سرویس: اخبار شهرضا ۰۸:۲۱ - دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲

از این خانه قدیمی:

هنوز صدای قدم های مدرس شنیده می شود

دهم آذر، روز مجلس، یادآور نام و یاد بزرگ پرچمدار جهاد و شهادت و نماینده جاودان ملت سید حسن مدرس است. کسی که با اقدام ها و خدمات خود نامی جاودان برجای گذاشت و برای همیشه گنجینه‌ای ارزشمند برای تاریخ ایران شد.

به گزارش شهرضا نیوز، شهید مدرس، مقام والای علمی را به آسانی کسب نکرد، بلکه با تحمل مشکلات فراوان و صبر در مقابل مصایب و ناملایمات و پرهیزگاری و همّتی والا، بر فراز قله دانش و پژوهش رسید و از چشمه حکمت جرعه هایی نوشید. او برای کسب معاش، منّت کسی را نکشید و با کار، امکان ادامه تحصیل و تأمین مایحتاج خویش را فراهم کرد.

سیدحسن مدرس در سال ۱۲۴۹ برابر ۱۲۸۷ (قمری) در روستای سرابه اردستان از توابع استان اصفهان متولد شد. در شش سالگی به همراه پدرش به قمشه( شهرضا) رفت و نزد پدر بزرگش میر عبدالباقی درس خواند و پس از درگذشت میر عبدالباقی در شانزده سالگی برای ادامه تحصیلات به اصفهان رفت.
خانه تاریخی آیت‌الله مدرس در اواخر دوره قاجاریه در روستای اسفه در ۱۱ کیلومتری شهرضا ساخته شده است.
خانه ای که روزگاری ماوای مرد بزرگ ملی – مذهبی ایران بود، اکنون در انزوا و خاموشی، ترک های ناشی از فرسودگی را بر پیکر خود، احساس می کند.
در اینجا، در این خانه قدیمی، هنوز صدای قدم های مدرس شنیده می شود، دیوارهای های این خانه که رازهای فراوانی از افکار و مبارزات افراد ساکن آن در دل خود نهان کرده اند، اکنون فرو می ریزند و از خاطره ها و یادها محو می شوند.

modares3 modares2 modares
این خانه مجموعه‌ای است شامل دو حیاط و زمین بایر و باغ. حیاط اول این خانه بعد از طی یک هشتی ورودی قرار دارد که به شکل مربع در جنوب شرق آن فضاهای خانه قرار گرفته است.
آیت الله مدرس؛ روحانی مبارز دوره مشروطیت، در کودکی به همراه خانواده به این خانه نقل مکان و مدت زیادی در آن زندگی کرد.
برای بررسی نسبت شهید مدرس به اسفه، گزیده ای از زندگی نامه او را با هم مرور می کنیم:
میرعبدالباقی پدربزرگ او در شهرضا بود. سیداسماعیل پدر او نیز به شهرضا کوچید و سیدحسن خود در شش سالگی از سرابه مهاجرت کرد و نزد پدر و پدربزرگش در شهرضا اقامت گزید. او یک دهه از عمر خود را در قمشه که در این زمان شهرضا نام دارد گذراند و سپس برای ادامه تحصیلات راه اصفهان را در پیش گرفت.
مدرس به اصرار پدر خود با دحتر اسدالله از اهالی اسفه پیمان زناشویی بست.
پس از این، مدتی در نجف اشرف بود و خانواده او در اسفه به سر می بردند و از عواید مزرعه ای در اسفه روزگار می گذراندند. چون به اصفهان بازگشت، مردم شهرضا وی را به شهر خود فراخواندند ولی او از این دعوت سر باز زد.
شترداران مهیار و شهرضا نذر کردند که هر کاروانی که به سلامت به مقصد رسید یک ریال جهت خرید خانه برای آیت الله مدرس کنار بگذارند. از این راه خانه مخروبه ای در نزدیکی بازار ساروتقی در اصفهان خریداری شد. خود مدرس نیز به خشت زنی پرداخت و خانه را قابل سکونت کرد و آن گاه خانواده خود را از اسفه به این خانه آورد.(۱)
مدرس در اسفه آسیابی را برای اهالی بازسازی کرد و قلعه خیرآباد را برای سکونت کشاورزان در بیرون اسفه ساخت.
خانه مدرس، عمارتی بدون تزیینات از دوره قاجار است. در کنار خانه باغی قرار گرفته که به حیاط راه داشته است.
برای بازسازی خانه مدرس در اسفه اقداماتی انجام پذیرفته ولی از آن جا که کسی در آن سکونت ندارد و هنوز به بهره برداری نرسیده رو به ویرانی گذاشته و صورت خانه های متروک را به خود گرفته است.
علف های هرز در حیاط برآمده اند و درهای چوبی رو به فرسودگی می روند.(۲)
خانه آیت الله مدرس در روستای اسفه در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۹۲۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این خانه توسط مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۳ به منظور تغییر کاربری (موزه) خریداری شد.
این مقدمه بهانه ای بود تا در سالروز شهادت آیت اله مدرس ۱۰ آذر ماه گریزی به زندگی ایشان بزنیم و یادی کنیم از بزرگ مرد تاریخ که امروز در شهرضا بی نام و نشان مانده و در سالروز شهادتش هیچ بزرگداشت و یا همایشی برای وی در این شهر گرفته نشد.
رسانه ملی هم فقط به زادگاه وی روستای سرابه اردستان و مدفن وی کاشمر اشاره کرد و این دو مکان را از تلویزیون پخش کرد و نامی از روستای اسفه که آیت اله مدرس بیش از یک دهه در آن زندگی می کرد برده نشد.
اما خانه تاریخی مرحوم مدرس، خانه ای که روزگاری ماوای مرد بزرگ ملی _ مذهبی ایران بود، اکنون در انزوا و خاموشی، ترک های ناشی از فرسودگی را بر پیکر خود، احساس می کند.
نماینده مردم شهرضا در مجلس در تاریخ ۱/۸/۸۸ در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شهرضا گفت: خانه شهید مدرس در شهرضا به موزه تبدیل می‌شود.
خبرگزاری فارس: نماینده مردم شهرضا در مجلس گفت: خانه مسکونی شهید مدرس در روستای اسفه از توابع شهرستان شهرضا به موزه تبدیل خواهد شد.
عوض حیدرپور امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در شهرضا افزود: با اقدامات انجام گرفته سند خانه شهید مدرس به همراه باغ جنبی این ساختمان به نام مجلس شورای اسلامی ثبت شد و تعمیرات اساسی این مکان با محوریت کارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان به نحوی صورت خواهد گرفت که شاهد تغییرات اساسی در شکل اولیه آن نباشیم.
وی افزود: به هر حال نام مجلس و جایگاه قانونگذاری در جمهوری اسلامی ایران با نام شهید مدرس مانوس شده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: شواهد امر حاکی است که محل زندگی شهید مدرس به عنوان یک مرجع شیعه در روستای اسفه مرکزیتی برای برطرف کردن مشکلات مردم بوده و ما وظیفه داریم در حفظ و حراست از این بنای کم‌نظیر کوشا باشیم
نماینده شهرضا اظهار داشت: تمهیدات لازم صورت گرفته تا تمام اسناد و مدارک و عکس‌های مربوط به شهید مدرس که در آرشیو مجلس شورای اسلامی موجود است به همراه اسلاید حرکت‌های مردمی که به رهبری ایشان صورت گرفته در این موزه در معرض دید عموم قرار گیرد. وی افزود: این موزه در روز ۱۰ آذر سالروز مجلس شورای اسلامی توسط لاریجانی رئیس شورای اسلامی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
حال ۴ سال است از سخن نماینده مردم شهرضا می گذرد اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.
با توجه به این مطلب هنوز سامان دهی خانه مدرس در حاشیه مانده است و تا زمانی که کارها و پروژه های مرمتی بستری در دستور کار متولیان پیدا نکنند، روز به روز گذر زمان بر فرسودگی خانه ها می افزاید و دیوارها غبار فراموشی و نسیان می گیرد.
در تکمیل این خبر با مسئول میراث فرهنگی، فرماندار و نماینده مردم در مجلس مصاحبه خواهیم کرد تا ببینیم سرنوشت خانه تاریخی مدرس به کجا می انجامد، گزارش های تکمیلی متعاقباً منتشر می شود.
منابع:
۱٫ مدرس، نوشته دکتر علی مدرسی، بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی ایران، چاپ نخست آذر ۱۳۶۶، ج ۱، ص ۲۵٫
۲٫ مشاهدات محمدرضا زادهوش در اسفه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۱٫

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.