سرویس: بین الملل ۰۰:۱۲ - یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۲

عبدالله گل: تظاهرات استانبول نگران کننده است

رئیس جمهور ترکیه درگیری‌های تظاهرات و درگیری ها در میدان تقسیم استانبول را نگران کننده توصیف کرد. به گزارش نسل بیدار به نقل از پایگاه خبری «لبنان۲۴»، «عبدالله گل» رئیس جمهور ترکیه درگیری‌های در میدان «تقسیم» استانبول را نگران کننده توصیف کرد. گل در بیانیه‌ای که از سوی دفترش منتشر شده تأکید کرد که همه بلوغ […]

رئیس جمهور ترکیه درگیری‌های تظاهرات و درگیری ها در میدان تقسیم استانبول را نگران کننده توصیف کرد.

13920311000851_PhotoA

به گزارش نسل بیدار به نقل از پایگاه خبری «لبنان۲۴»، «عبدالله گل» رئیس جمهور ترکیه درگیری‌های در میدان «تقسیم» استانبول را نگران کننده توصیف کرد.

گل در بیانیه‌ای که از سوی دفترش منتشر شده تأکید کرد که همه بلوغ سیاسی داشته باشند تا این درگیری‌ها آرام بگیرد.

وی همچنین از نیروهای پلیس خواست رفتاری متناسب با حجم و میزان اعتراضات داشته باشند.

این اعتراض‌ها از جمعه گذشته در اعتراض به طرح دولت ترکیه برای تبدیل بوستان تاریخی «قیزی پارک» به یک مرکز فرهنگی و تجاری در استانبول آغاز و به برخی شهرهای دیگر از جمله، ازمیر و آنکارا نیز کشیده شد.

هزاران نفر از ساکنان استانبول، دیشب را در خیابان سپری کردند و خواستار لغو اجرای این طرح شدند.این بوستان یکی از سنبل‌های شهر استانبول است که ده‌ها سال از عمر آن می‌گذرد.

این درگیری‌ها خشونت‌بارترین درگیری‌ها از سال ۲۰۰۲ تا کنون به شمار می‌آید که حزب «عدالت و توسعه» به رهبری «رجب طیب اردوغان» قدرت را در این کشور به دست گرفته است.

پلیس ترکیه امروز نیز برای متفرق کردن معترضان در میدان تقسیم استانبول، برای دومین روز متوالی، از گاز اشک آور و خودروهای آب‌پاش استفاده کرد و طی آن صدها نفر تاکنون زخمی شده‌اند و برخی اخبار از کشته شدن چند نفر نیز حکایت دارد.

حزب معارض «جمهوری‌خواه خلق» ترکیه نیز خواستار برگزاری تظاهراتی گسترده برای برکناری دولت «رجب طیب اردوغان» شد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.