سرویس: اخبار شهرضا ۱۲:۳۵ - چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹

گفتگو| مصاحبه امیر فرماندهی گروه ۲۲ توپخانه به مناسبت هفته دفاع مقدس

شهرضا نیوز- هفته دفاع مقدس بهانه ای شد تا خبرنگار شهرضا نیوز گفتگویی با  سرتیپ دوم ستاد شهرام میناپور داشته باشد.

به گزارش شهرضا نیوز؛ هفته دفاع مقدس بهانه ای شد تا خبرنگار شهرضا نیوز گفتگویی با  سرتیپ دوم ستاد شهرام میناپور داشته باشد که به شرح زیر است:

. در خصوص تاریخچه گروه ۲۲ توپخانه مختصری توضیح بفرمایید

گروه ۲۲ تو در سال های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ در شهرستان کازرون و شیراز به طور مجزا و پراکنده (۴ گردان در شیراز و ۳ گردان در کازرون) تشکیل و به مرور زمان گردان های شیراز به یگان کازرون منتقل گردیدند. از سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۸ با واگذاری تجهیزات، وسایل و پرسنل و واگذاری یگان پشتیبانی و چند گردان و آتشبار مستقل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یگانها به پادگان شهرضا اعزام شدند و با مشاهده فعالیت های دشمن بعثی در مرزهای غرب و جنوب تعدادی از آتشبار ها به مناطق عملیاتی اعزام و در مناطق جنوب استقرار یافتند. گردان های گروه جزو اولین نیروهای ارتش بودند که در منطقه حضور پیدا کردند و تا پایان جنگ در مناطق عملیاتی حضور داشتند.

  1. گروه ۲۲ در چه عملیات هایی شرکت کرده و نقش گروه ۲۲ تو را در هشت سال دفاع مقدس توضیح فرمایید

با توجه به این که یگانهای توپخانه وظیفه پشتیبانی آتش از یگانهای عمل کننده را بر عهده دارند می توان به جرئت گفت که گروه ۲۲ در همه عملیات های آفندی و پدافندی حضور موثر داشته است.
گروه ۲۲ توپخانه در عملیاتهای الله اکبر با رمز عملیاتی یا رسول الله (ص) در منطقه عملیاتی تپه های الله اکبر در شمال غرب سوسنگرد ۲- عملیات والفجر ۸ با رمز عملیاتی یا فاطمه الزهرا (س) در منطقه عملیاتی کوشک تا دهانه فاو ۳- عملیات بیت المقدس (کربلای ۳) در منطقه عملیاتی غرب اهواز ساحل غربی رودخانه کارون از خرمشهر تا شلمچه و شمال طلاییه ۴-عملیات آفندی تیپ ۲ لشکر ۱۶ زرهی قزوین در منطقه عمومی میش داغ در جنوب ۵-عملیات طریق القدس در منطقه عملیاتی بستان، غرب سوسنگرد و شمال رودخانه نیسان. ۶-عملیات ثامن الائمه در منطقه عملیاتی شرق رودخانه کارون، شمال آبادان و منطقه دارخوئین ۶-عملیات کربلای ۴ و ۵ در منطقه عملیاتی شلمچه و شرق بصره ۷-عملیات محرم در منطقه عملیاتی محور شمالی منطقه جنوب در ارتفاعات حمرین و زبیدات و غرب رودخانه دویرج

  1. در خصوص شهدا، ایثارگران و آزادگان گروه ۲۲ توضیح بفرمایید

گروه ۲۲ توپخانه از روز آغازین جنگ تحمیلی در جبهه های حق علیه باطل حضور یافته و در راستای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ۲۳۳ شهید والا مقام- ۲۸۵ ایثارگر و ۲۸ آزاده سرافزار تقدیم میهن عزیزمان ایران اسلامی نموده است.

  1. طرح های انجام شده در خصوص پرسنل وظیفه گروه که مشغول انجام وظیفه در گروه هستند را توضیح بفرمایید.

هر نفر که به عنوان سربازی مفتخر می گردد و مشغول خدمت سربازی می شود در وهله اول به عنوان ذخیره ای برای زمان جنگ می باشد و در مرحله بعد با بالا بردن روحیه سلحشوری و دشمن ستیزی سربازان، به ایشان آموزش های نظامی را می دهیم. علاوه بر آموزش نظامی شرکت در کلاسهای مهارت آموزی با استفاده از اساتید مدعو از فنی و حرفه ای شهرستان شهرضا برگزاری کلاسهای روخوانی و روانخوانی و حفظ قرآن کریم، برگزاری کلاسهای آگاه سازی با موضوعات مختلف مانند دشمن شناسی و برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی جهت پر نمودن اوقات فراغت سربازان از برنامه های مختلف گروه ۲۲ توپخانه جهت پرسنل وظیفه می باشد.

  1. ۵. در خصوص شیوه های جنگ امروزی اهمیت توپخانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به گستره اطلاعاتی و جنگ های اتفاق افتاده در جهان علی الخصوص جنگ ۳۳ روزه و جنگ عراق ۲۰۰۳ و جنگ های جدید در سوریه و یمن و افغانستان و حضور تعدادی از مستشاران نظامی ارتش ایران با عنوان افتخار آمیز مدافعین حرم در سوریه و تجربیات دفاعی از جمله نحوه جنگ ناهمتراز تکفیری و تارشگری میتوان اهمیت توپخانه را در جنگ های امروزی از جهات مختلف بررسی نمود. همانند سمت و محور عملیاتی دشمن و عناصر تکفیری که نامشخص می باشد. قابلیت طرح ریزی آتش به صورت تمرکزی و اجرای غیر تمرکزی به منظور اعمال نفوذ و انهدام اهداف دشمن در خطوط جلویی منطقه  نبرد از اهمیت های توپخانه در جنگ های امروزی می باشد.

۶٫ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در تحولات و رشد فرهنگی و اجتماعی جامعه دارد. شما نقش گروه ۲۲ توپخانه در این منطقه در ایام شیوع کرونا و مردم یاری توضیح بفرمایید.

این گروه نیز همچون سایر یگانهای آجا در راستای تحقق شعار ارتش فدای ملت در ایام شیوع ویروس کرونا اقدامات بسیار خوبی در سطح شهرستان شهرضا و روستاهای اطراف به عمل آورده است که مختصرا به عرض می رسانم:

۱٫تهیه مطالب علمی پیرامون آشنایی با ویروس کرونا و راهکارهای علمی مناسب جهت پیشگیری از شیوع ویروس از طریق آئین نامه های جنگ نوین

  1. تشکیل ستاد مبارزه با کرونا در دفتر فرماندهی گروه با حضور کلیه مسئولین شهرضا و ارائه راه کارهای جلوگیری از شیوع ویروس
  2. اقدام در خصوص ضدعفونی نمودن معابر و خیابان ها و روستاهای اطراف با استفاده از خودروهای جنگ نوین DSM 2000 و در چندین مرحله
  3. برپایی و فعال نمودن ایستگاه ثابت کنترل و تردد در مدخل ورودی شهر در محور شیراز-اصفهان، شرکت در رژه مدافعان وطن یاوران سلامت، برپایی ایستگاه سیار کنترل و تشخیص و شناسایی افراد مشکوک به کرونا، دیدار با کادر پزشکی بیمارستان صاحب الزمان (عج) و همدلی با مدافعان سلامت، راه اندازی کارگاه و تولید و دوخت ماسک بهداشتی و خریداری و توزیع محلول ضد عفونی، اعزام پرسنل جهت اهداء خون، همکاری با مرکز بهداشت شهرستان در خصوص برپایی مرکز قرنطینه و همچنین جمع آوری و توزیع کمک های مومنانه به افراد نیازمند از جمله اقدامات این یگان در ایام شیوع ویروس کرونا می باشد.

 

ابوالفضل نباتی-اتمام خبر/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.