سرویس: اخبار شهرضا ۱۳:۳۱ - پنج شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا

ترویج فرهنگ عاشورا ، هدف اصلی برگزاری مراسم عزاداری

هدف اصلی از برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری محرم و صفر،ترویج فرهنگ عاشورا و رساندن پیام عاشورا به نسل‌های بعد است و این سنت قرن‌ها است که تداوم دارد.

رجب فرهمندیان در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا به مناسبت ماه محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان در راستای هر چه بهتر برگزار کردن مراسم‌های متناسب با این ماه در سطح شهرستان، برنامه های مختلفی را تدارک دیده است.

وی بیان کرد: در دهه نخست ماه محرم امسال مراسم سوگواره حسینی به مدت ۱۰ شب با همت انجمن تعزیه و مشارکت گروه های تعزیه شهرستان اجرا می شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرضا تصریح کرد: محرم یعنی قیام، یعنی پیروزی خون بر شمشیر، یعنی شهادت؛ و عزاداری ماه محرم، عزاداری برای شهیدان کربلا، عزاداری برای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا… الحسین (ع) انتقال «فرهنگ شهادت» به نسل های آینده است.

فرهمندیان افزود: یکی از مهمترین وظائف نهادهای متولی امور فرهنگی به ویژه رسانه‌ها این است که در ایام محرم در حوزه افزایش آگاهی دینی مردم به ویژه نسل جوان و بصیرت افزایی آنها تلاش کنند.

وی گفت: تعزیه‌خوانی جایگاه ویژه‌ای در مراسم عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان داشته و این آئین سنتی برگرفته از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی مردم ما است.

رئیس اداره ارشاد از اجرای مراسم سوگواره حسینی به مدت ده شب با همت انجمن تعزیه و مشارکت گروه های تعزیه شهرستان خبر داد و افزود: نقد و تحلیل اشعار عاشورایی در محافل ادبی، برگزاری کارگاه خوشنویسی با موضوع عاشورا توسط انجمن خوشنویسان شهرستان، اجرای نمایش «از تولد تا توسل» توسط گروه نمایش میعاد با همکاری بسیج هنرمندان و سازمان دانش آموزی، از دیگر برنامه این اداره در ماه محرم خواهد بود.

فرهمندیان با اشاره به برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب با رویکرد عرضه کتب دینی و آموزشی در امامزاده شاهرضا(ع) در این ماه بیان کرد: برگزاری برنامه کارگاهی طراحی پوستر با موضوع عاشورا، محرم، اجرای مراسم تعزیه گذر به گذر با همت انجمن تعزیه و مشارکت گروه های تعزیه شهرستان از دیگر فعالیت‌های این اداره در ایام ماه محرم است.

وی از برگزاری مراسم های عزاداری، وعظ و سخنرانی در بیش از ۲۵ مسجد شهرستان با همکاری کانون های فرهنگی و هنری مساجد خبر داد و افزود: همزمان با ایام سوگواری حضرت امام حسین(ع) گردهمایی‌ها و سوگواری‌های فرهنگی، مذهبی و ادبی با موضوع عاشورا برگزار می‌شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا توزیع اقلام فرهنگی، برگزاری مراسم شب شعر عاشورایی، برگزاری مسابقه عکاسی آیین محرم توسط هنرجویان هنرهای زیبای شهرضا را از دیگر برنامه‌های این ماه برشمرد و خاطر نشان کرد: بیش از صد مجلس تعزیه و شبیه خوانی در نقاط مختلف شهرستان با همت گروه های تعزیه شهرستان و گروه های میهمان در این ایام اجرا می شود.

وی گفت: همایش شیرخوارگان حسینی همزمان با برپایی کنگره بین المللی حضرت علی اصغر (ع) با همت کانون های فرهنگی و هنری محمد رسول ا… (ص) و حضرت علی اصغر (ع) منظریه برگزار می شود.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.