سرویس: بین الملل ۱۶:۲۶ - یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۲

استعفای مشاور سازمان جاسوسی آمریکا

همکاری مشاور سرمایه‌گذاری‌های خارجی بخش مدیریت اطلاعات ملی آمریکا و در واقع مشاور سازمان جاسوسی آمریکا با شرکت چینی هواوی، تنها دلیل استعفایش شد.

در حالیکه چندی می‌شود در اثر لو رفتن اقدامات آژانس امنیت ملی آمریکا توسط ادوارد اسنودن، روابط این کشور با شرکت چینی هواوی نیز به دلیل حضور گسترده آن در بخش زیرساخت مخابراتی و ارتباطی آمریکا تیره و تار شده است، خبرها حاکی از آن است که یکی از مشاوران بخش مدیریت اطلاعات ملی آمریکا نیز در این راستا مجبور به استعفا شده است.

موضوع از این قرار است که این فرد به نام تئودور مورن از سال ۲۰۱۰ به عنوان مشاور شرکت چینی هواوی در بخش فناوری‌های آموزشی بوده و همین دلیل اصلی اجبار به استعفای وی از بخش مشاوره مدیریت اطلاعات ملی آمریکا بوده است.

این فرد از سال ۲۰۰۷ در مقام مشاور سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این نهاد که شامل ۱۸ تحلیلگر ارشد است و به سازمان جاسوسی آمریکا راهبردهای اصولی و تأثیر آن‌ها بر مناسبات بین‌المللی را نشان می‌دهد، مشغول به خدمت بوده است.

این اتفاق در حالی افتاده که مورن معتقد است عضویت خود در پنل مشاوره‌ای شرکت هواوی را در سال ۲۰۱۰ به شورای اطلاعات ملی اطلاع داده بوده اما چون این شرکت زمینه‌ای برای توسعه در ایالات متحده ندارد و آمریکا هم آن را خطری بالقوه تلقی می‌کند، استعفای وی هم برای این سازمان ضروری بوده است.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.