سرویس: اجتماعی ۰۱:۴۴ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

واکنش به صلوات پیشواز یک اپراتور تلفن همراه

اخیراً اپراتور همراه اول در سرویس پیشاهنگ های خود، اذکار و صلوات را به صورت ناقص به مشترکان خود ارایه می‌دهد که با واکنش محافل مذهبی و نیز حوزویان مواجهه شده است. یکی از پیشاهنگ‌های این اپراتور، تواشیح «صلوات علی محمد» است که عدم ذکر «آل محمد» در این پیشاهنگ با واکنش‌هایی مواجه بوده است. […]

Dana.ir-28518-asli.jpgاخیراً اپراتور همراه اول در سرویس پیشاهنگ های خود، اذکار و صلوات را به صورت ناقص به مشترکان خود ارایه می‌دهد که با واکنش محافل مذهبی و نیز حوزویان مواجهه شده است.

یکی از پیشاهنگ‌های این اپراتور، تواشیح «صلوات علی محمد» است که عدم ذکر «آل محمد» در این پیشاهنگ با واکنش‌هایی مواجه بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌کاظمی در تماس با خبرگزاری حوزه، ضمن تقدیر از کار فرهنگی و دینی همراه اول، خواستار قراردادن صلوات به صورت کامل«اللهم صل علی محمد وآل محمد» وبر اساس اعتقاد شیعه و تاکیدات پیامبر اسلام (ص)و ائمه معصومین (ع) برای مشترکان همراه اول شد.
وی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری حوزه با بیان چند روایت از پیامبر اسلام(ص) به نقل از ائمه معصومین (ع) و اعتراف معاندین آل الله برحذف نام فرزندان پیامبر در منابر و سخنرانی ها، ضرورت این مسئله را تبیین کرد و گفت: طبق منابع معتبر اهل سنت و شیعه و روایات وارده از پیامبر اسلام (ص) فرستادن صلوات«بدون آل محمد» ناقص است ومورد نهی رسول خدا واقع شده است.
*بوی بهشت بر مشامش نمی‌رسد
این محقق و پژوهشگر حوزوی با ذکر برخی از این روایات تصریح کرد: ابان بن تغلب ازامام باقر علیه السلام روایت کرده است که پیامبر خدا صلی الله علیه وأله فرمودند : (مَنْ صَلَّى عَلَیَّ وَ لَمْ یُصَلِّ عَلَى آلِی لَمْ یَجِدْ رِیحَ الْجَنَّهِ وَ إِنَّ رِیحَهَا لَتُوجَدُ مِنْ مَسِیرَهِ خَمْسِ مِائَهِ عَام (۱)«هرکس برمن صلوات فرستد وبرآل من نفرستد، بوی بهشت به مشامش نمی رسد ، با این که بوی بهشت از مسافتی معادل پانصد سال به مشام می رسد».
درصحیح بخاری از منابع عامه نیزآمده است : ان النبی خرج علینا ، فقلنا : یَا رَسُولَ اللَّهِ قَدْ عَرَفْنَا کَیْفَ نُسَلِّمُ عَلَیْکَ فَکَیْفَ نُصَلِّی عَلَیْکَ قَالَ قُولُوا اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا صَلَّیْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ اللَّهُمَّ بَارِکْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا بَارَکْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِید. (۲).
پیامبرخدا به طرف ما بیرون آمدند، گفتیم : یا رسول الله ما فهمیدیم چگونه برتو سلام کنیم، حال چگونه برتو درود فرستیم ؟فرمودند:بگوئید خداوندا بر محمد وآل او درود فرست، همانگونه که به ابراهیم درود می فرستی که تو ستوده و بزرگواری، خداوندا برمحمد وآل محمد برکت ده، همانگونه که به ابراهیم برکت داده ای که تو ستوده وبزرگی.
*اعتراف یک عالم منصف اهل‌ سنت
در این زمینه توجه مخاطبان ارجمند را به اعتراف یکی از علمای عامه که فردی محقق و منصف است جلب می‌کنیم .
(بعضی از محققین گفته اند: محدثین بدلیل غلبه اموی ها وعباسی ها به هنگام فرستادن صلوات برمحمد، لفظ آل محمد را ترک کرده اند ، زیرا آنرا منع می کرده اند ، بلکه برآل محمد ناسزا می گفته اند ، ستم گران بزودی به کیفر کردارشان خواهند رسید).
۱-بحارالانوار ج۹۴ ص ۵۶«۱»
۲-صحیح بخاری ج۸ ص ۱۳۸«۲»
۳-حاشیه کتاب نبراس شرح عقائد نسفیه تفتازانی«۳»
(قال : بعض المحققین تَرَکَ المحدثون لفظ آل محمد عند الصلاه علی خاتم الرسول لغلبه الامویه والعباسیه، لانهم یمنعون ذلک بل یسّبون ، وسیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون(۳).
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.