سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۵۴ - پنج شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹

خواندنی| قدرت نرم بیشتر ناظر بر ابعاد فرهنگی، روانی و اطلاعاتی است.

شهرضا نیوز-قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران قدرتمند است به گونه ای که توانسته است به بسیاری از کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای نفوذ پیدا کند.

طبق گزارشی که به مناسبت ۱۳ آبان از بشیر اسماعیلی ،عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا گرفته شد گفت: قدرت نرم ایران برمبنای دو عامل است. ۱ در بین شیعیان در منطقه ی کشور هایی که اکثر افراد در ان شیعه هستند،ایران در آنها یک نفوذ معنوی دارد، مثل لبنان،عراق،سوریه و همچنین در بحرین که اکثریت به جز برخی از حاکمان شیعه هستند ایران در آنها نفوذ دارد.درواقع به غیر از کشور آذربایجان بقیه کشورهایی که جمعیت شیعه دارند ایران در آنها نفوذ دارد .علت عدم نفوذ ایران در آذربایجان این است که هویت ترکی و یا تا حدی پان ترکیسم را نسبت به مذهب شیعه در اولویت قرار داده اند.او گفت: یکی دیگر از عناصر قدرت نرم ایران، انقلاب اسلامی است که در واقع بین کشورهایی که گرایشات انقلابی دارند، مثل آمریکای جنوبی یا ونزوئلا که دولتی انقلابی دارد و همچنین در لیدی و پرو ایران طرفدار دارد. اسماعیلی افزود بین جمعیت هایی در دنیا که گرایشات ضد سرمایه داری دارند و به دنبال مقاومت هستند و حتی در جهان های سرمایه داری همچون آمریکا و اروپا افرادی که با سلطه امپریالیسم یا سرمایه داری مخالف هستند به ایران گرایش دارند. بنابراین دو عامل را می شود در رابطه با قدرت نرم ایران شناسایی کرد:۱ تشیع. ۲ جاذبه انقلاب اسلامی و ایده هایی که علیه امپریالیسم در دنیا دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا گفت: بخش انقلاب اسلامی یک راه جدید به کشورها و ملت ها نشان می دهد که آن راه استقلال رای، سلطه گریزی و آزادی ارادی ملت‌ها است که جذابیت بسیاری برای خیلی از روشنفکران در دنیا دارد. از نظر تشیع هم در واقع مذهب شیعه مجموعه‌ای از آموزه های اسلامی است که آن هم تاکید خاصی بر ظلم ستیزی و آزادگی دارد برای مثال اگر سیره ائمه اطهار را مطالعه کنیم، مشاهده می‌کنیم که بیشتر عمر خود را با ظلمی که در زمان خودشان بوده مبارزه می کردند همچون امام حسین علیه السلام که در واقع الگوی بسیاری از مردم جهان بخصوص شیعیان اند. بنابراین عواملی مثل ظلم ستیزی، استقلال رای و زیر بار نرفتن سلطه عناصری هستند که مردمانی را که در دنیا آزاده اند ویا گرایشات ضد سرمایه‌داری دارند را به خود جذب می کنند. این عوامل قدرت نرم ایران را تشکیل می دهند. همچنین رهبران انقلاب اسلامی ایران نیز از عناصر قدرت نرم در خارج از ایران به شمار می روند.

🔴《در تولید کالاهای اساسی کشور باید خودکفا باشیم،که اگر دچار تحریم شدیم کشور فلج نشود》
اسماعیلی با اشاره به نفوذ ایران در منطقه گفت بیش از اینکه نفوذ ایران اثرات اقتصادی داشته باشد، اثرات امنیتی و استراتژیک داشته است. وی افزود هرکشوری قادر نیست تمام کالاهای مورد نیاز خود را در داخل تولید کند اما به هرحال در تولید کالاهای اساسی کشور باید خودکفا باشد و همانطور که اقتصاد مقاومتی می گوید؛کالاهایی را باید تولید کنیم که اگر دچار تحریم شدیم کشور فلج نشود.کالاهایی همچون دارو ،مواد غذایی و قطعات همچنین تکنولوژی باید بومی شود. او گفت صادرات نفت کاهش پیدا کرده است و گفته شده تا حدود ۴۰۰ هزار بشکه کم شده است،اما خیلی از اقلامی را که قبلاً از کشورهای دیگر وارد می کردیم در این برهه ای که دچار تحریم شده ایم، خوشبختانه توانستیم خودکفا باشیم. او در ادامه صحبت هایش به کتاب فن تحریم‌ها اثر ریچارد نفیو، طراح تحریم ها در زمان اوباما علیه ایران که امروزه به صورت کتاب نوشته شده است اشاره کرد. در آن کتاب ذکر شده که اگر تحریم ها در کشوری اثر نکند ممکن است قوی ترش هم بکند،چرا که نقاط ضعفشان را کشف و برطرف میکنند.
خوشبختانه ایران هم در زیر فشار تحریم ها به کشوری نسبتا خود کفا در زمینه محصولات غذایی و دامی تبدیل شده است و پیشرفت‌های زیادی در زمینه ی پزشکی و دارویی داشته است،و تکنولوژی را نیز بومی کرده است. ایران همچنین در زمینه امور نظامی هم خودکفا شده و آماده برای صادرات این ابزارها است.

🔴《ایران جزء کشورهایی است که سرمایه انسانی بالایی دارد》
وی در ادامه صحبت هایش اشاره کرد که نیروی جوان می تواند در تولید داخلی موثر باشد. ایران نیز جزء کشورهایی است که سرمایه انسانی بالایی دارد. همچنین زنان هم از نظر تحصیلات و هم از نظر انگیزه بسیار مهارت پیدا کرده‌اند و از نظر نیروی انسانی غنی هستیم. عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا گفت؛ اگر همه بتوانیم راجع به مسائل مختلف آگاهی پیدا کنیم و به جای اینکه اطلاعاتمان را از شبکه های مجازی و یا رسانه های خارجی دریافت کنیم خودمان مطالعه کنیم تا حقایق را دریابیم.وی گفت:بنا بر این افزایش مطالعه و یافتن حقایق کاری است که می‌توان همه انجام دهیم و باعث بالا رفتن سوادرسانه‌ای و جلو گیری از بحران ها میشود.

امید بر این است که بتوان سرزمینمان را از دست استکبار گران و سلطه جویان محفوط نگه داریم.۱۳ آبان خجسته باد.

 

کاظمینی/

2 دیدگاه برای “خواندنی| قدرت نرم بیشتر ناظر بر ابعاد فرهنگی، روانی و اطلاعاتی است.”

  1. رویا گفت:

    عالی بود عزیزم خیلی قشنگ بود

  2. رویا گفت:

    😍😍😍😍😍احسنت بسیارزیبااااا!!!!!!!!

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.