سرویس: اجتماعی ۱۰:۲۰ - پنج شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

خبر|بیمارستان الزهراء(س) در آستانه پذیرش کرونایی ها / در کلانشهر اصفهان با کمبود پزشک عمومی روبرو هستیم!

شهرضانیوز-معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اگر بیمارستان الزهراء(س) قرار است بیاید وسط باید زمانی باشد که موج سنگینی باشد و الان زمان همان کار است. موج دوم مانند کربلای پنجاست، عراق و ایران هر چه داشتند گذاشتند وسط میدان و ما هم همه توان خودمان را می گذاریم وسط این میدانی که باید در آن پیروز شویم.

به گزارش شهرضانیوز به نقل از صاحب نیوز؛ بهروز کلیدری پیش از ظهر امروز در نشست خبری ویژه کرونا در حضور خبرنگاران بیان کرد: به تدریج در هفته های گذشته افزایش تعداد بستری در شهر اصفهان و در شهرهای بزرگ مثل خمینی شهر، نجف آباد، فلاورجان و شهرضا را شاهد بودیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان ادامه داد: در شهرستان های کوچک شرایط قابل قبول است ولی نسبت به جمعیت آن ها آمار زیاد است؛ برای مثال در خوانسار تا امروز صبح هفت نفر بستری داشتیم که نسبت به جمعیت زیاد است.

وی افزود: تعداد بیمارانی که در ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند افزایش پیدا کرده؛ در حال حاضر هر ۲۴ ساعت ۱۰۰ تا ۱۵۰ بیدار جدید را بستری می کنیم. در کنار این، در یک ماه گذشته تعداد بیماران شناسایی شده مثبت در داخل استان افزایش یافتند.

کلیدری خاطر نشان کرد: ما بضاعت این را داریم که روزانه دو هزار نفر را تست کنیم که اطمینان نسبی از میزان پیدا کنیم؛ متأسفانه مردمی که به بیمارستانها مراجعه می کنند، نسبت تست مثبت آن ها به ۵۰ درصد رسیده است. اشاره می کنم به اردیبهشت ماه که این میزان ۱۶ درصد و قابل قبول بود اما الآن در یک ماه اخیر به ۵۰ تا ۶۰ درصد رسیده است و این یعنی تعداد بیماران بد حال در داخل استان بیشتر می شود.

* رشد آرام آمار بستری ها

وی با بیان این که روزانه ۵۰۰ بیمار جدید را در داخل استان شناسایی می کنیم که ۱۵۰ نفر از آن ها بستری می شوند؛ گفت: سیر صعودی تعداد بیماران را در استان شاهد هستیم. دو هفته بود که تعداد بیماران ما به میزان ۸۰۰ تا ۹۰۰ مورد رسید و پنج روز است که وارد ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ بیمار شده ایم؛ خیلی آرام تعداد بستری ها رشد می کند.

این مقام مسئول بیان کرد: با حضوری شدن مدارس مخالف هستیم و صحبت های خود را در ستاد کرونا بیان کردیم، اعتقاد داریم آموزش مدارس باید مجازی باشد.

کلیدری ادامه داد: در پنج ماه اول نسبتاً در کنترل بیماری موفق بودیم چون هیچ وقت بیمار در صف انتظار نداشتیم، ولی نگرانی این است که بیمار در صف انتظار بستری عادی و بخش های ویژه پیدا کنیم. تمام توان را گذاشتیم که صف انتظار نداشته باشیم. اگر تعداد بیماران با همین روند صعود کند شاهد بیماران در شب انتظار و آمار بالای مرگ و میر خواهیم بود.

وی ادامه داد: در چهار ماه نخست سال بیمار بدون انتظار بستری می شد، در مرداد با روزهایی مواجه شدیم که بیماران در صف انتظار بودند و ممکن است این اتفاق در شهریور و مهر خیلی پررنگ تر باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطر نشان کرد: برآوردها می گوید ما به بستری ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ بیمار در فصول سرد می رسیم که ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ بیمار در شهر اصفهان بستری خواهند شد .حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بیماران را باید در بخش های ویژه بستری کنیم، یعنی از این سه هزار بیمار حدود ۷۵۰ بیمار و در شهر اصفهان حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ بیمار را باید در بخش های ویژه بستری کنیم و نیازمند تدارک لازم است.

* فوت و بستری ۱۰ مادر باردار مبتلا به کرونا در اصفهان

کلیدری تصریح کرد: در دور جدید، بیماران جوان تری را شاهد بودیم و بیمارانی با سنین پایین جان خود را از دست دادند، از طرفی هم مادران باردار زیادی را در استان از دست دادیم. در شش ماه گذشته سه مادر باردار را از دست دادیم که سه روز پیش سومین مادر جان خود را از دست داد. این مادر ۲۵ سال سن داشت که که نتوانست در مقابل بیماری مقاومت کند. حدود هفت مادر باردار در بیمارستان امین داریم که سه نفر آن ها بدحال هستند و ممکن است آن ها را از دست بدهیم.

کلیدری ابراز کرد:  سناریویی در درمان استان تدوین شده و این سناریو می گوید تا جایی که امکان دارد تخت را در اختیار بیماران کرونایی اختصاص دهیم. از این جهت برآورد را توزیع کردیم و شهرستان های تک بیمارستانی یک یا دو بخش و اگر لازم شد کل بیمارستان را اختصاص دهند و شهرستان های دو بیمارستانی یک بیمارستان را کامل اختصاص دهند؛ مثلاً در خمینی شهر بیمارستان اشرفی را اختصاص دادیم که در حال حاضر ۷۰ بیمار دارد، شفا کلیشاد ۷۰ بیمارو صاحب الزمان شهرضا هم ۳۰ بیمار را پذیرش کرده اند.

* بیمارستان فوق تخصصی الزهراء(س) در آستانه پذیرش کرونایی ها

معاون درمان استان گفت: از ابتدای شهریور بر خلاف میل باطنی بیمارستان الزهراء(س) را درگیر می کنیم؛ این اتفاق با ۱۵۰ تخت می افتد و هر دو هفته افزایش تخت داریم ولی اگر آمار زیاد باشد کل ۷۵۴ تخت بیمارستان را اختصاص می دهیم. تأمین اجتماعی هم قول همکاری را دادند که تعدادی تخت در اختیار بگذراند. غرضی و شریعتی که برای طبقه کارگر هست را شاید از لیست خدمت رسانی رایگان حذف می کنیم که اتفاق خوبی نیست ولی مجبور هستیم.

وی بیان کرد: دیروز دستورالعمل دهم استانی را صادر کردیم که بیمارستان ها باید ۵۰ درصد تخت را آماده نگه دارند و به محض اطلاع ما، باید وارد سرویس خدمت رسانی شوند و اگر این طور شود مجبور هستیم تمام خدمات غیر اورژانس را تعطیل کنیم و فقط خدمات اورژانس وبیماران سرطانی برقرار باشد.

معاون درمان استان با اشاره به وضعیت حقوقی و دریافتی های کادر درمانی گفت: بار سنگینی روی دوش استان است، ۲۰ هزار نفر در استان در قالب کادر بیمارستانی و درمانی مشغول به خدمت هستند و نتوانستیم تناسب با زحمات دوستان جبران زحمت کنیم؛ سعی داریم حقوق همکاران به تعویق نیفتد. برای پرسنل ها تعویقی اتفاق نیفتاده اما قراردادی ها گاها چند روز تأخیر را تجربه کردند و کارانه ها را سعی کردیم نزدیک به حق و حقوق آن ها کنیم.

کلیدری ادامه داد:  کادر درمان ۱۵ ماه و پرسنل حدود هفت ماه تأخیر کارانه دارند. که تا شهریور به ۱۲ و پنج ماه تقلیل پیدا می کند؛ ما در دانشگاه علوم پزشکی ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان حقوق موظفی می دهیم؛ تا سه ماه پیش این جاری بود و فشار آوردیم اصلاح کنیم، ۶۰ میلیارد تومان از محل بودجه جاری و ۴۰ میلیارد از محل درآمد اختصاصی بیمارستان ها مقرر شده بود که دنبال هستیم این ۴۰ درصد از بودجه کشور تأمین شود..

* پروتکلی برای کرونا نداریم

استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: ۹ ماه در دنیا از این بیماری می گذرد و هنوز پروتکل مشخصی برای بیماران نداریم و نظام های سلامت دنیا به جمع بندی خاصی نرسیدند؛ چرا که یک بیماری با مختصات کاملاً جدید است.

کلیدری ادامه داد: رمدسیویر و اکتمرا جزو پروتکل های نهایی نیستند اما برای بیماران خاص توصیه می شوند. رمدسیویر را غربی و به خصوص آمریکایی ها تولید می کنند و در اختیار ایران نبود، اما دوره کوتاهی از سازمان بهداشت جهانی گرفتیم که البته تولید داخل رمدسیویر شروع و توزیع از دو هفته پیش در استان آغاز شد.

وی عنوان کرد: وزارت بهداشت شروع به تامین دارو برای برخی بیماران مانند مادران باردار و جوان ها کرده و باید کمک شود فشار های غیرمتعارف وارد نشود فرد ۷۰ ساله ای که ۱۰ روز است در آی سی یو است و سطح هوشیاری پایینی دارد بهره ای از این دارو نمی برد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: فایپیراویر هم داروی دیگری است که هفته گذشته بیش از ۱۶۰۰۰ هزار از این دارو در اختیار استان گذاشته شد. اکتمرا هم کاملاً بیمارستانی و برای بیماران بدحال است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در همین باره گفت: ما باید در قدم اول اجازه ندهیم ویروس تکثیر پیدا کند، اما ویروس بعد از تکثیر واسطه های شیمیایی تولید می کنند که به همه ارگان های هدف حمله می کنند. اکتمرا کمک می کند که بیمار در این مرحله از این توفان بهتر عبور کند؛ البته کورتون هم خیلی کمک می کند. این ها باید متناسب با تشخیص پزشک وابسته کاملا به وضعیت خاص هر بیمار است.

کلیدری پیرامون ایجاد کلینیک مجازی دانشگاه علوم پزشکی تشریح کرد: کلینیک مجازی دانشگاه را شکل دادیم؛ با شرکتی که این سامانه را حمایت می کند تفاهم نامه امضا شده و سیستم آماده است پرزنت رسمی شود. افراد می توانند وارد کلینیک مجازی شده و ویزیت شوند و مراقبت کرونایی و غیر کرونایی را دریافت کنند. در این بین مقداری مشکلات تعرفه ای داشتیم چون هیئت دولت برای مجازی تعریف نکرده که البته  مجوزها به زودی اخذ می شود.

این مسئول درباره هزینه های بیماران گفت: هزینه ها متفاوت است؛ میانگین هزینه ها در بخش عادی با شش روز بستری چهار تا پنج میلیون و در بخش های ویژه با ۱۲ روز بستری حداقل ۱۰ میلیون تومان است. ۹۰ درصد این هزینه ها را طبق نظام تعرفه های طرح تحول سلامت دولت می دهد و ۱۰ درصد را با توجه به شرایط بیمار می توان از واحد مددکاری کمک گرفت.

* ماجرای هزینه های کرونایی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان ادامه داد: گاهی با بیمارانی مواجه می شویم که می گویند هزینه های زیادی می دهند.این ها بیمارانی هستند که از مسیر پروتکل درمانی خارج شدند، خانواده بیمار می گویند که بیمارستان حتما هموپرمیوم کند و در بسیاری از موارد هم بیمار از دست می رود و به یک باره باید ۳۰ تا ۴۰ میلیون هزینه بدهند. سعی داریم کسانی که در این چرخه در گروه بیماران بی بضاعت قرار می گیرند را کمک کنیم. هموپرمیوم برای یک بیمار پنج تا شش کارتریج استفاده می شود که هزینه ای حدود ۵۰ میلیون تومان در بر دارد.

وی بیان داشت: درگیر شدن بیمارستان الزهراء(س) الان هم اشتباه است اما چاره ای نداریم. در برابر این دشمن باید سنگرهای خودمان را زیاد کنیم. الزهرا سه هزار پرسنل دارد که هر روز می آیند و می روند. بلاشک اگر بیمارستان الزهراء(س) را از روز اول درگیر می کردیم فوتی های پرستاری بسیار زیاد بود. اگر بتوانیم جبهه های مختلفی را ایجاد کنیم بهتر است که یک جبهه ایجاد کنیم و خستگی و تلفات زیاد بدهیم.

کلیدری گفت: مشابه این اتفاقات در خاتم و شهید بهشتی کاشان افتاد؛ اتفاقات بیمارستان شهید بهشتی فاجعه بود. تعداد زیادی بیمار بود ولی کادر درمانی نبود، ارتوپد بیمار کرونایی ویریت می کرد. متخصص عفونی آن بیمارستان به علت ابتلا، در مسیح دانشوری بستری شد.

وی افزود: وزارت بهداشت دید بیمارستان شهید بهشتی وضعیت نامناسبی دارد و نماینده ویژه فرستاد و پس از بررسی ها دیدند که وضعیت نا به هنجاری در این بیمارستان و شهرستان وجود دارد سیر بیماری باید در شهر ادامه پیدا می کند. ما نباید چنین اجازه ای در شهر خودمان بدهیم.

استادیار دانشگاه بیان کرد: تجربه پاندمی های بزرگ نشان می دهد موج های بزرگ تری در سال های بعدی داشته باشیم. اگر بیمارستان الزهراء(س) قرار است بیاید وسط باید زمانی باشد که موج سنگینی باشد و الان زمان همان کار است. موج دوم مانند کربلای پنج است، عراق و ایران هر چه داشتند گذاشتند وسط میدان و ما هم همه توان خودمان را می گذاریم وسط این میدانی که باید در آن پیروز شویم.

کلیدری با اشاره به وضعیت ماسک در استان گفت: در زمینه ماسک سه لایه جراحی، ما باید ۲۵ دانشگاه علوم پزشکی دیگر را پشتیبانی کنیم؛ خودمان تا به امروز ۲۰۰ هزار ماسک نیاز داریم اما سهمیه ۸۰ هزارتایی برای تامین استان دادند.

* کمبود پزشک عمومی در قلب اصفهان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطر نشان کرد: ما در سال ۹۹ نباید کمبود پزشک عمومی در استان داشته باشیم ولی داریم، آن هم در بیمارستان الزهراء(س) نه در خور و بیابانک؛ در حال حاضر ۱۵۰ سایت خالی در حوزه درمان و ۱۵۰ سایت خالی در حوزه بهداشت در حوزه پزشک عمومی کم داریم. بنده به عنوان استاد دانشگاه می بینم که دانشجو احساس ناامنی می کند و به فکر خارج از کشور رفتن است. این مسائل به کل نظام سلامت آسیب می زند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.