سرویس: سیاسی ۱۳:۵۹ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

یخ انتخابات آب شد؛ طبع طنز نهفته در سرشت ملت ایران

نکته سنجی ها و لطیف نگری های دکتر حدادعادل که درباره ی هر مطلبی شعری در آستین دارد و می تواند فضای خشک و جدی ای که بعضاً رو به خصمانه شدن می رود را تلطیف کند قاسم قربانی- طنزی نهفته، در سرشت ملت ایران وجود دارد که حتی در سخت ترین و جدی ترین […]

IMG14200047-170x135نکته سنجی ها و لطیف نگری های دکتر حدادعادل که درباره ی هر مطلبی شعری در آستین دارد و می تواند فضای خشک و جدی ای که بعضاً رو به خصمانه شدن می رود را تلطیف کند

قاسم قربانی- طنزی نهفته، در سرشت ملت ایران وجود دارد که حتی در سخت ترین و جدی ترین زمان ها و مکان ها نیز خود را می نمایاند و باعث می­شود تا ملت راه خود را با نشاط بیشتری طی کند. کافی است هر کسی به صندوق دریافت پیامک های خودش نگاه کند تا ببیند که ملت، از مسائل ناگواری مثل تحریم چگونه دستاویزی برای طنزپردازی درست می­کند.

اگر در انتخابات گذشته، این سرشت در جشن­ ها و میتینگ­ های شبانه­ ی انتخاباتی با چاشنی انواع و اقسام شعارها و شیرین­کاری های جذاب جلوه­ گرشد، در انتخابات حاضر تا به اینجا یک فضای به شدت خشک و سرد در تبیلغات نامزدها را نظاره گر بودیم. خشکی ای که با توجه به شخصیت نامزدهای حاضر تمام ناشدنی می نمود. حتی نیمه­ ی اول مناظره انتخاباتی سیما  با سبک عجیب و خاص خودش نیز به فریاد نرسید و تنها به خشکی آن افزود!

اما در کمال تعجب، این سرشت طنز این بار از زبان همین نامزدها خود را نشان داد؛ آن جا که در بخش سوم مناظره هر کاندیدا باید درباه عکسی که پخش می شد لحظاتی صحبت می­کرد. در این جا بود که شاهد آب شدن یخ انتخابات بودیم. بی شک بیشترین نقش را در این میان، مسن ترین نامزد، یعنی مهندس غرضی داشت؛ کسی که او را باید وارث فرهنگ طنز بازار اصفهان دانست. تنها این فرهنگ است که با مشاهده­ ی عکس یک معدن می­تواند، از آن قصه­ ی یک سرمایه گذار بخش معدن را بسازد که الان به خاک سیاه نشسته و تورم باعث شده تا به زندان بیفتد و هر عکسی از هر چیزی را جوری به تورم ربط بدهد و از مشاهده­ی ترافیک متأثر شود و با لحنی جانسوز و حاکی از ندامت بگوید: چه کار کردیم؟

نکته­ سنجی­ ها و لطیف­نگری­ های دکتر حدادعادل که درباره­ ی هر مطلبی شعری در آستین دارد و می­تواند فضای خشک و جدی ای که بعضاً رو به خصمانه شدن می­رود را تلطیف کند گوشه­ ای دیگر از این نمایش بود. حتی جدیت و سردی شدید دکتر جلیلی که در این عکس ها هم دست از کلمه­ ی ظرفیت بر نمی­داشت، در این فضای آکنده از طنز، خود طنز آمیز می­نمود. دکتر عارف نیز که ابتدا عکس معدن را به اشتباه یک مکان توریستی تشخیص داده بود، در مشاهده ­ی عکس ساعت، در ضمن طنزی تلخ از صدا و سیما ایراد گرفت که با این شکل مناظره به وقت مردم بی توجهی می­کند.

به هر حال، مواجهه­ ی نامزدهایی خشک در فضایی تلطیف شده، خشکی فضای انتخابات را شکست و علاوه بر ایجاد نشاط، باعث شد تا بعضی از خلقیات نامزدها برای مردم نمایان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.