سرویس: اخبار شهرضا ۱۲:۰۶ - چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۲

کشف ردپای ۲۱۰ میلیون ساله دایناسور در شهرضا+عکس

منصور جاوری دانشجوی شهرضایی رشته معدن دانشکده علمی کاربردی کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: برای نخستین بار از رسوبات تریاس بالایی (حدود ۲۰۰ تا۲۱۰ میلیون سال قبل) ایران اثری از رد پای دایناسورها کشف شد. وی افزود: یافتن و مطالعه ردپای مهره داران به دو دلیل در بررسی های اثر شناسی اهمیت دارد […]

منصور جاوری دانشجوی شهرضایی رشته معدن دانشکده علمی کاربردی کرمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: برای نخستین بار از رسوبات تریاس بالایی (حدود ۲۰۰ تا۲۱۰ میلیون سال قبل) ایران اثری از رد پای دایناسورها کشف شد.

وی افزود: یافتن و مطالعه ردپای مهره داران به دو دلیل در بررسی های اثر شناسی اهمیت دارد . اولین دلیل در ارتباط با این موضوع که در بسیاری از توالی های رسوبی با نبود فسیل پیکری مهره داران، وجود اثر ردپای آنها مدرک خوبی برای تعیین زمان و مکان گسترش مهره داران ادوار گذشته زمین شناسی می باشد .

دانشجوی دانشکده کرمان گفت: دلیل دوم اینکه با بررسی دقیق اثر شناسی می توان به ویژگی های زیستی و رفتاری و همچنین مسایل دیرین بوم شناسی مهره داران پی برد.

وی با بیان اینکه در ایران تاکنون پنج مورد اثر ردپای دایناسور ها گزارش شده است افزود: پس از حدود دو سال تحقیق و پژوهش در مورد این اثر رد پا که با همکاری دکتر مجید میرزایی عطاآبادی و دکتر نصرا.. عباسی، دو تن از اساتید گروه زمین‌شناسی دانشگاه زنجان صورت پذیرفت، گزارش این ردپا در قالب مقاله‌ای تحت عنوان «اثر ردپای دایناسور از نهشته‌های تریاس منطقه شهرضا، جنوب شرق اصفهان» در هفدهمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران که در روزهای ۷ تا ۹ آبان ماه سال ۱۳۹۲ در دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، ارائه شد.

جاوری اضافه کرد: طی ارائه این مقاله که به صورت سخنرانی توسط دکتر مجید میرزایی عطاآبادی ایراد شد، اهمیت کشف این اثر رد پا از جنبه کهن‌ترین اثر ردپای شناخته شده تاکنون در پهنه سرزمینی ایران و به عنوان نخستین گزارش از رد پای دایناسور در استان اصفهان و دیگر جنبه‌های شاخص کشف مذکور عنوان شد.

دایناسور-شهرضا-شهرضانیوز

وی بیان کرد: این اثر رد پا به صورت یک نمونه سه انگشتی برجسته در سطح زیرین لایه‌بندی حفظ شده است. در این اثر، انگشتان پهن بوده و اثر چنگال یا بند انگشتان در آنها دیده نمی‌شود. ویژگی‌های اثرشناسی این نمونه، بیانگر نزدیکی آن با جنس اثری Eubrontes است که پیش از این از رسوبات تریاس بالایی قاره‌های مختلف نیز گزارش شده است.

امیری، سرپرست گروه زمین‌شناسی و ژئوفیزیک خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا در این باره اظهار کرد: اهمیت کشف و گزارش آثار فسیل خزندگان به ویژه دایناسورها در بازسازی شرایط تاریخی زمین از اهمیت بسیاری برای زمین شناسان برخوردار است.

وی افزود: این اهمیت تا حدی است که کشف این اثر را می‌توان به عنوان قطعه‌ای از پازل رمزگونه حضور دایناسورها در ایران مورد ارزیابی قرار داد.

سرپرست گروه زمین‌شناسی و ژئوفیزیک خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا بیان کرد: در راستای پژوهش‌های صورت گرفته بر روی این اثر رد پا همکاری دکتر واچیک هایراپطیان از گروه زمین‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان و اسماعیل خورمهر قابل تقدیر است.

 امیری گفت: این کشف مهم گامی در جهت ساخت نخستین موزه تاریخ علوم طبیعی در جنوب استان اصفهان و به طور خاص شهرستان شهرضا باشد.

4 دیدگاه برای “کشف ردپای ۲۱۰ میلیون ساله دایناسور در شهرضا+عکس”

 1. احمد رضا گفت:

  شهرضا یک شهر با سابقی ای بسیار طولانی است در حدود ۱۵۰۰سال پیش شهرضا یک جنگل کوچک بوده و شاهان شکارچیانی مانند بهرام گو.ر در منطقه به شکار می پرداختند
  واحتمال قوی وجود دارد که فسیل هم در این منطقه یافت شود.

 2. احمد رضا گفت:

  من خدم شهرضایی اصیل هستم (نصیری)
  افتخار میکنم به این شهر

 3. نیلوفر گفت:

  من که عاشقش شدم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.