سرویس: سیاسی ۰۹:۵۹ - چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۲

مشروح/ قالیباف در شبکه سه سیما:

نگاه ما به جوانان غیرمنطقی و لازم‌الاصلاح است

محمدباقر قالیباف نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی پیش در شبکه سوم سیما حضور یافت. قالیباف در ابتدای این برنامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه‌های شما برای ایجاد امنیت و آرامش چیست، گفت: امنیت نه تنها باعث پیشرفت می‌شود بلکه یک بحث اساسی در زندگی به شمار می‌رود واگر در جامعه‌ای […]

13920309000422_PhotoAمحمدباقر قالیباف نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دقایقی پیش در شبکه سوم سیما حضور یافت.

قالیباف در ابتدای این برنامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه‌های شما برای ایجاد امنیت و آرامش چیست، گفت: امنیت نه تنها باعث پیشرفت می‌شود بلکه یک بحث اساسی در زندگی به شمار می‌رود واگر در جامعه‌ای امنیت نباشد دیگر هیچ اقدامی اتفاق نخواهد افتاد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر نقش نخبگان کشور در حل مسایل، منابع انسانی را یکی از مهمترین سرمایه‌های هر کشور دانست و افزود: حتما بین معادن، نفت و گاز و منابع انسانی این منابع انسانی است که دارای اهمیت بیشتر است؛ البته محصول و گل منابع انسانی نیز نخبگان هستند که هیچ چیز در جامعه مهمتر از آن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه اینجانب در تمامی پست‌هایم تاکنون تا حد امکان از ظرفیت نخبگان بهره برده‌ام، تصریح کرد: متوسط سن بچه‌هایی که پل صدر را ساختند ۳۵ سال بود، البته بچه‌ها هیچگاه تجربه را فراموش نکردند.

قالیباف با بیان اینکه در شهرداری تهران محدودیت سنی تعیین کردم، خاطرنشان کرد: در کشور ما افرادی هستند که در جاهای مختلف مشغولند و آنها از جایی نمی‌روند مگر اینکه حوادث آنها را کنار ببرد که این درست نیست.

وی با تاکید بر اینکه بایستی نگاه‌هایمان به جوانان باز شود، اظهار داشت: اکنون که من به خودم می نگرم و می‌بینم که چه فرصت‌هایی توسط این کشور، نظام و مردم به من داده شده نباید وقتی به جوانان می‌نگرم به آنها بی اعتماد باشم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به ۱۳۲ شهردار نواحی در تهران تاکید کرد که حداکثر ۱۰ نفر از شهردار نواحی بالای ۳۵ سال سن دارند و بقیه کمتر از این سن هستند.

قالیباف با بیان اینکه در هر جایی که به جوانان اعتماد کردیم نتیجه آن را دیدیم، اظهار داشت: حضور جوانان باعث ایجاد امید، نشاط و انجام کارها می‌شود.

وی در بخش بعدی سخنان خود اشتغال را یکی از دغدغه‌های جدی برای جوانان عنوان کرد و گفت: امروز به خاطر برخی سوء مدیریت‌ها، تنش‌هایی در خانواده‌ها ایجاد شده و به دلیل همین تنش‌ها برخی مشکلات برای خانواده‌ها پدید آمده است که باید راه‌حل‌هایی برای کاهش و حل آنها ارائه کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری برخی از مشکلات خانواده‌ها را برشمرد و از لزوم توجه بیشتر به آنها سخن گفت و در عین حال تاکید کرد راه‌حل‌هایی برای کاهش آنها باید اندیشیده شود.

قالیباف اشتباه جوانان را نیازمند یک برنامه جدی دانست و افزود: من با این روش مخالفم که ما به افراد پول بدهیم تا شغل راه‌اندازی کنند، این روش غیرعلمی و غیر منطقی است.

وی اضافه کرد: به نظر می‌آید روش‌های بهتری در این زمینه وجود دارد که یکی از آنها توجه به بخش‌های خدماتی است؛ امروز خدمات بیشترین سهم را در اقتصاد داراست که یکی از این خدمات حوزه مرتبط با IT است.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با طرح این پرسش که آیا می دانید ما با همین بخش خدمات چقدر می‌توانیم شغل ایجاد کنیم، از لزوم توجه به بخش خدمات و کارآمد بودن این بخش برای ایجاد شغل سخن گفت.

قالیباف در ادامه سخنان خود به فیلترینگ اشاره کرد و فیلترینگ را ضروری دانست و در عین حال تاکید کرد که نبایستی در این بحث تنگ‌نظری و رفتار سلیقه‌ای اعمال شود.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مجددا به حوزه خدمات اشاره کرد و با بیان اینکه جوانان زیادی می‌توانند در این حوزه مشغول به کار شوند بر لزوم توجه بیشتر مسئولان به این بخش تاکید کرد.

وی ایجاد اشتغال برای جوانان را یکی از اولویت‌های خود دانست و گفت که ایجاد اشتغال باعث حل مشکلاتی در کشور و برداشتن گام‌های مثبتی می‌شود که در نهایت به نفع کشور خواهد بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم درخصوص دغدغه‌های مردم برای تداوم هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی اظهار داشت: امروز مسئله اقتصاد دغدغه همه مردم شده و بنده یک برنامه دو ساله برای ایجاد آرامش و امنیت اقتصادی و روانی دارم.

قالیباف افزود: یکی از کارهای خوب دولت نهم و دهم این بود که با شجاعت طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها را که سال‌ها بر زمین مانده بود اجرا کرد اما من به نحوه اجرای این طرح انتقاد دارم.

وی درباره انتقاد خود توضیح داد: در طرح هدفمندی یارانه‌ها بخش پرداخت نقدی اجرا شده اما بخش تولید که حامی اشتغال است مورد توجه قرار نگرفته و باعث تورم و کاهش قدرت خرید مردم شده است.

قالیباف ارائه داد: امروز مردم حتی با دریافت یارانه قدرت خریدشان کمتر از زمانی است که هنوز یارانه‌ها هدفمند نشده بود و به نظر من به نوعی با این مدل اجرای هدفمندی نقض غرض شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: هدفمندی یارانه‌ها برای آزاد و واقعی کردن نرخ‌ها اجرا شده اما مردم حقوقی دارند که در اجرای این طرح دیده نشده است.

وی افزود: به عنوان نمونه وقتی نرخ بنزین آزاد می‌شود اما ماشین تولیدی صنعت خودرو‌سازی که مدیریت آن در دست دولت است غیراستاندارد است در نتیجه برای هر ۱۰۰ کیلومتر حدود ۱۲ لیتر بنزین مصرف می‌شود.

قالیباف ادامه داد: استاندارد جهانی برای مصرف بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر ۶ لیتر است و لذا شما می‌بینید که در کشور ما ۶ لیتر هم اضافه مصرف می‌شود که با این حساب ۳ هزار و ۵۰۰ تومان از جیب مردم می‌رود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با بیان اینکه در دولت وی تولید داخلی اساس و محور خواهد بود در عین حال گفت: قرار نیست وقتی تولید اولویت دارد ما جنس غیراستاندارد و بی‌کیفیت در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با تاکید براینکه حتماً روند هدفمند‌سازی یارانه‌ها ادامه می‌یابد اما تصریح کرد که در دولت او سهم تولید در حوزه صنعت، کشاورزی و همچنین رعایت کیفیت و استاندارد‌ها اصلاح خواهد شد و قدرت خرید مردم بالا می‌رود.

قالیباف تصریح کرد: مدیریت ما یک مدیریت خسته و بسته است که باید بعد از سه دهه به آن پایان دهیم و خون تازه در حوزه مدیریت جاری شود تا اتفاقات بزرگی در کشور بیفتد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در خصوص افزایش قدرت معیشت اقشار ضعیف جامعه و رفع فقر اظهار داشت: مهمترین شرط برای کاهش فقر این است که رونق اقتصادی در کشور اتفاق افتد چرا که تا تولید ثروت نباشد شاهد فقر خواهیم بود.

وی ادامه داد: البته پیامبر مکرم اسلام فرمودند که من از فقر امتم نگران نیستم ولی از سوء تدبیر در امتم نگرانم که این سخن حکیمانه بیانگر آن است که سوء تدبیر پیامدهای ناگواری دارد که یکی از آنها فقر است.

قالیباف تاکید کرد: اگر فقر نتیجه سوء تدبیر بود باید کارها را اصلاح و سوء تدبیر را برطرف کنیم که فقر را از بین ببریم و در این میان یکی از مهمترین مباحث امنیت سرمایه‌گذاری است تا تولید ثروت در کشور تحقق یابد.

وی البته متذکر شد که در حوزه سرمایه گذاری باید قانون رعایت شود تا جامعه بین فقیر و غنی دوقطبی نشود چرا که وقتی در جامعه فقیر و غنی باشد همبستگی و همدلی به وجود نخواهد آمد.

«وقتی در یک جامعه به خصوص در روستا یا حاشیه شهرها جوانی برای خرید کفش دچار مشکل است و یا یک خانواده پرجمعیت در یک خانه کوچک زندگی می‌کند اما می‌بینند که از سوی دیگر جوانی در پایتخت سوار ماشین یک میلیاردی می‌شود نمی‌توان انتظار همدلی و همبستگی داشت».

قالیباف با تاکید بر لزوم فقر‌زدایی درعین حال گفت: فقر‌زدایی نباید از جنس گدا‌پروری باشد بلکه باید مبتنی بر توانمند‌سازی با محوریت رونق اقتصادی و تولید باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: یکی از مباحث سیاست اقتصادی مالیات است و ما باید از کسانی که تولید ثروت می‌کنند مالیات گرفته و آن را برای کسانی که نیازمند سیاست‌های حمایتی هستند هزینه کنیم.

قالیباف افزود: بخشی از جامعه درآمد پایین دارند که حتما از آنها نباید مالیات گرفته شود و من معتقدم همه کسانی که درآمدشان زیر ۱ میلیون تومان است، دیگر ظرفیتی وجود ندارد که با توجه به خط فقر دولت از آنها مالیات بگیرد.

وی با بیان اینکه افراد پر درآمد باید مالیات بیشتری بدهند و با این مالیات‌ها بیمه همگانی تحقق یابد، تصریح کرد که برای توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار، کارگران ساختمانی و کشاورزان و سایر اقشار کم‌درآمد برنامه جدی دارد.

قالیباف از تفاوت بیمه شهری و روستایی نیز انتقاد کرد و گفت: وقتی انسانی بیمار می‌شود و برای درمان به بیمارستان مراجعه می‌کند این از عدالت و کرامت و انصاف دور است که بین آنها تفاوت قائل شویم.

وی خاطرنشان کرد: ما باید علاوه بر واگذاری امکانات بیشتر به دهک‌های پایین جامعه انفال را هم به عدالت توزیع کنیم و البته آحاد جامعه ما اهل مساوات و توجه به نیازمندان هستند و این در خون ایرانیان است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم درباره برنامه‌هایش برای کاهش سن ازدواج نیز توضیح داد: سال ۱۳۶۴ حدود یک میلیون و ۸۶۰ هزار نفر در کشور متولد شده‌اند که الان جوانان ۲۶ تا ۲۷ ساله ما را تشکیل می‌دهند.

قالیباف افزود: در این سال بیشترین میزان زاد و ولد را داشتیم و بعد از ۶۴ به بعد جمعیت رشد منفی داشت که این رقم الان نزدیک به یک شده که البته خود این هم ناشی از افراط و تفریط بود که باید با تدبیر و استفاده از اندیشه نخبگان در یک پروسه زمانی که فکر می‌کنم یک قرن باید بگذارد، به تعادل برسد.

وی با بیان اینکه معضلات نیروی جوان ما از موج شیرخشک و پوشک شروع شده و به کنکور رسید که کابوسی برای آنها بود و خسارت‌هایی وارد کرد و اکنون نیز به اشتغال و ازدواج رسیده است.

قالیباف حل نشدن این معضلات را ناشی از اشکالات مدیریتی دانست و تاکید کرد: وقتی مدیریت طولانی و خسته و بسته می‌شود و از نخبگان و خرد جمعی استفاده نمی‌شود مشکلات حل نمی‌شود که نمونه آن این است که ما هنوز درگیر کنکور هستیم که یک مدیر واقعی باید آن را در دهه ۷۰ حل می‌کرد.

وی تصریح کرد: امروز مدیر واقعی کسی است که با همه خلاء‌هایی که اتفاق افتاده دو چیز را پیش‌بینی کند که یکی بحث اشتغال همان متولدین دهه ۶۰ است که قربانی نشوند چرا که اگر یک جوان نتواند در فاصله سنی ۲۰ تا ۳۰ شغل پیدا کند و زندگی مستقل تشکیل دهد برای کشور آسیب است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با اشاره به تاثیر اشتغال و ازدواج جوانان در امنیت کشور، اظهار داشت: امروز وقتی یک دزد یا معتاد می‌بینیم می‌گوییم که باید جلوی جرم و اعتیاد گرفته شود اما کسانی که در بروز این پدیده‌ها مقصرند، نادیده می‌گیریم.

قالیباف افزود: اینکه کسی به دلیل انجام جرم به زندان می‌رود بخشی را خودش مقصر است و حتما سهم دارد اما جامعه و خانواده و از همه مهمتر دولت هم در این موضوع سهم دارد و وقتی بنده مدیرم و نمی‌توانم اشتغال ایجاد کنم در بروز پدیده‌های اجتماعی سهم دارم.

وی ادامه داد: یکی از مسائل نادرست این است که وقتی می‌خواهیم مجرمی را تنبیه کنیم فقط همان جوانی که مرتکب جرمی شده تنبیه می‌کنیم و کار به مسئولان و دولتمردانی که کوتاهی کرده‌اند که ۲۰ سال یا ۲۵ سال فرصت داشته‌اند و هیچ کاری برای شهروندان نکرده‌اند، نداریم.

«اینکه می‌بینید امروز جرم در جامعه بیشتر می‌شود به خاطر این است که با مسئولانی که در بروز پدیده‌های اجتماعی و وقوع جرایم سهم داشته‌‌اند، هیچ برخوردی نمی‌شود و جریمه نمی‌پردازند و همیشه ما مدیران خوبیم و جوانان بد».

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: نگاه ما به جوانان و مسائل آنها غیرمنطقی و نیازمند اصلاح است و معتقدم امروز مدیر کسی است که مسئله مسکن و اشتغال جوانان را حل کرده و از هم‌اکنون  برای آینده برنامه ریزی کند.

قالیباف افزود: ما در آینده بسیار نزدیک و در انتهای همین دهه با یک جمعیت پیری روبرو هستیم که موضوع سلامت، بهداشت روانی و درمان و حقوق بازنشستگی و سیاست‌های جبرانی برای آنها بسیار اهمیت دارد.

وی تاکید کرد: امروز ما می‌توانیم به همت جوانان عزیز هم مشکلات موجود را حل کنیم و هم می‌توانیم با برنامه‌ریزی درست از بروز مشکلات آینده از هم‌اکنون جلوگیری کنیم و مطمئنم این با تغییر اساسی در حوزه مدیریت کشور شدنی است.

ادامحمدباقر قالیباف در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌‌های خود برای مبارزه با تاثیر نامطلوب فرهنگ غرب بر روی جوانان گفت:‌در یک نگاه ما به دنبال کارهای سخت و یا تهدید‌محوری در فرهنگ هستیم و یا از نگاه دیگر می‌توانیم تربیتی به موضوع نگاه کنیم یعنی تربیت و موضوع را در فرهنگ ببینیم. از همان روزی که فرزند ما متولد می‌شود باید به آن توجه کنیم.

وی در ادامه افزود: البته حتی از دوران باروری نیز باید بحث رزق حلال مطرح شود اما پایه اصلی کار ما باید بر اساس تربیت در دوران نوجوانی و جوانی باشد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با دفاع از برخی محدودیت‌ها همچون فیلترینگ گفت: ما نمی توانیم بگوییم همه چیز را باید رها کرد اما کنترل یک ضرورت است. اگر انسان وارد یک مکان آلوده شود و از ماسک استفاده نکند حتما دچار آلودگی می‌شود در محیط فرهنگی نیز اگر یک جوان در محیط پر گناه باشد حتما آسیب‌پذیر است اما گر کسی را می‌خواهیم در جامعه بیاوریم و آن را در جامعه رها کنیم باید به او شنا یاد بدهیم و بعد در دریای مواج رها کنیم.

قالیباف گفت: متاسفانه امروز ما در کار فرهنگی کار بنیادی انجام نداده‌ایم واقعا امروز کار آموزش و پرورش و آموزش عالی دچار بی‌توجهی‌هایی شده است. معلمین ما نیز در حوزه آموزش و پرورش همین ‌گونه‌‌اند.

وی افزود: یکی از برنامه‌‌های مهم و جدی من این است که چون معلمان و اساتید جزو پایه‌های اصلی فرهنگی هستند هیچ دغدغه معیشتی نخواهید داشت و زمینه ارتقای معیشتی در دوران آموزش و پرورش را فراهم خواهم کرد تا تربیت وی در دوران آموزش و پرورش به درستی انجام شود تا یک انسان ماهر در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی بسازیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: البته ما باید به این نکته توجه کنیم که گاهی وقت‌ها محدودیت مصونیت نیز می‌آورد اما محدودیت‌های بیش از اندازه امنیت روانی جوانان را مختل می‌کند.

قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مهمترین کارها ارتقای معیشتی و بالا بردن استعدادهای علمی معلمان است، گفت: این کار سبب می‌شود تا با ظرفیت بیشتری به فرزندان ما برسند و این از برنامه‌های قطعی من در دولت آینده است.

وی در ادامه با اشاره به خاطرات خود از معلمان دوران کودکی خود گفت: من به عنوان یک دانش‌آموز که همراهی با معلم در سفر به مشهد برایم موضوعیت داشت از تلاش برای برقراری ارتباط نزدیک معلم با خود لذت می‌بردم.

وی با اشاره به اینکه امروز محدودیت‌های مالی اجازه انجام دادن چنین کارهایی از سوی معلمان برای دانش‌آموزان باقی نمی‌‌گذارد، گفت: حتما ارتقای مسائل معیشتی جزو برنامه‌های اصلی من در دولت آینده خواهد بود البته افزایش مهارت‌های معلمان نیز در برنامه ما خواهد بود.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: البته باید سیاست‌‌های کلی آموزش و پرورش را در خصوص نظام آموزشی به کار بگیریم بخصوص این مسئله درباره علوم انسانی قابل تامل است. هدف اصلی رشد نظام اسلامی ارتقای انسان در سایه هدایت قدسی برای رسیدن به یک نقطه والا است و این از آموزش و پرورش و وزارت علوم بیرون می‌آید.

قالیباف گفت: مطمئن باشید دو وزارتخانه‌‌ای که من حتما به آن رفت و آمد خواهم کرد وزارت آموزش عالی و آموزش و پرورش خواهد بود.

همچنین قالیباف درباره حضور زنان در جامعه و برنامه خود برای این مسئله گفت: یکی از مهمترین و اساسی‌ترین نقش‌ها در جامعه ما زنان هستند. چرا که زنان گرانبهاترین جوهری هستند که در جامعه وجود دارند.

وی افزود: هیچ کس جز زنان ما نمی‌توانند انسان‌ها را در دامن خود به خوبی تربیت کنند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با اشاره به اینکه ما نباید در کارهای خود نگاه جنسیتی داشته باشیم، گفت: ما تحت تعالیم اسلام بر این باوریم که حقایق قدسی که برخاسته از مکتب اسلام است می‌تواند انسانیت و آزادگی انسان را حفظ کند وقتی این دو به وجود آمد ما می‌توانیم آزادی و آزادگی را در تمام انسان‌ها فارغ از زن یا مرد بودن انسان ببینیم.

قالیباف با اشاره به اینکه عاطفه‌ای که خداوند به صورت فطری در زن‌ها گذاشته است در مردها نگذاشته ما نباید تحت تاثیر فرهنگ غرب بگوییم که همه مردها و زن‌ها مثل هم هستند. من زمانی که رئیس پلیس بودم تلاش کردم تا پلیس زن را شکل بدهم.

وی افزود: من زمانی که من پلیس زن را تشکیل می دادم نمی‌توانستم انتظار داشته باشم که یک افسر زن در فلان پاسگاه مرزی در لب مرز نگهبانی دهد در حالیکه همسر و فرزند آن خانم در شهرستان دیگری زندگی کنند. اینجا است که تفاوتها روشن می‌شود.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ادامه داد: فرض کنید حادثه‌ای اتفاق افتاده است و زنی به قتل رسیده است و پیکر آن زن بر روی زمین است آیا در نظام اسلامی می‌تواند ده افسر مرد بیایند تا پیکر آن زن را بررسی کنند اینجا می‌تواند یک افسر زن متخصص که تخصص در حوزه بررسی قتل دارد، می‌تواند وارد این موضوع شود و همه شئونات رعایت شود.

قالیباف با اشاره به اینکه امروز در دانشگاه‌ها به خاطر استعداد زنان سهم آنان در بحث ورود به دانشگاه‌ها به شدت افزایش داشته است، گفت: ما در هرکجا که از مدیران زن استفاده کردیم به موفقیت رسیده‌ایم. البته ما در بحث خانم‌ها و تحصیلکرده‌ها یکی از مشکلات جدی ما بیکاری آنان است. البته کار تنها از منظر درآمد قابل بررسی نیست چرا که کار به معنای جوهر و پایه حرکت زندگی انسان است. یکی از مشکلات جدی ما این است که تعداد زیادی از خانم‌های فارغ‌التحصیل ما بیکار هستند.

وی افزود: من معتقدم که حتما مدیریت باید با رعایت شئونات آنان به زنان واگذار شود. من در اینجا عرض می‌کنم هیچ کاری نمی‌تواند جایگزین نقش مادری باشد بعد از نقش مادری بقیه اوقات با حفظ رعایت شئون می تواند به کار اختصاص پیدا کند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با اشاره به اینکه خانم‌ها باید برای خودشان برنامه ریزی کنند، گفت: بعضی از خانم‌های ما هستند که نیاز به توانمندسازی و سیاست‌‌های بازسازی هستند که به آن هم باید توجه کنیم لذا ما در حوزه زنان به دو موضوع توجه کردیم حوزه سلامت جسمی زنان و حوزه روانی زنان که البته رعایت باورهای اسلامی نیز در این موضوع شرط بوده است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.