سرویس: اجتماعی ۲۳:۵۵ - دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

گزارش خبری|فرش، موتور محرکی که می تواند حوزه کارآفرینی استان را تکان دهد/ واردات غیرمنطقی ابریشم با وجود تامین ابریشم کشور در کاشان

شهرضانیوز-رئیس مرکز ملی فرش ایران، با بیان اینکه زنجیره تامین مواد اولیه فرش دستباف ۴۰ سال است به فراموشی سپرده شده، است گفت: در حالی که کاشان تنها توزیع کننده ابریشم کشور است، وارد کردن ابریشم منطقی نیست.

به گزارش شهرضانیوز؛ مسعود گلشیرازی در نود و دومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان صدور رأی هیات عالی دیوان عدالت اداری درخصوص اصلاحیه نحوه محاسبه سنوات پایان خدمت و همچنین، نامه دادستان کل کشور به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص تاکید بر رعایت انصاف و رفتار مناسب با مؤدیان مالیاتی در مسیر گذار از اقتصاد نفتی و اتکا به درآمدهای مالیاتی را از اقدامات مثبت هفته های گذشته توسط دستگاه های اجرایی کشور و موجب کاهش نگرانی های اهالی کسب و کار دانست.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان، همچنین مکررا بر ضرورت اجرای رویه جدید صدور کارت های بازرگانی به صورت پایلوت در چند استان و سپس اجرا در کل کشور و همچنین، پیگیری مشکلات این حوزه توسط مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

صف طولانی تخصیص ارز مشکل جدی فعالان اقتصادی

وی در ادامه صف طولانی تخصیص ارز را یکی از مشکلات جدی فعالان اقتصادی عنوان و تصریح کرد: با وجود رسیدن کالاها به گمرک، این صف های طولانی مانع ترخیص کالا شده است.

وی منطق بانک مرکزی در خصوص ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز حاصل را در راستای قطع تسلسل قاچاق ارز به شرط عدم اختلال در روند فعالیت واحدهای تولیدی و همچنین سرویس دهی منظم به آنها در رابطه با ارائه کد تخصیص، منطقی دانست.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان گفت: در شرایطی که ذخایر استراتژیک واحدهای تولیدی به اتمام رسیده و آمار تولید از روند مطلوب خارج شده است، در صورت عدم اتخاذ ساز و کار درست در این زمینه در چند ماه آینده، شاهد خبرهای ناخوشایندی در حوزه تولید و تامین کالاهای بازار خواهیم بود.

رئیس اتاق اصفهان همچنین با اشاره به گزارش اتاق ایران در خصوص میزان رضایت از عملکرد دستگاه های اجرایی و  اقتصادی مرتبط با محیط کسب و کار گفت: اتاق بازرگانی اصفهان در این خصوص از منظر فعالان اقتصادی جزو بهترین دستگاه اجرایی استان در سال ۹۸ بوده است.

اگر قرار است در حوزه کارآفرینی استان اصفهان اتفاقی رخ دهد، تنها با فرش دستباف محقق خواهد شد

در ادامه جلسه، رئیس مرکز ملی فرش ایران اختصاص جلسه شورای گفت و گو به حوزه فرش را نقطه عطفی در تاریخ فرش اصفهان دانست و افزود: فرش دستباف اصفهان هر روز خواهان بیش تری پیدا کرده و با وجود ۵۰۰ هزار نفر بافنده در این استان معتقدم اگر قرار است در حوزه کارآفرینی در اصفهان اتفاقی رقم بخورد، تنها در حوزه فرش محقق خواهد شد.

واردات غیرمنطقی ابریشم با وجود تامین ابریشم کشور در کاشان

فرحناز رافع، با بیان اینکه زنجیره تامین مواد اولیه فرش دستباف ۴۰ سال است به فراموشی سپرده شده، افزود: در حالی که کاشان تنها توزیع کننده ابریشم کشور است، وارد کردن ابریشم منطقی نیست.

وی افزود: در شرایطی که ۲۰ درصد بودجه سامانه کارا (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) متعلق به فرش دستباف است امیدواریم تا پایان سال بخش عمده‌ای از این تسهیلات را در حوزه فرش دستباف و صنایع جانبی به ویژه زنجیره ارزش فرش دستباف استفاده کنیم.

رافع از آمادگی این مرکز برای استاندارد سازی و توسعه کارگاه‌ها در حوزه تولید مواد اولیه و رنگرزی خبر داد و تصریح کرد: استان اصفهان بستر بسیار مناسبی برای کارگاه‌های صنعتی و سنتی داشته و ما از تسهیلات فنی اعتباری برای تولید و فرآوری ابریشم استفاده خواهیم کرد.

وی در خصوص بیمه قالیبافان نیز گفت: با هماهنگی با صندوق عشایر تمامی قالیبافان استان به مدت یک سال مشمول بیمه رایگان عشایری خواهند شد و از سوی دیگر، با انعقاد تفاهم نامه با سازمان تامین اجتماعی به دنبال تبدیل کردن این بیمه هستیم.

رافع در پایان سخنان خود در نظر گرفتن کارت اعتباری فرش دستباف اصفهان به منظور فروش اقساطی با هماهنگی بانک های استان را در حمایت از تولید داخل و بافندگان مهم ارزیابی کرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.