سرویس: بین الملل ۰۱:۳۳ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

واکنش ایران به ادعای گازی ارمنستان

همزمان با ادعای ارمنستان مبنی بر توقف واردات گاز از ایران، شرکت ملی صادرات گاز ایران با انتشار بیانیه‌ای با اعلام اینکه که ارمنستان تاکنون هیچگونه درخواستی مبنی بر قطع واردات گاز از ایران مطرح نکرده، اعلام کرد: لغو قرارداد ۲۰ ساله گازی به ساز و کار مخصوص نیاز دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی […]

Dana.ir-28274-asli.jpgهمزمان با ادعای ارمنستان مبنی بر توقف واردات گاز از ایران، شرکت ملی صادرات گاز ایران با انتشار بیانیه‌ای با اعلام اینکه که ارمنستان تاکنون هیچگونه درخواستی مبنی بر قطع واردات گاز از ایران مطرح نکرده، اعلام کرد: لغو قرارداد ۲۰ ساله گازی به ساز و کار مخصوص نیاز دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، پس از خرید سهام شرکت توزیع گاز آرگ ارمنستان توسط شرکت گازپروم روسیه، دولت ایروان با فشارهای متعددی از روس روسها به منظور توقف واردات گاز طبیعی از ایران روبرو شده اند.

بر این اساس برخی از نمایندگان پارلمان ارمنستان هفته گذشته تاکید کرده اند: دولت این کشور تحت فشار مسکو مالکیت خط لوله انتقال گاز ایران به ارمنستان را به گاز پروم روسیه واگذار کرده است.

به اعتقاد نمایندگان پارلمان ارمنستان، گازپروم به منظور توقف واردات گاز طبیعی ارمنستان از ایران و یکه تازی در بازار گاز ارمنستان، اقدام به خرید این خط لوله کرده اند.

در این بین، وارتان عیوضیان رئیس یکی از کمیته‌های پارلمان ارمنستان در امور اقتصادی گفته است: زمانی که این خط لوله در حال ساخت بود، طرف روس با آن مشکل داشت و آنها اشتیاقی نسبت به این خط لوله نداشتند در همه جای جهان در بازار کالاهای مختلف فشار وجود دارد.

از سوی دیگر برخی از مقامات دولت ایروان همچون آرمن موسیسیان وزیر انرژی تیگران سرگیسیان نخست وزیر ارمنستان با ادعای گران بودن گاز ایران در مقایسه با گاز وارداتی روسیه اعلام می کنند: کشورش واردات گاز از ایران را متوقف کرده است.

بر اساس ادعاهای مقامات دولت ایروان، ایران هر یکهزار متر مکعب گاز خود را به ترکیه و دیگر کشورها به قیمت ۳۷۰ دلار می فروشد، اما قیمت گاز گازپروم روسیه ۲۷۰ دلار برای هر یکهزار مترمکعب است.

واکنش رسمی ایران به ادعای گازی ارمنستان

به گزارش مهر، همزمان با اظهارات ضد و نقیض مطرح شده توسط مقامات ارمنستانی، شرکت ملی صادرات گاز ایران با ارسال بیانیه‌ای به خبرگزاری مهر توضیحاتی در این باره مطرح کرده است.

در این بیانیه با اعلام اینکه هم اکنون روند طبیعی صادرات گاز ایران به ارمنستان ادامه دارد، توقف صادرات گاز طبیعی به این کشور همسایه رد شده و تاکید شده است: قرارداد تهاتر گاز ایران با برق ارمنستان قراردادی ۲۰ ساله است و لغو یا تغییر در مفاد یک قرارداد دو جانبه، ساز و کار مخصوص به خود را داشته و تاکنون از سوی مقامات کشور ارمنستان درخواستی مبنی بر قطع یا کاهش صادرات گاز به این کشور مطرح نشده است.

ایران و ارمنستان در سال ۲۰۰۴ میلادی قراردادی به منظور تهاتر گاز طبیعی و برق امضا کردند که مطابق با مفاد این قرار داد صادرات گاز از سال ۲۰۰۹ میلادی به این کشور آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.

در حال حاضر به طور متوسط روزانه بیش از یک میلیون متر مکعب گاز طبیعی از طریق تاسیسات مرزی نوردوز به این کشور همسایه صادر می شود که برای انتقال گاز طبیعی به ارمنستان خط لوله ای به قطر ۳۰ اینچ و به طول ۱۱۳ کیلومتر حدفاصل تبریز تا مرز ارمنستان ساخته شده است.

یک قرارداد چهار جانبه برای تسهیل دریافت و ارسال برق ما بین شرکت‌های ملی صادرات گاز و توانیر از طرف ایران و شرکت ایروان تی.پی.پی و یک شرکت برق در ارمنستان امضا شده و تاکنون طبق نیاز ارمنستان گاز به این کشور صادر و همکاری با این کشور در زمینه صادرات گاز کماکان به قوت خود باقی است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.