سرویس: اخبار شهرضا ۰۸:۱۸ - جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۲

عضو شورای شهر شهرضا خبر داد:

راه اندازی شوراهای محله ای در تمام محله های شهرضا

شوراها به عنوان نمادی از تمدن و مدرنیته، نقش فعالی در پیشبرد امورات شهرها دارند و از طرف دیگر نقش برجسته اعضای شورا و اساساً نهاد شورا در رشد و توسعه منطقه، بر کسی پوشیده نیست.

شوراها به عنوان نمادی از تمدن و مدرنیته، نقش فعالی در پیشبرد امورات شهرها دارند و از طرف دیگر نقش برجسته اعضای شورا و اساساً نهاد شورا در رشد و توسعه منطقه، بر کسی پوشیده نیست.

 بر آن شدیم تا ساعتی میزبان آقای علی احمدی عضو محترم شورای اسلامی‌شهر شهرضا باشیم تا از کم و کیف برنامه‌ها و رویکرد شورای دور چهارم آگاه شویم.

ضمن تقدیر و تشکر از آقای احمدی ، آنچه در ذیل می‌آید حاصل گفتگوی شهرضانیوز با ایشان می‌باشد. از تمامی‌مخاطبان و همشهریان عزیز تقاضا داریم تا نقطه نظرات خود را در مورد این شیوه و همین طور محتوای مصاحبه‌های آتی به طور کلی و این مصاحبه به طور خاص در ذیل این مطلب عنوان نمایند تا یاریگر ما در ادامه مسیر باشد. چنانچه مخاطبان عزیز از جناب احمدی یا هر کدام از اعضای شورا سئوالی دارند نیز بیان نمایند تا شهرضانیوز به این عزیزان انتقال دهد.

جناب آقای احمدی به اختصار خودتان را معرفی بفرمایید و اشاره ای به سوابق تحصیلی و فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تان داشته باشید؟

در سال ۱۳۴۳ در منطقه پادنای سمیرم در خانواده مذهبی از ایل قشقایی طایفه قراچه متولد شدم از سال چهارم ابتدایی تحصیلاتم را در شهرستان شهرضا گذراندم و با ورودم به مقطع راهنمایی مصادف با انقلاب اسلامی گردید که از همان ابتدا همراه دیگر شهروندان عزیز در برنامه راهپیمایی بر علیه حکومت ستم شاهی شرکت نمودم و با تجاوز دشمن بعثی عراق حضور در جبهه های حق علیه باطل را بر حضور در کلاس درس ترجیح دادم و عازم جبهه شدم و سپس به عضویت سپاه پاسداران شهرضا درآمدم و در طول خدمت مقطع متوسطه خود را تا مقطع کارشناسی در رشته علوم سیاسی ادامه دادم و پس از ۳۰ سال خدمت صادقانه در این نهاد انقلابی بازنشسته شده و در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی گرایش مطالعات منطقه ای ایران مشغول به تحصیل هستم و در انتخابات چهارمین دوره شورای اسلامی شهر از سوی مردم غیور، شهید پرور و فهیم شهرضایی از جمله قشقایی و پادنایی مقیم به عضویت شورای اسلامی شهر شهرضا انتخاب شدم.

با توجه به اینکه شما یک نیروی بسیجی هستید، بفرمایید نقش فرهنگی بسیج، بخصوص در حال حاضر که کشور از هر سو مورد تهاجم فرهنگی بیگانگان قرار گرفته است چیست؟

از آنجایی که بسیج به عنوان یک ارگان مردمی با اهداف گسترده در زمینه هایی مختلف همواره خدمات ارزنده و ویژه ای را از ابتدای انقلاب تا کنون به جامعه اسلامی ایران عرضه داشته است لذا غافل بودن از نقش فرهنگی بسیج اصلاً جایز نیست چرا که نگاه اعتقادی اکثریت قریب به اتفاق مردم عزیز جمهوری اسلامی همواره متأثر از فرهنگ اسلامی و انقلابی جامعه بوده و بسیج در ایجاد و حفظ این فرهنگ نقش بسزایی داشته است و بدون کمک این نهاد مردمی رسیدن به این جایگاه رفیع فرهنگ اسلامی و اعتقادی ممکن نیست.

به نظر شما بسیج چیست و بسیجی چه کسی است؟

حضرت امام(ره) می فرمایند بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد. پس هر حرکتی به سوی نجات انسان از ظلمت و تاریکی و حضور ناشی از ایمان و اخلاص و انگیزه دینی و ایمان صادقانه را می توان بسیج نامید.

 بسیجی به کسی می گویند که بدون هیچ چشم داشتی در مسیر اهداف آگاهانه در راه خداوند قدم بگذارد و شناخت بسیجی به کارت درون جیبش ختم نمی شود بلکه باید به قلب بسیجی نفوذ کرد تا وی را شناخت.

با توجه به این که دشمنان ما از چند سال قبل با هجمه های فرهنگی و اعتقادی جنگ نرم را در کشور ما آغاز کردند یک بسیجی چگونه می تواند در مقابل این هجمه ها بایستد ؟

مقام معظم رهبری در بیانات خود به زیبایی، نحوه ایستادن در برابر حیله و مکر دشمنان غربی را فرموده اند و زمانیکه مسیر مشخص باشد یقیناً حرکت در این مسیر کاملاً روشن و واضح خواهد بود چرا که هدف دشمن همیشه به سمت اعتقادات مردم کشور عزیزمان بوده و اسلحه دشمن در این مسیر، فرهنگ اسلامی مردم را هدف گرفته است و بهترین پاتک به این حملات اثبات حقانیت فرهنگی و اعتقادی ایران اسلامی است که البته این مهم تاکنون به خوبی اتفاق افتاده و نقش بسیج در این موارد اصلاً قابل انکار نیست.

به نظر شما جنگ و انقلاب را چه کسانی پیش بردند ؟

مسلماً بیشترین نقش در ایجاد و حفظ انقلاب اسلامی را رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و مردم غیور و همیشه در صحنه به خوبی ایفا کردند و در زمان جنگ شهدا ، جانبازان و ایثارگران که خیل عظیمی از این افراد بسیجیان بودند به پیشبرد نظام اسلامی، جنگ و انقلاب کمک کردند.

چه مدت در جبهه حضور داشتید؟

این حقیر در طول هشت سال دفاع مقدس بیش از ۲ سال در مناطق جنوب و غرب کشور با مسئولیت های مختلف در کنار رزمندگان اسلام خدمت نمودم.

از خاطرات تلخ و شیرین آن روزها برایمان بگویید ؟

حضور در جبهه حق علیه باطل تک تک ثانیه هایش خاطرات به یاد ماندنی هستند که همه آنها یادآور رشادت ها و فتوحات رزمندگانی است که برای حفظ عزت ملی و دفاع از خاک کشورمان غیورانه جنگیدند و بسیاری در این مسیر جان در دایره عشق به میهن نهادند و بهترین خاطرات من از زمان جنگ افتخار حضور در کنار این بزرگ مردان است.

آیا با همرزمانتان هنوز ارتباط دارید؟ چند تن از همرزمان شهیدتان را نام ببرید؟

بله با همرزمانم ارتباط تنگاتنگی دارم  و در برنامه های مختلف کنار هم جمع می شویم و خاطرات خود به خود زنده می شود.

همرزمان شهیدم : شهید احمدرضا باقری- شهید علیرضا آقایی – شهید سلمان دوالی – شهید سید ابراهیم مدنی- شهید نصرالله جهانمردی

چه درس هایی از جبهه گرفتید؟

ایمان – اخلاص – ایثار – شهادت – غیرت – شجاعت و ….

به نظر شما جهت انتقال ارزش های دفاع مقدس چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

امروز جامعه ما به خصوص جوانان و نوجوانان نیاز به شناختن ارزش های دفاع مقدس به صورت کاملاً مشخص دارند و لذا وظیفه رسانه های صوتی و تصویری و نوشتاری در قبال این مسئله کمی سنگین و البته بسیار مهم است و بایستی نسل های امروزی نیز با اتفاقات آن زمان ارتباط داشته باشند و بهترین روش شناساندن انقلاب و جنگ به نسل امروزی نشان دادن و شناساندن راه و اهداف گسترده الهی امام (ره) و شهداست.

ahmadi-ali-علی-احمدی-شهرضا2

با توجه به اینکه شما یکی از اعضای شورای اسلامی دوره چهارم شهرضا هستید بفرمایید برنامه شما برای ارائه گزارش کار شورا به مردم و سهیم کردن آنها در تصمیم گیری‌ها چیست؟

همان گونه که در جلسات مختلف که بطور مستقیم با شهروندان عزیز شهرضا داشته ام عرض کردم، ارتباط اعضای شورا با مردم همواره وجود داشته و در این جلسات، هدف شناسایی کمبودها و مشکلات شهروندان عزیز بوده است لذا گزارشات متعدد در زمینه اقدامات صورت گرفته و مصوبات در دست اقدام به صورت مرتب از طریق جلسات و همایش ها با مردم در میان گذاشته می شود و امیدوارم بعنوان خدمتگذار مردم شهرضا بتوانم به نحو احسن عهده دار وظایف باشم و نقش مردم نیز در این میان بسیار ملموس بوده و یکی از اصلی ترین برنامه های بنده در سهیم نمودن شهروندان در تصمیم گیری های تشکیل شوراهای محله ای بوده که از این طریق یک کانال ارتباطی بسیار منظم بین شوراها و شهروندان ایجاد خواهد شد.

 آیا قائل به استفاده از نظرات و دیدگاه‌های دانشگاهیان و نخبگان در فرآیند کار شورا هستید یا خیر؟ برای این مهم چه سازوکاری را در برنامه خود پیش بینی کرده اید؟

بله قطعاً استفاده از توان علمی و دیدگاه تئوریسین ها و دانشگاهیان، فضای کاربردی را بسیار قویتر و به شکل مستدل پیش خواهد برد و از آنجایی که بنده در دانشگاه نیز حضور دارم لذا با نخبگان و پژوهشگران و اعضای هیئت علمی که تخصص هایی مرتبط با برخی فعالیت های شورا دارند جلساتی جهت همکاری داشته ام و معتقدم عدم حضور متخصصان علمی در امور اجرایی نتایج قابل قبولی در پی نخواهد داشت.

 از آنجا که پیشبرد امور نیازمند هماهنگی تمامی‌ نهادهای قدرت در شهرضا از جمله فرمانداری، شهرداری، معتمدین محل، آموزش و پرورش و سپاه و سایر ادارات می‌باشد، برنامه شما برای تعامل با این نهادها کدام است؟

با توجه به ارتباط بسیار صمیمی ارگان های اداری مختلف در شهرستان شهرضا، در راه تعامل با ارگان های مختلف هیچ گونه مشکلی وجود نداشته است و از آنجایی که بنده ۳۰ سال در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرضا بعنوان خدمتگذار حضور داشته ام و با توجه به شناختی که از ظرفیت ارگان ها و ادارات این شهر دارم به تعامل سازنده و مفید در مسیر دستیابی به اهداف شورای شهر جهت مرتفع نمودن تمام کاستی ها و معضلات امور شهری و شهروندان امید زیادی دارم که با استعانت از درگاه خداوند متعال به این مهم دست خواهیم یافت.

اگر بخواهید برنامه‌های چهار ساله شورا را در سه دسته اهداف و برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت دسته بندی کنید، اهداف و اولویت‌های کاری شورای چهارم به چه صورت می‌باشد؟

اهداف و برنامه هایی که مد نظرشورای چهارم است عبارتند از: الف-  عدالت محوری در تمام مراحل اداری ب- تکریم ارباب رجوع ج- تعامل با ادارات و نهاد های شهرستان د- تکمیل پروژه های نیمه تمام عمرانی ه- راه اندازی شورای محله ای یا شورایار در تمام محله های شهر  و- احیای کانون تفکر شهرداری  ز- ایجاد سالن چند منظوره ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ نفری  ح- ایجاد منطقه سلامت در منطقه کهرویه

چه عواملی باعث شد به عرصه انتخابات شورای اسلامی شهر شهرضا وارد شوید؟

هدف از حضور در عرصه های اجرایی، برای هر فرد انقلابی، خدمت به جامعه و حفظ ارزش های ملی و دفاع از آرمان های انقلابی و اعتقادی و برطرف نمودن مشکلات اجتماعی، مردم است و هر فرد احساس کند در زمینه های فوق توان مشارکت و ارائه خدمت دارد وظیفه ملی و فردی و اجتماعی او ایجاب می کند که با تمام توان و ظرفیت خود در صحنه حضور داشته باشد بنده نیز به عنوان یک شهروند احساس مسئولیت در قبال جامعه داشته و تلاش میکنم با حضور در صحنه فعالیت به نوعی در مسیر ادای دین به جامعه قدم بردارم.

مهمترین برنامه های پیش روی شما در شورای شهر چیست؟

تقویت زیر بنای عمرانی و تکمیل پروژه های نیمه تمام و موازی با فعالیت های عمرانی ایجاد ظرفیت برای توسعه امور فرهنگی و اجتماعی و از بین بردن موانع پیش روی در اجرای امور مذکور از اهم برنامه های شورای شهر می باشد و شناخت آسیب های موجود در زمینه های مختلف نیز توسط کارشناسان متخصص در دست اقدام قرار گفته است.

 متاسفانه وضعیت فضای سبز شهرمان در چند سال اخیر دچار رکود شده و به این امر کمتر توجه می شود. برنامه شورا برای این موضوع چیست؟

فضای سبز شهرستان شهرضا طی سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است لیکن ظرفیت شهرضا برای ایجاد و ترمیم فضای سبز بسیار بیشتر از وضعیت موجود می باشد لذا از گروه های علمی و مهندسان متخصص در حوزه مذکور جهت توسعه فضای سبز کمک هایی گرفته شده است.

شما بزرگ ترین معضل اقتصادی و عمرانی را در شهر چه می دانید؟

معضلات اقتصادی جوامع شهری در سطوح خرد و کلان جداگانه مورد بررسی قرار می گیرند شهرهایی که از درآمد تولیدی و ظرفیت های بالفعل صادراتی و همچنین از صادرات نامرئی(ورود پول از طریق جذب مسافر و توریست) برخوردار باشند لذا قابلیت رسیدن به سطح رفاه مطلوب برای افراد آن جامعه یا شهر وجود دارد با توجه به این موضوع، شهرستان شهرضا نیز در زمره جوامع شهری با درآمد اقتصادی نسبتاً مطلوب قرار دارد زیرا هم از درآمد تولیدی شهرک های صنعتی رازی، سپهرآباد و امیرکبیر بهره می برد و هم درآمد حاصل از تولید محصولات متعدد کشاورزی را داراست و علاوه بر این به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مذهبی از مسافران زیادی در فصول مختلف سال پذیرایی می کند چرا که هم زوار برای زیارت آستان امامزاده شاهرضا به این شهر می آیند و هم در مسیر استان های فارس، اصفهان، تهران و دیگر استان های مرکز کشور قرار دارد با توجه به موارد مذکور ، معضلات اقتصادی برای شهرضا بعید به نظر می رسد اما متأسفانه بر خلاف انتظار، شهروندان و ارگان ها به لحاظ مالی و اقتصادی با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند که دلیل اصلی این ناهمگونی در ظرفیت ها و واقعیت ها عدم برنامه ریزی صحیح و مدیریت مدون در هدایت سرمایه ها به سمت مسیرهای صحیح اقتصادی می باشد.

 علاوه بر مشکلات اقتصادی معضلات عمرانی نیز موجب وارد آمدن آسیب های سنگین به بدنه جامعه شهری می شود و سطح مطلوبیت و رضایتمندی شهروندان بیش از پیش کاهش می یابد چرا که با رشد جمعیت و پیشرفت تکنولوژی، انتظارات نیز افزایش می یابد لذا شورای شهر موظف به شناخت کاستی ها و کمک به تدوین یک برنامه صحیح و اصولی در جهت حل معضلات فوق الذکر می باشد.

آیا شورای این دوره وابسته به ائتلاف خاصی هستند تا از بیرون برکارآنها دخالت یا دستوری از بیرون داده شود؟

شورای این دوره یعنی دوره چهارم تعدادی از افراد منتخب از ائتلاف های مختلف می باشند که ممکن است تحت تأثیر ائتلاف و افراد تأثیر گذار بیرون قرار گیرند ولی سیاست شورای شهر این دوره بر پایه همدلی و همفکری بدون تأثیر سیاسی از بیرون از شورا بوده است که الحمدالله تا الان موفق بوده ایم.

سرانه تفریح مردم شهرضا بسیار کم است.آیا شما قصد ساخت مراکز تفریحی را ندارید؟

با توجه به سرانه تفریح که برای مردم شهر در نظر گرفته شده است نسبت به شهرهای اطراف شهرضا خیلی ناچیز می باشد ولی برنامه های این شورا در طول این دوره به حداقل رساندن این سرانه و ایجاد منطقه سلامت در منطقه کهرویه پیش بینی شده است.

و حرف پایانی ؟

ضمن قدردانی از شهروندان بابت انتخاب بنده به عنوان عضو شورای اسلامی شهر شهرضا ، امیدواریم که به کمک سایر اعضای شورای شهر بتوانیم شهری خوب و آباد تر از پیش را داشته باشیم و با توجه به چهارچوب قانون که نظارت، تصویب و برنامه ریزی هست عمل کنیم.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.