سرویس: سیاسی ۱۷:۳۰ - پنج شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲

اولین بیانات رهبر انقلاب در جمع اقشار مردم

ملت ایران بیش از هرچیز به هوشیارى و وحدت کلمه احتیاج دارد

حضرت‌ آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۶۸ اولین سخنرانی خود را در جمع اقشار مردم (بیعت عشایر خوزستان و مردم نجف آباد) به عنوان رهبر معظم انقلاب اسلامی ایراد فرمودند که متن کامل این بیانات به مناسبت آغاز بیست و پنجمین سال زعامت ایشان را می‌توانید در زیر بخوانید: بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌ «انّا للَّه و […]

IMAGE634541171862155373حضرت‌ آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۶۸ اولین سخنرانی خود را در جمع اقشار مردم (بیعت عشایر خوزستان و مردم نجف آباد) به عنوان رهبر معظم انقلاب اسلامی ایراد فرمودند که متن کامل این بیانات به مناسبت آغاز بیست و پنجمین سال زعامت ایشان را می‌توانید در زیر بخوانید:

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

«انّا للَّه و انّا الیه راجعون»(۱). در هنگام رحلت رسول اکرم(ص) تمام شهر مدینه یکپارچه ضجه و عزادارى شد و احساسات پُرشور مردم مسلمان به حدى بود که در تاریخ به عنوان یک روز نمونه باقى ماند؛ اما وقتى احساسات و هیجان ملت بزرگ ایران را در هنگام دریافت خبر رحلت امام عزیز و بزرگوارمان مشاهده مى‌کنیم، بار دیگر به این حقیقت ایمان مى‌آوریم که مردم بااخلاص ما و مسلمانان امروز جهان، از لحاظ عمق ایمان و شور و احساسات، حتّى از دوره‌ى رسول گرامى اسلام(ص) و مردم آن زمان جلوترند.

این واقعیت را در جلوه‌هاى متعدد فداکارى مردم، از اول پیروزى انقلاب تا امروز مشاهده مى‌کنیم. امام عزیزمان نیز این مطلب را تصدیق مى‌کردند و مى‌گفتند: عمق اعتقاد و شور ایمان مردم در سطح عموم، حتّى از دوران صدر اسلام هم بالاتر است.

در آن وقت، مردم به چشم خودشان پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) را مى‌دیدند؛ ولى امروز مردم ما، پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) و ائمه‌ى هدى (علیهم‌السّلام) را فقط در تاریخ دیده‌اند؛ در عین حال، ایمان و شور و احساسات و فداکارى و صدق نیت و آمادگى آنها براى مواجهه با حوادث بزرگ، از مردم آن روزگار کمتر نیست و در مواردى حتّى بیشتر است.

اگر از برجستگان و بزرگانى که در صدر اسلام بوده‌اند و تا همیشه‌ى تاریخ مثل خورشید خواهند درخشید، بگذریم، در مقایسه با سطح عامه‌ى مردم، ملت ما حقاً و انصافاً از مردم آن زمان جلوترند.

در ایام رحلت امام عزیزمان، یک‌بار دیگر این معنا نشان داده شد. احساسات پُرشور مردم و ابراز عشق و وفادارى آنها به امام و انقلاب، حقیقتاً نظام اسلامى را در دنیا روسفید کرد و مایه‌ى مباهات امام عزیزمان شد. این بیدارى و خیزش نیز از برکات همان بزرگمرد و درس آن معلم چیره‌دست است.

ما ملتى بودیم که در طول سالیان متمادى، استعمار و استکبار با تلاش سیاسى و فرهنگى خود، هویت اسلامى و ملیمان را گرفته بود و هرگاه مى‌خواستیم قیام و تحرکى بکنیم، غالباً با خطر و مشکل مواجه مى‌شدیم و در بلندمدت نمى‌توانستیم ایستادگى کنیم.

یعنى استکبار و ایادى داخلى آنها و بخصوص حکومتهاى ستمگر، آن‌چنان فشارى بر مردم ما وارد آورده بودند که شیره‌ى حیات و جوهر انسانیت را از درون جامعه‌ى ما زدوده بودند و توان ملت بزرگ و بافرهنگ ما را – چه در ماجراهاى مشروطیت، و چه در قضایاى بعد از آن – گرفته بودند.

ملت ایران در نهضت و انقلاب اسلامى بزرگ ما، که از سال ۴۱ و۴۲ شروع شد و در سال ۵۷ به پیروزى رسید و پس از آن هم که زندگى پُرفراز و نشیب و پُرماجراى خودش را گذراند، جلوه‌ى استثنایى کرد. حقیقتاً امروز ملت ایران در چشم مردم عالم، به عنوان یک ملت قدرتمند و بزرگ و باشخصیت و تصرف‌نشدنى جلوه کرده است.

حوادث انقلاب و دوره‌ى جنگ هشت‌ساله و مقاومت در مقابل توطئه‌ها و فشارهاى دشمن، این موضوع را تأیید مى‌کند.

نقش دو عامل امام و امت، در انقلاب ما بسیار مهم بوده است. شما مردم تأثیر فوق‌العاده‌یى در شکست توطئه‌هاى دشمن و روسفیدى انقلاب داشتید، و در حال حاضر که در فقدان آن عزیز تازه سفر کرده مى‌سوزیم، باید راه او را با همان اقتدار و قوّت اراده ادامه دهیم، و عزادارى و ابراز احساسات مردم ما در این چند روز نشان داد که راه آن بزرگوار ادامه مى‌یابد.

هر ملت و انقلابى، دوران سختى دارد که باید از آن عبور کند.

بعد از عبور از این مرحله، دوره‌ى پابرجایى و آسایش و خوشیهاى حقیقى – که ناشى از استقلال و آزادى و اتکاى به خود و خداست – فرا مى‌رسد.

ملت ایران در حال گذراندن این دوران است و تا یأس کامل دشمن مى‌باید در مقابل هرگونه توطئه‌یى، آگاهانه و هوشیارانه، مقاومت و ایستادگى کند.

شما نشان دادید که مى‌توانید دوره‌هاى دشوار را طى کنید. خدا را شکر مى‌کنیم که توفیق داد تا بیشترین مدت سختى و دشوارى جنگ هشت‌ساله‌ى تحمیلى را بگذرانید و آبدیده شوید.

جلوه‌هاى برکات الهى، در اراده و روشن‌بینى مردم ما پدیدار شده است و امام(رضوان‌اللَّه‌تعالى‌علیه) با رضایت از ملت ایران به لقاءاللَّه شتافت.

او بدون شک از شما مردم راضى و خشنود است و مطمئنم که در پیشگاه پروردگار عالم، از امت خود و مردمى که به نداى او پاسخ دادند، اظهار رضایت خواهد کرد و براى آنها دعا مى‌کند.

حقیقتاً امام، شما مردم را خوب مى‌شناخت و در مقابل مسایلتان فوق‌العاده حساس بود و نسبت به حل آنها اهتمام داشت.

برادران عزیز! ما امروز بیش از همه چیز، به هوشیارى و وحدت کلمه احتیاج داریم.

دشمن پیچیده است و در مواجهه با انقلاب و ملت ایران، مرموزانه عمل مى‌کند. غالباً لباس دشمنى نمى‌پوشد؛ بلکه با چهره‌ى نفاق، دورویى، فریب، تبلیغات، شایعه‌پراکنى، ایجاد دلسردى و زنده کردن انگیزه‌هاى گوناگون قومى و تاریخى و فرقه‌یى، جلو مى‌آید. به همین خاطر، با دشمن باید هوشیارانه برخورد کرد.

اگر مردم هوشیار نباشند، همان بلایى بر سرشان خواهد آمد که بر سر مردم مسلمان در دوره‌ى امام حسن(ع) و بعضى از دوره‌هاى دیگر آمد.

در آن زمان، چون مردم هوشیار و آگاه نبودند، جریان حق شکست خورد.

اگر آگاهى و هوشیارى باشد، وحدت کلمه هم هست. مراقب باشید که وحدت کلمه را حفظ کنید؛ موقعیتها را بدرستى درک کنید و بدانید که امروز اساسیترین کار ما، توجه به این امور است.

باید در سایه‌ى وحدت کلمه، دست به دست هم دهیم و کشورمان را بسازیم و آباد کنیم.

باید با امکانات فراوانى که این کشور به فضل پروردگار دارد، زمینه‌ى ایجاد زندگى مرفه را براى عامه‌ى مردم، مخصوصاً قشرهاى فقیر و محروم فراهم کنیم.

باید رهنمودهاى امام(ره) را که در همه‌ى زمینه‌ها بیان شده است و هم‌اکنون در اختیار ماست، مورد بهره‌بردارى قرار دهیم و یقیناً کمک الهى هم با ما خواهد بود.

بار دیگر از همه‌ى شما عزیزان که زحمت کشیدید و از راههاى دور به این‌جا تشریف آوردید، تا دشمنان را بکلى مأیوس کنید و رشد و آگاهى ملت ایران را به اثبات رسانید، صمیمانه تشکر مى‌کنم.

سلام من را به بقیه‌ى برادران و خواهران نجف‌آباد و خوزستان و عشایر عزیزمان برسانید.

امیدواریم بتوانیم راه و خط و جهتگیرى امام(ره) را، با همان قدرت و با اتکال به نیرو و مدد الهى و با تکیه بر حمایتهاى مردمى ادامه دهیم و ان‌شاءاللَّه به همان هدفها نایل شویم.

والسّلام علیکم و رحمهاللَّه و برکاته‌

۱) بقره: ۱۵۶

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.