سرویس: سیاسی ۰۱:۲۷ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

عزم ها برای خلق حماسه سیاسی جزم است

با نزدیک شدن به روز ۲۴ خرداد شور و هیجان انتخاباتی روز افزون است و مردم در همه محافل خصوصی و اجتماعی درباره نامزدها سخن می گویند؛ عزم ها برای خلق حماسه سیاسی جزم است. با نزدیک شدن به روز ۲۴ خرداد شور و هیجان انتخاباتی روز افزون است و مردم در همه محافل خصوصی […]

Dana.ir-28562-asli.jpgبا نزدیک شدن به روز ۲۴ خرداد شور و هیجان انتخاباتی روز افزون است و مردم در همه محافل خصوصی و اجتماعی درباره نامزدها سخن می گویند؛ عزم ها برای خلق حماسه سیاسی جزم است.

با نزدیک شدن به روز ۲۴ خرداد شور و هیجان انتخاباتی روز افزون است و مردم در همه محافل خصوصی و اجتماعی درباره نامزدها سخن می گویند.

تصمیم گرفتیم به میان مردم و اقشار مختلف برویم و سخن آنها را بی واسطه بشنویم

دانشجو: مناظره، مناظره نبود! /راننده:تورم،تورم،تورم ولی باز ۲۴خرداد می آیم/ زوج عشایر:بی پولی سن ازدواج را بالا برد/ امیدوارم اولین رأیم سرنوشت ساز باشد

گزارش میدانی “یزد رسا “از شور و هیجان انتخاباتی در میان اقشار مختلف دارالعباده برای خلق حماسه ای سیاسی در ۲۴ خرداد ماه در راستای گذر از بزرگترین پیچ تاریخی به گفته مقام معظم رهبری(مدظله)

 در حالی که ۱۲ روز به برگزار یازدهمین ماراتن نفس گیر انتخابات باقی مانده است مردم استان یزد خود را برای خلق حماسه سیاسی آماده می کنند، براع اطلاع بیشتر از جو انتخاباتی در شهر بین مردم دارالعباده رفتیم و به پای درد و دل مردمی نشستیم که حرف هایی برای گفتن داشتند.

ابتدا سراغ جوانی رفتیم که با ارائه خدمات فنی در مغازه ای اجاره ای مشغول کسب درآمد بود.

وی با انتقاد از نحوه برگزاری مناظره اخیر کاندیدای ریاست جمهوری گفت: به نظر من مطالبی که در نظر کاندیداها بود گفته نشد و هیچ کدام نتوانستند منظور خود را برسانند و من به عنوان یک بیننده نتونستم فرد خاصی را در نظر خود به عنوان اصلح انتخاب کنم و مناظره، مناظره نبود!

وی حضور در انتخابات را یک امر ضروری دانست و افزود: حداقل در جلوی چشم دشمنان هم که شده باید ابرو داری کرد چراکه آن ها منتظرند که یکی مثل من پای صندوق های رای حاضر نشود و به هدفشان برسند.

این جوان اهل کسب و کار که از گرانی های اخیر خیلی گلایه داشت اظهار داشت: تنها انتظاری که از رییس جمهور آینده دارم سرو سامان دادن به اوضاع اقتصادی کشور است چراکه در کار صنف خود شاهد بیش از پیش نرخ کاغذ و اقلام اولیه مورد نیاز هستم امیدواریم هر فردی که انتخاب می شود اول خدا را در نظر بگیرد و بعد درد مردم را درد خود بداند و به آن برسد.

در ادامه این گفتگوها پای حرف جوانی نشتیم که مدت زیادی به دنبال تسهیلات بانکی بوده است اما تاکنون موفق نشده چیزی به عنوان تسهیلات از بانک بگیرد.

Untitled

من به عنوان یک فروشنده مواد غذایی تنها انتظاری که می توانم از رییس جمهور آینده داشته باشم این است که قیمت ها از نرخی که الان است بیشتر نشود تا بتوانم روی سرمایه ای که دارم برنامه ریزی کنم.

هرچند در حال حاضر مشکلات اقتصادی کم نیست ولی امیدواریم هر فردی که فردا سکان دار این نظام شد بتواند اوضاع کنونی را بهتر کند یا حداقل به همین روال ثابت بماند.

در بخش دیگر از تکاپوی گفت و گویمان با مردم شهر یزد با جمعی از دانشجویانی برخورد کرد که در خصوص چگونگی سوالات امتحاناتشان با هم صحبت می کردند، به جمع گرم این دانشجویان رفتیم و از آن ها از انتخابات پرسییم.

DSC_05372555

یک از آن ها گفت: با توجه به نامگذاری سال به حماسه سیاسی و اقتصادی بر تک تک افراد لازم است که در انتخابات شرکت کنند تا سرنوشت ایده ال برای کشور مشخص شود.

رییس جمهوری آینده باید بر روی حرفی که میزند پایبند باشد چراکه با این وضع موجود شعار دادن برای مردم ارزانی نخواهد آورد.

2115

دانشجوی دیگر که در مقطع دکتری تحصیل می کرد افزود: برای اینکه انفاقات و حوادثی که در دوره های قبل اتفاق افتاد تکرار نشود باید انتخابات با بصیرت انجام شود و آن کسی هم انتخابات می شود هدفی جز برقراری عدالت نداشته باشد به خصوص تلاش در جهت نظم اقتصادی را باید سرفصل کارهای خود قرار دهد چون شاهد بی ثباتی اقتصادی در همه خانواده های ایرانی هستیم.

وی ادامه داد: برخی از کشورها از لحاظ اقتصادی از ایران در سطح پایین تری هستند ولی چون پایداری اقتصادی دارند آرامش در خانواده ها پابرجاست و همین آرامش باعث افزایش امید به زندگی می شود.

558

این دانشجوی مقطع دکتری گفت: بیشترین دغدغه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، شغل پس از تحصیل است که جز با عزم و راهکار رییس جمهور این دغدغه رفع خواهد شد و به نظر من مهم ترین ویژگی که یک رییس جمهور می تواند داشته باشد بصیرت، راستگویی است.

دانشجوی دیگری با اعلام نارضایتی از نحوه مناظره ها گفت: خیلی از این حرف هایی که در مناظره ها گفته می شود جامعه عمل چوشانده نمی شود و تقوا و صداقت دو عامل مهم برای هر رییس جمهور است تا کارهایی مدنظر خود را بدون سرانجام رها نکند و هر کسی که روی کار آمد باید تا آخرین دقیقه ی مسئولیت مانند روز اول کاریش، دین خود را نسبت به مردم ادا کند.

DSC_0537

لحظه ای از گفتگوهایمان را با یک راننده تاکسی ادامه دادیم که همه هم و غم اوکسب لقمه ای نان حلال بود برای اهل و عیالش، وقتی از او پرسیدیم چه انتظاری از رییس جمهور آینده داری؟، لبخندی زد و گفت: “تورم،تورم،تورم ولی باز ۲۴ خرداد می آیم”، “من امید دارم که خوب شود . همین!”.

در نزدیکی یک از بیماستان های یزد با مادری که دست کودک خردسال خود را گرفته بود برخورد کردیم که در مورد نگرانی اشتغال آینده فرزندش با ما سخن گفت.

Untitled2154

این مادر تنها در خواستش از کاندیداها این بود که حرفی را که می زنند به واقعیت نزدیک باشد و از گفتن حرف هایی که قابل عمل نیست خودداری کنند.

وی گفت: همه دوره ها از حساسیت خاص خود برخوردار بوده است اما این دوره به دلیل نامگذاری سال به حماسه سیاسی از سوی رهبر، حساسیت زیادتری دارد و حتما در انتخابات شرکت خواهیم کرد.

یک نوجوان در پاسخ به سوالمان که “حضور در این دوره از انتخابات با دوره های بعد چه تفاوتی دارد؟” گفت: من رای اولی هستم و امیدواری رای من در سرنوشت کشورتاثیرگذار باشد.

DSC_0544

در بین مردم این شهر به دو زوج بشاش و خندان برخورد کردیم و افتخارشان این بود که از عشایر خون گرم ایران هستند.

آن ها دلسوزی و درک مشکلات مردم، تنها انتظارشان از رییس جمهور آینده بود به طوری که وقتی پشت میز ریاست نشستند یادشان آن کشاورز روستایی و آن عشایر زحمت کش نرود.

این زوج جوان گفتند: برای ما مهم نیست رییس جمهور چه کسی و از کجا باشد اصلا از پشت کوه بیاید!، فقط همین قدر که فقیر و غنی را به یک چشم ببیند و بچه فقیرها را درک کند برای ما کافی است چراکه دلیل بالا رفتن سن ازدواج چیزی جز مشکلات اقتصادی و بی پولی نیست.

ایستگاه اتوبوس مملو از آدم ها با سلایق مختلف است؛ در یکی از ایستگاه های اتوبوس درون شهری یزد با دانشجویی بر خورد کردیم حرف های جالبی برای گفتن داشت.

2155

این دانشجوی مقطع کارشناسی با انتقاد از عدم پایندی به شعارهای سالی که مقام معظم رهبری هر ساله به منظور برون رفت از بحران ها و ایجاد نقشه راه برای پیشرفت گفت: من از بین کسانی تایید صلاحیت شدند امیدی به بهتر شدن اوضاع ندارم و اگر قرار است کسی ریاست این کشور را عهده دار شود نباید با زور کار خود را پیش ببرد و بازیچه دست کشورهای دیگر شود.

حال و هوای انتخابات در بین کسبه و اهل بازار نیز دیدنی و شنیدنی است و ما با سر زدن به یک بنگاه های املاک، نظر کسبه را هم جویا شدیم.

DSC_0530

این کسبه انتقادهایی از سیاست زدگی برخی از کاندیداها کرد و گفت: اگر شعارهای رهبری تحقق پیدا می کرد تایید صلاحیت ها به این شکل نبود و به نظر من استقبال از انتخابات مانند دوره های قبل نخواهد بود اما بنده شرکت در انتخابات را وظیفه خود می دانم چون مملک دست هر کس باشد بهتر از مسلط شدن دشمن بر سر ملت است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.