سرویس: سیاسی ۰۰:۴۹ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

دکتر ولایتی از آشتی با کدام دنیا می‏گوید!؟/ ۱۲۰کشوری که تابستان به تهران آمدند و ایران ریاستشان را پذیرفت،جزء دنیا محسوب نمی‌شوند!؟

مناظره های کم شور انتخاباتی هر چند نتوانست انتظار مخاطبان را برآورده کند با این حال کاندیداها به صورت جزیی تر درباره برخی مسائل اظهار نظر کردند که می تواند مبنای تصمیم گیری قرارگیرد. یکی از اظهارنظرات قابل تامل در مناظره تلویزیونی کاندیداها، اظهارنظر علی اکبر ولایتی درباره ریشه بخشی از مشکلات اقتصادی است. ولایتی […]

thمناظره های کم شور انتخاباتی هر چند نتوانست انتظار مخاطبان را برآورده کند با این حال کاندیداها به صورت جزیی تر درباره برخی مسائل اظهار نظر کردند که می تواند مبنای تصمیم گیری قرارگیرد.

یکی از اظهارنظرات قابل تامل در مناظره تلویزیونی کاندیداها، اظهارنظر علی اکبر ولایتی درباره ریشه بخشی از مشکلات اقتصادی است.

ولایتی که خود زمانی رئیس دستگاه دیپلماسی کشور بود در جمع بندی اظهاراتش در قسمت اول مناظره شب گذشته خواستار آن شد که ایران برای حل مشکلات اقتصادی باید با کشورهای دنیا آشتی کند.

وی در این باره گفت: شاید حرف‌هایی که می‌زنم به حوزه سیاسی مربوط باشد، اما ارتباط آن با مسائل اقتصادی قطعی است. یکی از بحث‌های من آشتی با دنیا است، یعنی اگر با دنیا آشتی نکنیم و روابط خود را بویژه با همسایگان توسعه ندهیم، در آن صورت نمی‌توانیم از ظرفیت‌های اقتصادی در صحنه منطقه‌ای و بین‌المللی استفاده کنیم.

این در حالی است که ولایتی مشخص نکرد با وجود برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تابستان گذشته با سران بیش از ۵۰ کشور دنیا که به عنوان یک واقعه مهم جهانی ثبت شد، منظور وی از آشتی با دنیا، کدام دنیا است و اساسا اگر ایران اسلامی با دنیا قهر بود، آیا امکان برگزاری موفق چنین اجلاسی وجود داشت؟

بر اساس بیان دکتر ولایتی دنیا تنها چند کشور اروپایی و امریکا تلقی شده است، چرا که ایشان هیچ اشاره ای به روابط گسترده ایران با ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد همچنین روابط ویژه و استراتژیک با کشورهای آمریکای لاتین و روسیه و چین ندارد.

در واقع بر خلاف اظهارات ولایتی ایران تنها با چند کشور غربی که درصدد نادیده گرفتن حقوق هسته ای ایران هستند سر ناسازگاری داردموضوعی که حتی حسن روحانی نیز به آن اعتقاد دارد

روحانی در برنامه گفتگو با مخاطبان شبکه جام جم  گفته است: سفیر روسیه در اجلاس شورای حکام نوامبر دو هزار و سه در آذر هشتاد و دو موقعی که سه کشور اروپایی با آمریکا در مشاجره بودند در شورای حکام ،گفته بود که من در دهه های اخیر یک همچنین منظره ای را مشاهده نکرده بودم که در یک اجلاس بین المللی، سه کشور مهم اروپایی یک طرف باشند و آمریکا طرف مقابل آنها باشد، بنابراین این وابسته به هنر دیپلماسی و هنر دولتمردان و همه مسئولین هست که نگذارد اجماع علیه کشور شکل بگیرد حالا اسمش گفته می شود اجماع جهانی البته مقصود از اجماع جهانی یعنی اجماع قدرت های بزرگ و الا اجماع به آن معنای کشورها که بسیاری از کشورها مخصوصا در غیرمتعهدها حامی ما هستند کنار ما هستند.

رهبر معظم انقلاب نیز اسفندماه سال ۹۰ در دیدار با دانشمندان هسته ای با اشاره به ادعای چند کشور غربی که خود را جامعه جهانی معرفی می کنند، فرمودند: « مستکبران عالم و کسانى که حکمرانى دنیا را حق خودشان میدانند – که همین کشورهاى مستکبرند – اسم خودشان را میگذارند جامعه‌ى جهانى؛ در حالى که جامعه‌ى جهانى اینها نیستند؛ جامعه‌ى جهانى ملتهایند و دولتهاى آنها. چند تا کشور اسم خودشان را میگذارند جامعه‌ى جهانى، و به نام جامعه‌ى جهانى حکم صادر میکنند، حرف میزنند، رد میکنند، اظهار توقع میکنند! این چند کشور تسلطشان بر دنیا را به واسطه‌ى انحصار علم و انحصار فناورى تعریف کردند. بخشى از این هیاهوئى که اینها میکنند، به خاطر این است که این انحصار شکسته نشود. اگر چنانچه ملتها بتوانند در قضیه‌ى هسته‌اى، در قضیه‌ى فضا، در مسائل الکترونیک، در مسائل گوناگون صنعتى، فناورى و علمى پیش بروند، راهى براى سیادت زورگویانه و قلدرانه‌ى اینها بر دنیا باقى نخواهد ماند.»

رهبر معظم انقلاب همچنین بارها تاکید کردند که دشمنی ها علیه ایران به خاطر دینی بودن جامعه ماست و به همین دلیل این دشمنی ها آشتی ناپذیراست.

ایشان سال ۸۴ در سخنانی در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در این باره فرمودند: راهى که ملت ایران در پیش دارد، راه آباد کردن دنیاست….. امام این را به ما آموخت؛ و همین عاملِ دشمنىِ آشتى‌ناپذیر و خصومت کورِ ابرقدرت‌ها با نظام جمهورى اسلامى بود، و امروز هم هست. امروز هم یکى از آماج‌هاى تهاجم دشمنان ما در سطح تبلیغات جهانى، همین یگانگى دین و دنیاست؛ مى‌گویند چرا دین را پیشوا و مهندس دنیا مى‌دانید. آنها احساس خطر مى‌کنند؛ چون دنیایى که آنها مى‌خواهند، دنیاى ظلم و تجاوز و دنیاى تهى از معنویت و اخلاق است.

این در حالی است که کشورهای عدم تعهد در سال های اخیر حمایت های جدی و ویژه ای از برنامه هسته ای ایران به عمل آورده و در موارد مختلف از کشور ما حمایت کرده اند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.