سرویس: اخبار شهرضا ۲۳:۵۰ - سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۲

ناصح قمشه ای

آیت الله عبدالرحیم ملکیان، متخلّص به « ناصح قمشه ای » به سال ۱۳۰۲ شمسی ۱۳۴۲ قمری در شهرضا به دنیا آمد..

به گزارش خبرنگار افتخاری شهرضا نیوز، آیت الله عبدالرحیم ملکیان، متخلّص به « ناصح قمشه ای » به سال ۱۳۰۲ شمسی ۱۳۴۲ قمری در شهرضا به دنیا آمد. وی پس از طّی دوره ی شش ساله ی دبستان به تحصیل علوم ومعارف اسلامی ، در حوزه ی علمیّه ی شهرضا پرداخت و پس از چند سال راهی اصفهان شد و در حوزه ی علمیّه ی این شهر، در محضر اساتیدی مانند حاج میرزا علی آقا شیرازی ،صدر کوپایی ،و حاج شیخ عباسعلی حبیب آبادی ، درس خواند. آنگاه عازم شهر مقدّس قم گشت و تعلیم علوم دینی معقول و منقول را در نزد استادانی همچون علّامه ی طباطبایی ،آیت الله بروجردی، حاج شیخ عباسعلی شاهرودی،فکور یزدی و مجاهدی تبریزی پی گرفت. وی در سال ۱۳۴۱ شمسی به شهرضا باز گشت و از محضر حاج شیخ محمّد هادی فرزانه ، معروف به حکیم فرزانه که در فلسفه وحکمت اسلامی وبویژه در اطلاع بر مکتب مشّاء از سر آمدان روزگار بود ،بهره ور شد و در همه ی سال های اشتغال به علوم و معارف اسلامی از افاضات حکیم الهی قمشه ای نیز بهره می برد اکنون استاد ناصح قمشه ای در شهرضا به تدریس علوم دینی اعم از معقول ومنقول و وعظ وارشاد عامه مشغول است. وی با ادبیات فارسی وعلی الخصوص آثار مولوی ، نظامی ،سعدی وحافظ انس والفت دارد وخود نیز از اوایل جوانی ، در زمینه ی شعر فارسی ، طبع آزمایی می کرده است این روحانی بزرگوار مسن ترین روحانی در شهرضا میباشد و بیش از شش دهه است در مسجد و تکیه محله آقا به اقامه نماز جماعت می پردازد.

همچنین بخوانید:

3 دیدگاه برای “ناصح قمشه ای”

 1. فاضل گفت:

  به نام نقشبند آفرینش که انسان را به دانش داد بینش،
  انسانهای نیک نفس و پاک نهاد، تربیت یافته دامان مطهر مادران شریف و پدران پیوند یافته با آسمان ها هستند، انسانهایی از این دست ،همواره در ذهن و ضمیر خویش، در اندیشه گره گشایی از مشکلات دیگران اند و در عمق نگاه مهربانشان گوهر انسانیت و نیک اندیشی موج میزند. در کارهای خیر وانسانی پیشگامند و بر آوردن حاجات برادران دینی خویش را با تاسی به اهل بیت عصمت و طهارت ،نعمت و برکت زندگی و باقیات الصالحات فردای خویش میدانند. داشته های مادی ومعنوی خود را،اما نت خیر و توفیق الهی به حساب می آورند ولحظه های عمر را در اندیشه رضای خداوند و خدمت به خلق سپری می کنند.

  هنرمند گرامی و فرهیخته جناب آقایان سید مجتبی رضوی زاده و مسعود نصیریان ومیری اینک که توفیق الهی شامل حال حضرتعالی و همکاران محترمتان گردید که دقایقی از زندگی معنوی وپر خیر حکیم عالیمقدار حضرت آیت اله حاج شیخ عبدالرحیم ملکیان را در ساعت نورانی نماز در قالب تصویر ماندگار سازید و الگوی عملی و وارستگی و اخلاق را با شیوهای هنری به نسل جوان ونوجوان و جویای معرفت معرفی نمائید گلواژه های سپاس خود را یک جهان آرزوی سعادت وبندگی با اخلاص تقدیمتان می داریم واز پیشگاه خداوند همه خوبی هاعزت وسر افرازی جاودانی را برایتان آرزو می کنیم . حبیب اله فاضل

 2. سید مهدی گفت:

  سلام. من هم به سهم خودم از تمامی عزیزان و بزرگوارانی که در احیای نام و یاد دانشمندان و بزرگان شهرمان شهرضا تلاش میکنند و سعی دارند نام آنها به ویژه بزرگوارانی که هنوز در قید حیاتند و سایه پر مهرشان بر سر ماست را زنده و گرامی دارند تقدیر و تشکر میکنم امید است خداوند عز و جل بر توفیقات همگان بیفزاید و به شما خیر دنیا و آخرت مرحمت فرماید. انشاالله.

 3. سلام گفت:

  باسلام و تشکر
  اگر فایل های صوتی و یا آثار علمی ایشان را نشر دهید زهی سعادت.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.