سرویس: سیاسی ۰۱:۴۱ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

برنده راند اول مناظره ها که بود؟

سرانجام پس از روزها انتظار و گمانه زنی دور اول از مناظرات انتخاباتی و هفته اول تبلیغات برگزار شد . اما این مناظره چقدر توانست در شناخت هر چه بهتر نامزدها به مردم کمک کند؟ به گزارش نسل بیدار به نقل از بوتیا نیوز، پس از گذشتن از هفته اول تبلیغات و پیش از برگزاری […]

Dana.ir-28459-asli.jpgسرانجام پس از روزها انتظار و گمانه زنی دور اول از مناظرات انتخاباتی و هفته اول تبلیغات برگزار شد . اما این مناظره چقدر توانست در شناخت هر چه بهتر نامزدها به مردم کمک کند؟

به گزارش نسل بیدار به نقل از بوتیا نیوز، پس از گذشتن از هفته اول تبلیغات و پیش از برگزاری مناظره، نظر سنجی ها به شکل زیر بود:

 1. محمد باقر قالیباف
 2. سعید جلیلی
 3. حسن روحانی
 4. محسن رضایی
 5. محمدرضاعارف
 6. غلامعلی حدادعادل
 7. علی اکبر ولایتی
 8. محمد غرضی

اما همان طور که پیش بینی می شد با آغاز مناظره ها فضای انتخابات به سرعت تغییر کرد و جابجایی ها در جایگاه نامزدهای انتخابات پیش آمد، طبق نظرسنجی که ۱۲ساعت پس از پایان اولین مناظره ها انجام شده است نتایج به شرح زیر تغییر کرده است:

 1. محمد باقر قالیباف
 2. علی اکبر ولایتی
 3. سعید جلیلی
 4. محمدرضاعارف
 5. محسن رضایی
 6. حسن روحانی
 7. غلامعلی حدادعادل
 8. محمد غرضی

اما چه چیز باعث تغییر در وضعیت نامزدها در نظر سنجی ها شده است؟

با تحلیل نوشته های منتشر شده در فضای مجازی به خصوص نظرات منتشر شده در شبکه های اجتماعی، میکروبلاگ ها و وبلاگ ها می توان به این نکته دست یافت که با برنامه بودن و رعایت اخلاق مهمترین شاخصه هایی بوده است که بر نظر مردم تاثیر داشته است.

بر همین اساس قالیباف، ولایتی و جلیلی برنامه های جدید تر و کارآمدتری نسبت سایر رقبای خود ارائه کردند هرچند که آرامش و نحوه بیان قالیباف و ولایتی در پاسخ به سوالات بیشتر بر دل مردم نشسته است.

نمایندگان اصلاح طلب انتخابات با برنامه های تکرار و خرده گیری هایی که در طول هشت سال گذشته از دولت احمدی نژاد می گرفتند برنامه جدیدی نسبت به سال ۸۸ ارائه نکرده اند. وضعیتی که درباره نامزد مستقل انتخابات یعنی محسن رضایی هم صدق می کند.

اما می توان از حدادعادل و غرضی به عنوان بی برنامه ترین و کم اطلاع ترین نامزدها نام برد. هرچند سخنان نسنجیده غرضی باعث افت شدید تر وضعیت این نامزد انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری شده است.

به هر حال مردم در این مناظره بدون درگیری ها و با یک نگرش کامل به بررسی برنامه های هشت نامزد انتخابات پرداختند تا بدانند که هر کدام چند مرده حلاجند؟

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.