سرویس: دسته‌بندی نشده ۱۱:۵۶ - شنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۰

معرفی کتاب

گفت و گو |اراده خواندن تو را ثروتمند می کند/ کتابی برای کسب درآمد های مشروع

شهرضانیوز-امسال در لابه لای کتاب های جدید یک کتاب با موضوع اقتصاد می درخشد. کتابی که سرتاسر آن واژهای ساده اما کاربردی را در بر گرفته است. وقتی صفحات اولیه این کتاب را ورق می زنی می توانی آن را مرهمی برای تقویت بنیه اقتصادی خانواده ها معرفی کنی.
کتاب “بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید” اثر نویسنده توانا مرتضی عمو مهدی است که در آن تلاش دارد با آموزش اعضای خانواده و توانمندسازی آنها برای مدیریت صحیح اقتصادی در مسیر زندگی، به ارائه یک الگوی کاملا عملیاتی و کاربردی برای کسب درآمد و افزایش ثروت خانواده بپردازد.

ایده نوشتن چنین کتاب کاربردی چه زمانی به ذهن شما خطور کرد ؟
کتاب “بخوانید،اراده کنید و ثروت مند شوید” را دو سال پیش به نوشتن آن پرداختم. هدف اصلی که من در این کتاب به تشرح و تفصیل آن پرداختم، تقویت اقتصاد در خانواده ها بود. به عقیده من کف جامعه ما اگر از اقتصاد قوی و برنامه منسجم اقتصادی برخوردار باشند، اقتصاد و تولید کشور هم رو به توسعه می رود.

شما قائل به این هستید که باید خانواده ها برنامه اقتصادی داشته باشند؟
عمده تأثیر گزاری بر روند توسعه اقصاد خانواده ها هستند. خانواده ها سلول های کوچک جامعه ایرانی اسلامی ما هستند که اگر هر کدام از این سلول ها از برنامه اقصادی در موضوعات خرید، فروش و خدمات و… داشته باشند کشور از اقتصاد پویایی برخوردار است. بنده اعتقادم بر این است که اقتصاد را باید از خانواده ها شروع کرد. از پایین به بالا باید حرکت بهبودی و توسعه ای در اقتصاد داشت.

پس می توان گفت موتور محرک اقتصاد ایران خانواده ها هستند.
ببینید مردم اگر اقتصاد به معنای کلی و عرفی خوبی داشته باشند، دیگر هیچ تحریمی نمی تواند بر روی آنها تأثیر گزار باشد. یکی از برنامه هایی که می توان اقتصاد کشور را از این بحران نجات بدهد، تقویت تعاونی ها و بخش خصوصی است. اما در چارچوب و قوانین سالم .

نقش دولت در نظریات شما در کجا است؟
دولت جنبه پشتیبانی دارد. اگر دولت حمایت های لازم و نظارت لازم را بر روی بنگاه های کوچک و پویای مردمی شروع کند می توانیم شاهد رشد چشم گیر در عرصه اقتصاد کشور باشیم.
این کتاب نظریات تئوری علم اقتصاد نمی آموزد بلکه به ما می آموزد که چگونه یک رفتار اقتصادی خوب و منسجم و به صرفه ای داشته باشیم. کتاب “بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید” یک فرایند ده ساله به مخاطب خود پیشنهاد می دهد و این فرایند مخاطب را گام به گام به سمت جهش اقتصادی پیش می برد.

تمایز این کتاب با بقیه کتاب ها چیست ؟
این کتاب روش های صحیح و متناسب با فرهنگ جامعه ما را در علم کاربردی اقتصاد نشان می دهد. اینکه چطور باید در روش های اقصادی هدف دار باشیم.
در رفتار های روزمره اقتصادی اگر خانواده ها حرکت درستی داشته باشند می توانند به شکوفایی قتصادی ایران عزیز کمک کنند. نکته ای که برای تکمله ی این سوال می خواهم عرض کنم این است که اکثر کتاب های عوام پسند که در کف جامعه با واژه های ساده و روان وجود دارد با فرهنگ و اهداف زندگی و جامعه ما هم خوانی ندارد اما کتاب “بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید” با آموزه های جامعه ی ایرانی، اسلامی سازگاری بیشتری دارد.
این کتاب بر پایه ی یک تفکر صحیح اسلامی نوشته شده است که هم سعادت دنیوی را در بر دارد و هم سعادت اخروی را

آیا برنامه های قتصادی این کتاب صرفا مربوط به سرپرست خانواده است یا کل اعضای خانواده ؟
خیر، کل اعضای خانواده می توانند این کتاب را محور برنامه ریزی های اقتصادی خود قرار دهند. حالا متناسب با برنامه کاری خودشان. این کتاب سعی دارد که کل خانواده به سمت کارآفرینی حرکت کند. خانواده در مصرف روزمره خودش اصلاح الگوی مصرف داشته باشد.

آیا این کتاب ویژگی شاخص دیگری هم دارد ؟
بله، به طور مثال و الیته اجمالی می توانم به فصل دوم این کتاب اشاره کنم که روش های کسب درآمد از سرمایه های اندک را نشان می دهد.

اسم کتاب با شعار امثال یک هماهنگی دارد در این خصوص آیا توضیحی دارید ؟
نزدیک ۱۵ سال است که مقام معظم رهبری(مدظله) در شعار های سال خود به اهمیت موضوع اقصاد به دولت و مردم تأکیدات فراوان کرده اند. حرکت قتصادی مناسب یکی از انتظارات مهم مقام معظم رهبری از خانواده ها و نیروهای مومن انقلابی است. به نظر من خانواده ها باید با نیروی مضاعفی به ایم مطالبه مهم رهبری جامه عمل بپوشانند.

در پایان اگر نکته ای هست بفرمایید؟
من فقط از تمامی خانواده های ایرانی می خواهم که اگر ما رفتار و الگوی درست اقتصادی داشته باشیم می توانیم ایران قوی تری باشیم. این مردم هستند که با هوشیاری و درک بالای سخنان رهبری می توانند مشکلات اقصادی را حل کنند.

خبرنگار: عباسعلی صدری

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.