۲۵ روستا است که تاکنون برای ۲۰ روستا طرح هادی تهیه شده و روستاهای یحیی آباد، هوک و محمدیه که زیر پنجاه خانوار هستند درسال‌های آتی پس از صدور مجوز برای روستاهای مذکور طرح هادی تهیه خواهدشد.
پژومان تصریح کرد: بر اساس اعتبارات مصوب و تخصیصی این بنیاد تاکنون در اکثر روستاهای بخش مرکزی شهرستان اقدام به عملیات آزادسازی معابر، زیرسازی، آسفالت، جدول گذاری، پیاده روسازی، احداث پل نموده است البته این به آن معنی نیست که بهسازی درتمامی روستاها به اتمام رسیده بلکه براساس اولویت که با هماهنگی فرماندار و بخشدار مشخص می شود، درخواست اعتبارجهت ادامه کار خواهد شد.
وی گفت: بنیاد مسکن برحسب نیاز روستا از طریق منابع طبیعی و امور اراضی درخواست تملک زمین می نماید که پس از طی مراحل قانونی زمین‌های موات و ملی به بنیاد مسکن واگذار می شود سپس بنیاد اقدام به نقشه برداری، طراحی و تفکیک و براساس معرفی نامه مورد تایید شورای اسلامی روستا، زمین را به متقاضیان واجد شرایط واگذار می نماید.
رئیس بنیاد مسکن درباره پرداخت وام بهسازی مسکن روستایی افزود: متقاضیان براساس ارایه درخواست کتبی، پروانه ساختمانی، نقشه مهندسی که به تایید ناظر بنیاد مسکن رسیده باشد و ارائه مدارک مربوطه جهت اخذ تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی می شوند.
وی با اشاره به پرداخت تسهیلات به متقاضیان شهری گفت: شهرهای زیر۱۲۰۰۰ نفر جمعیت هم می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند که در حال حاضر تعدادی از متقاضیان شهر منظریه این وام ها را جذب و بعضاً هم پایان کار دریافت نموده اند و محله های منوچهرآباد، جرم افشار، اسلام آباد و ترک آباد شهرضا با پیگیری‌های بعمل آمده می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز از تسهیلات مذکور استفاده نمایند.
پژومان با اشاره به اینکه یکی دیگر از وظایف بنیاد مسکن نظارت بر ساخت و ساز در روستاها است، خاطرنشان کرد: نظارت توسط ناظران فنی روستایی انجام می شود و این شهرستان دارای ۸ نفر ناظر فنی روستایی و دو دفترخدمات فنی مهندسی روستایی است که تحت نظارت دفتر فنی بنیاد مسکن استان و شهرستان فعالیت می نمایند.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از وظایف بنیاد مسکن پرداخت تسهیلات جهت تعمیرات اماکن مسکونی و خسارت دیده از حوادث است، بیان کرد: وام حوادث به واحدهای مسکونی آسیب دیده در شهر هم تعلق می گیرد که پس از تأمین اعتبار و ابلاغ موافقتنامه، ضمن بازدید کارشناس بنیاد مسکن از واحد خسارت دیده نسبت به تشکیل پرونده و انجام مراحل اقدام می‌نماید.
رئیس بنیاد مسکن شهرضا با اشاره به تشکیل انجمن خیران مسکن ساز گفت: مشارکت های مردمی حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره) براساس مصوبه دفترمرکزی و دستور مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان مبنی برتشکیل انجمن مذکور با مشارکت مردم که مورد استقبال مسئولان شهرستان قرارگرفت و بنیاد مسکن به عنوان یکی از اعضای انجمن مذکور ضمن در اختیار گرفتن زمین مناسب و تهیه نقشه و پیگیری اخذ پروانه ساختمانی بستر لازم جهت شروع عملیات اجرایی را فراهم نموده است.
وی با اشاره به بازسازی مناطق جنگی و خسارت دیده از حوادث قهری مانند سیل و زلزله گفت: در این راستا پرسنل این بنیاد در بازسازی ها شرکت نموده و نمونه آن مشارکت در بازسازی مناطق جنگ زده جنوب کشور، سیل داراب، زلزله شمال زلزله بم و ورزقان است.
پژومان احداث واحدهای مسکونی در شهر در قالب مسکن شهری را یکی دیگر از وظایف این بنیاد دانست و افزود: در این رابطه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان طی سال‌های اخیر اقدام به احداث واحد مسکونی در سطح شهر نموده و به موازات جریان ساخت و ساز نیز نسبت به شناسایی واجدان شرایط و انجام مراحل واگذاری واحد به ایشان اقدام نموده است.
وی خاطرنشان کرد: احداث کتابخانه علامه طباطبائی، اجرای مدرسه ۱۵ خرداد، پرداخت کمک‌های بلاعوض به نیازمندان، احداث ساختمان اداری نمایندگی مسکن وشهرسازی (پاسگاه انتظامی فعلی سروستان) و اجرای ساختمان مسکونی دو طبقه مربوط به آن اداره، اجرای ساختمان بسیج هونجان درحدسفت کاری، تحویل زمین جهت ساختمان های خانه عالم و بسیج در روستاهای امین آباد، اسفرجان از فعالیت‌های متفرقه بنیاد مسکن در سطح شهر است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.