سرویس: بین الملل ۰۱:۱۹ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

ضرورت بازگشت سریعتر مرد عصا به دست به عراق

این روزها در عراق تروریست ها هر بی گناهی را هدف قرار می دهند به نحوی که در خوش بینانه ترین حالت روزانه دهها عراقی جان می دهند و در راستای تفوق بر حملات کورکورانه تروریستی، تمام تلاش دولت نوری مالکی هم بر ایجاد صلح و آرامش متمرکز شده است که در راس این تلاشها […]

این روزها در عراق تروریست ها هر بی گناهی را هدف قرار می دهند به نحوی که در خوش بینانه ترین حالت روزانه دهها عراقی جان می دهند و در راستای تفوق بر حملات کورکورانه تروریستی، تمام تلاش دولت نوری مالکی هم بر ایجاد صلح و آرامش متمرکز شده است که در راس این تلاشها می توان به نمازهای جماعت اهل تسنن و تشیع با همدیگر اشاره کرد. این نمازهای جماعت تبدیل به سمبلی برای برقراری آشتی ملی در عراق شده است . البته نباید از یاد برد که مشکل عراق کنونی نبود توافق و اجماع بین شیعه و سنی بعنوان دو مذهب نیست بلکه مشکل در تلاشهای گروههای تروریست سلفی جهادی برای تصفیه شیعیان عراق و گرفتن قدرت از طریق نامشروع است که با کمک و حمایتهای مالی کشورهای عربی و بخصوص عربستان و قطر و ترکیه انجام می شود. این گروهها هنوز نتوانسته اند عراق جدید را قبول بکنند و از سوی دیگر توسط گروههای سیاسی داخلی و خارجی حمایت می شوند.
170527_249

به گزارش بولتن نیوز، در چنین شرایط تاریخی که مردم عراق قبل از هر چیزی به رهبرانی پایبند و متعهد به مردم عراق نیاز دارد، نبود جلال طالبانی رئیس جمهور عراق که بر تخت بیمارستان است مشکلی است که هنوز عراقیها نتوانسته اند جایگزینی برای چنین شخصیتی بیابند که بعد از سقوط صدام حسین نه تنها نماد آشتی ملی در عراق شد بلکه هیچ وقت مشکلات عراق را از دریچه مسائل قومی و مذهبی ندید و شخصیت های عراقی به احترام او هیچ وقت نه نگفتند. این جایگاه تا حدی برجسته بود که چندین بار مرجع عالیقدر شیعیان آیت الله سیستانی از ایشان خواست که علیرغم داشتن بیماری به عراق بازگردد و برای برقرار کردن آشتی گام بردارد.

طالبانی در عراق از یک سو نماد ائتلاف شیعی و کردی در عراق شد و از سوی دیگر از واقعیت عراقیها با رنگها و اقوام مختلف دفاع کرد.

این روزها حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز سی و ششمین سالگرد تاسیس حزبش را برگزار می کند در حالیکه طالبانی را بین خویش ندارد. سی و شش سال قبل در چنین روزهایی جلال طالبانی علیرغم شکست جنبش کردها در عراق که تحت رهبری ملا مصطفی بارزانی بود با جمع کردن و راهی کردن نیروهای بازمانده، مبارزه علیه حزب بعث را در عراق ادامه داد و امروز هم در نبود وی بازماندگان حزب بعث با کمک کشورهای عربی می کوشند عراق را بسوی تندروی و جنگ طائفی سوق دهند.

بعد از بستری شدن طالبانی در بیمارستانی در آلمان عملا تلاشهای صلح بیشتر از هر زمانی از سوی کشورهای عربی تهدید شد و تمام تلاشهای مالکی هم بی نتیجه ماند. از یک سو تمایلات مذهبی در مناطق سنی نشین تشدید شد و از سوی دیگر تمایلات قومی از سوی برخی از گروههای کردی تشدید شد به نحوی که دولت مرکزی عراق در تلاشهایش برای برقراری صلح تنها بماند. هرچند نباید از تلاشهای عمار حکیم هم براحتی گذر کرد که این روزها طرحی برای گفتگوی رهبران عراق آماده کرده است ولی شکی نیست همانگونه که رئیس جمهور کشورمان در گفتگو با وزیر امروخارجه عراق گفتند نقش طالبانی در عراق جدید قابل توجه است.

مردم عراق امیدوار هستند که رهبران عراقی مردم را قربانی منازعات سیاسی نکنند و اجازه ندهند که گروههای تندرو عنان کشور را در دست بگیرند . در روزهای سیاهی که تروریست ها به مردم عراق وعده می دهند هیچ کس خوشحال نخواهد بود. از این رو رهبران عراقی باید هر کدام یک طالبانی دیگر شوند تا کشور را از مصیبت گروههای تندرو که امروز سوریه را هم به سوی مرگ می برند دور بمانند.

لذا در سالگرد تلاش جلال طالبانی در قالب اتحادیه میهنی کردستان برای مبارزه با دیکتاتوری حزب بعث باید به او ارج نهاد و رهبران عراقی را تشویق کرد که هنوز گفتگو تنها راه پایان دادن به بن بست ها است. با اجماع ملی می توان جلو فعالیت گروههای تروریستی تندرو را گرفت و نگذاشت که کشور قربانی شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.