سرویس: فرهنگی ۰۰:۲۲ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

ده‌نمکی:‌ ۸۵ درصد ائمه جمعه از رسوایی راضی بودند/منتقدان‌ جذب در فیلم شدند

کارگردان فیلم رسوایی گفت: ‌فیلم رسوایی را برای ۳۰۰ نفر از ائمه جمعه اکران کردیم و بعد از اکران از آنها نظر سنجی به عمل آمد و حاصل این بود که ۸۵ درصد از آنها از رسوایی راضی بودند‌. به گزارش نسل بیدار به نقل از اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی، مسعود ده‌نمکی در نشست نقد […]

13911008000085_PhotoA

کارگردان فیلم رسوایی گفت: ‌فیلم رسوایی را برای ۳۰۰ نفر از ائمه جمعه اکران کردیم و بعد از اکران از آنها نظر سنجی به عمل آمد و حاصل این بود که ۸۵ درصد از آنها از رسوایی راضی بودند‌.

به گزارش نسل بیدار به نقل از اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی، مسعود ده‌نمکی در نشست نقد و بررسی فیلم رسوایی در مشهد اظهار کرد: در ساخت فیلم رسوایی مفاهیم دینی و اخلاقی مدنظرم بوده است.

وی افزود: وجود یک روحانی در سه‌گانه فیلم‌های اخراجی‌ها و رسوایی شاید به خاطر تعلق خاطری است که به این حوزه دارم اما این فیلم تنها بحث دفاع از روحانیت نیست بلکه این موضوع یکی از اهداف فیلم است.

کارگردان فیلم رسوایی ادامه داد: این فیلم را برای ۳۰۰ نفر از ائمه جمعه اکران کردیم و بعد از اکران از آنها نظر سنجی به عمل آمد و حاصل این بود که ۸۵ درصد از آنها از رسوایی راضی بودند و ۱۵ درصد هم نسبت به این فیلم نقد داشتند.

وی اظهار کرد: بعضی از مخالفت‌هایی که با این فیلم صورت می‌گرفت ناشی از سوء تفاهم بود که مثلا عده‌ای فیلم را ندیده و فقط چون شنیده بودند که اکبر عبدی در این فیلم نقش روحانی را بازی می‌کند فکر می‌کردند قرار است روحانیت در این فیلم دستمایه طنز شود.

ده‌نمکی اظهار کرد: عبدی محبوب‌ترین بازیگر سینمای ایران در میان مخاطبان عامه است و نقش مثبت این فیلم را به او دادم تا مخاطب به جای هم‌ذات پنداری با نقش منفی با نقش مثبت همذات پنداری کند.

ده‌نمکی عنوان کرد: کسانی که در جشنواره فیلم فجر آمده بودند تا فیلمم را بکوبند، اینقدر جذب این فیلم شدند که سه بار در حین اکران دست زدند.

وی در پاسخ به انتقاد مطرح شده درباره این فیلم مبنی بر تبلیغ عرفان منهای شریعت، گفت: اتفاقا در این فیلم حاج یوسف به جای حرف با عمل خودش افسانه را به شریعت دعوت می‌کند و چه دعوتی بالاتر از دعوت عملی وجود دارد.

ده‌نمکی ادامه داد: اگر از منظر دینی به رسوایی نگاه کنیم بی‌انصافی است که کسی ۸۰ روایت به کار رفته در این فیلم را نبیند ولی چهار بیت شعر استفاده شده را ببیند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان نسبت بازیگر به سینما، اظهار کرد: بازیگر در سینما مانند بلندگو در هیئت است و ممکن است بلندگویی که در عروسی استفاده شده الان در مسجد استفاده شود، مهم این است که چه کسی از بلندگو صحبت می‌کند.

ده‌نمکی در مورد نشان دادن کارکردن روحانی فیلم رسوایی، گفت: حاج یوسف تنها برای امرار معاش کار نمی‌کند، بلکه می‌خواهد کار کند تا تکبر و غروری که ممکن است سراغش بیاید بشکند.

وی در پاسخ به انتقاد دیگری مبنی بر عدم تحول اساسی نقش افسانه در پایان فیلم، عنوان کرد: همین مقدار تحول برای سه روز آشنایی افسانه با یک روحانی کافی است، نباید توقع داشته باشیم که این زن بعد از سه روز پشت سر حاج آقا نماز هم بخواند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.