سرویس: علم و فناوری ۰۰:۳۰ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

جزئیات کامل نحوه پاسخگویی به سؤالات آزمون سراسری ۹۲

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات کامل نحوه پاسخگویی به سؤالات آزمون سراسری سال ۹۲ در هر یک از گروه‌های آزمایشی ۵‌گانه را اعلام کرد. حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با تشریح جزئیات نحوه پاسخگویی به سؤالات آزمون سراسری سال ۹۲، […]

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات کامل نحوه پاسخگویی به سؤالات آزمون سراسری سال ۹۲ در هر یک از گروه‌های آزمایشی ۵‌گانه را اعلام کرد.

13911209000204_PhotoA

حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با تشریح جزئیات نحوه پاسخگویی به سؤالات آزمون سراسری سال ۹۲، گفت: داوطلبان هر یک از گروه‌های آزمایشی ۵‌گانه آزمون سراسری سال ۹۲ در یک جلسه به سؤالات عمومی و اختصاصی گروه آزمایشی انتخابی خود پاسخ می‌دهند.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با سؤالات عمومی آزمون سراسری گفت:‌ سؤالات آزمون عمومی و اختصاصی برای همه داوطلبان به صورت تست ۴ گزینه‌ای است و سؤالات به طور دقیق از کتب اعلام شده دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی نظام جدید سالی واحدی که در دفترچه راهنمای شماره یک اعلام شده بود، طراحی شده است.

وی افزود: سؤالات آزمون عمومی در یک دفترچه به چاپ رسیده است که در مجموع ۱۰۰ سؤال عمومی شامل ۲۵ سؤال زبان و ادبیات فارسی، ۲۵ سؤال زبان عربی، ۲۵ سوال فرهنگ و معارف اسلامی و ۲۵ سؤال زبان انگلیسی است.

توکلی ادامه داد:‌ داوطلبان هر یک از گروه‌ها باید در مدت ۷۵ دقیقه به سؤالات پاسخ دهند.

به گفته وی داوطلبانی که به معارف غیر اسلامی یا زبان خارجی غیر انگلیسی پاسخ می‌دهند، باید به سؤالات اقلیت‌های مذهبی مربوط (مسیحی، کلیمی و زرتشتی) و زبان خارجی غیر انگلیسی انتخابی (فرانسه، آلمانی، ایتالیایی و روسی) که به دفترچه آزمون عمومی الصاق شده است، پاسخ دهند.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: دفترچه آزمون گروه آزمایشی فنی و ریاضی برای تمام داوطلبان به عنوان دفترچه شماره ۲ تنظیم شده است که جمعا شامل ۱۳۵ سؤال اختصاصی است که داوطلبان باید در مدت ۱۷۵ دقیقه به آن پاسخ دهند.

وی گفت: سؤالات اختصاصی گروه آزمایشی فنی و ریاضی شامل ۵۵ سوال ریاضی، ۴۵ سوال فیزیک و ۳۵ سؤال شیمی است.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: برای تمام داوطلبان گروه آزمایشی تجربی (به جز دارندگان دیپلم بهیاری و شاغلان حرفه بهیاری) یک دفترچه با عنوان دفترچه شماره ۲ در نظر گرفته شده است.

وی افزود: دفترچه شماره ۲ حاوی تعداد ۱۷۰ سؤال اختصاصی شامل ۲۵ سؤال زمین‌شناسی، ۳۰ سؤال ریاضی، ۵۰ سؤال زیست‌شناسی، ۳۰ سؤال فیزیک و ۳۵ سؤال شیمی است که داوطلبان باید در مدت ۱۷۵ دقیقه به آن پاسخ دهند.

توکلی گفت:‌ در این بخش دفترچه شماره ۳ نیز برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم بهیاری و بهیاران شاغل طراحی شده است که در این دفترچه ۵۰ سؤال دروس تخصصی بهیاری است و داوطلبان باید در مدت ۳۰ دقیقه به آن پاسخ دهند.

به گفته وی دارندگان دیپلم بهیاری و بهیاران شاغل علاوه بر دفترچه آزمون سؤالات عمومی و سؤالات اختصاصی باید دفترچه شماره ۳ که سؤالات دروس تخصصی بهیاری است را نیز پاسخ دهند.

توکلی عنوان کرد: برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی (به جز داوطلبان دارنده گواهینامه دوره پیش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی) یک دفترچه با نام دفترچه شماره ۲ طراحی شده است که در این دفترچه داوطلبان باید به ۱۸۰ سؤال اختصاصی شامل ۲۰ سؤال ریاضی، ۱۵ سؤال اقتصاد، ۳۰ سؤال زبان و ادبیات فارسی، ۲۰ سؤال زبان عربی، ۱۵ سؤال تاریخ، ۱۵ سؤال جغرافی و ۲۰ سؤال علوم اجتماعی، ۲۵ سؤال فلسفه و منطق و ۲۰ سؤال روانشناسی در مدت ۱۶۵دقیقه پاسخ دهند.

وی افزود: آن دسته از افرادی که دارای گواهینامه علوم و معارف اسلامی هستند نیز بر اساس ضوابط باید درس اصول عقاید و فقه را هم امتحان دهند، بنابراین لازم است علاوه بر پاسخگویی به دفترچه آزمون اختصاصی به تعداد ۲۰ سؤال مندرج در دفترچه شماره ۳ شامل سؤالات اصول عقاید و فقه نیز در مدت ۲۰ دقیقه پاسخ دهند.

توکلی گفت: تمام داوطلبان گروه آزمایشی هنر باید به ۱۶۰ سؤال اختصاصی این گروه مندرج در دفترچه شماره ۲ شامل ۳۰ سؤال درک عمومی هنر، ۳۰ سؤال درک عمومی ریاضی و فیزیک، ۲۰ سؤال ترسیم فنی، ۲۰ سؤال خلاقیت تصویری و تجسمی، ۲۰ سؤال خلاقیت نمایشی، ۲۰ سؤال خلاقیت موسیقی و ۲۰ سؤال خواص مواد در مدت ۱۶۵ دقیقه پاسخ دهند.

توکلی گفت: برای داوطلبان گروه زبان‌های خارجه یک دفترچه به عنوان دفترچه شماره ۲ درنظر گرفته شده است که این داوطلبان در مجموع باید به ۷۰ سؤال زبان انگلیسی (برای داوطلبانی که زبان خارجه امتحانی آنها انگلیسی است) پاسخ دهند.

وی افزود: همچنین داوطلبان زبان آلمانی و فرانسه نیز هر کدام باید به ۷۰ سؤال در زمینه زبان انتخابی خود پاسخ دهند.

وی ادامه داد: در گروه آزمایشی زبان‌های خارجه، برای آن دسته از داوطلبان که زبان خارجه انتخابی آنها ایتالیایی یا روسی است، سؤالی طراحی نشده است و این افراد کافی است به سؤالات زبان عمومی پاسخ دهند.

به گفته توکلی مدت پاسخگویی به ۷۰ سؤال اختصاصی زبان در هر یک از زبان‌های انتخابی ۱۰۵ دقیقه است.

شایان ذکر است، زمان آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان هر یک از گروه آزمایش ۵‌گانه آزمون سراسری سال ۹۲ در صبح و بعدازظهر پنجشنبه ۶ تیرماه، جمعه ۷ و صبح شنبه ۸ تیرماه در ۳۵۸ حوزه امتحانی شهرستان کشور است.

بر این اساس آزمون ریاضی صبح پنجشنبه، آزمون گروه هنر بعدازظهر پنجشنبه ۶ تیرماه، آزمون علوم تجربی صبح جمعه ۷ تیرماه و آزمون زبان‌های خارجی بعدازظهر جمعه ۷ تیرماه برگزار می‌شود، همچنین آزمون علوم انسانی نیز ۸ تیرماه برگزار می‌شود.

شایان ذکر است، کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۹۲ نیز از روز یکشنبه ۲ تیرماه تا چهارشنبه ۵ تیرماه از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش توزیع می‌شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.