سرویس: ویژه های خبری ۲۰:۰۳ - شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

یادداشت به مناسبت روز خبرنگار؛

آن روی خبر، روایتی از زندگی خبرنگاری

شهرضانیوز-می‌بینی خبرنگاری که یک تنه در مقابل یک جریان و لابی فساد و یک مسئول شناخته شده جاافتاده با هزاران نفر نیروی زیر دست و میلیاردها تومان بودجه می‌ایستد از دار دنیا یک خودرو و منزل مسکونی هم ندارد

صاحب نیوز -احسان جدیدی: وضع جسمانی مناسبی نداشت. تازه آپاندیسش را عمل کرده بود و در حال گذراندن دوران نقاهت بود. اوضاع افغانستان بهم می‌ریزد و او وظیفه دارد به مأموریت خود عمل کند و هیچ دلیل منطقی یا غیرمنطقی برای عدم پوشش خبری افغانستان، نبود او را پر نمی‌تواند بکند. باید خبرت تکمیل باشد، می‌خواهد روز تعطیل باشد، می‌خواهد عید باشد یا حتی می‌خواهد بیمار باشی.

شهید محمود صارمی با این حال به مزار شریف افغانستان می‌رود و بعد از جند روز با سقوط این شهر توسط طالبان، به اسارت این گروه التقاطی افتاده و به شهادت می‌رسد. همین چند روز زندگی این شهید بروجردی برای شرح زندگی خبرنگاری کافی است.

فرقی نمی‌کند چه روزی باشد، روز عید باشد یا روز تعطیل یا حتی جمعه آخر هفته. اگر خبر باشد باید تو هم باشی. همه مردم و مسئولان در مراسمات و جلسات شرکت می‌کنند البته گاهی شرکت می‌کنند گاهی نمی‌کنند اما تو باید همیشه شرکت کنی.

حضار در جلسات است حواسشان به جلسه و بحث باشد ممکن است نباشد اما تو باید شش دونگ حواست با جلسه باشد تا بتوانی صحیح آن را ثبت کرده و انتقال دهی. علاوه بر آن باید هوای حواشی جلسات و مراسمات را نیز داشته باشی و آن را نیز ثبت کنی.

بعد از پایان جلسات هر کس پی کار و خانواده و استراحت خود می‌رود اما تو تازه بخش دیگری از جلسه را به تنهایی باید ادامه دهی؛ بنشینی و تمام طول جلسه را بنویسی، صوت‌ها و تصویرها و نت‌هایت را بررسی و بازنویسی و خبر آن را تنظیم کنی. تازه ممکن است برای تنظیم این خبر نیاز داشته باشی به دنبال سوابق موضوعات طرح شده در جلسه نیز بگردی و وقتی سر بلند می‌کند از کاغذ و رایانه و موبایل و ریکوردر و دوربین می‌بینی همه به خواب فرو رفته‌اند و تنها تو بیداری و می‌نویسی. طوری که گویا همه عالم متوقف شده است و این تو هستی که باید کار خود را تمام کنی بعد به عالم خواب بپیوندی.

گاه برای یک خبر و گفتگو چند دقیقه‌ای باید ساعت‌ها وقت بگذاری تا راجع به آن موضوع تحقیق کنی و خبر را آن طور که هست و واقعیت دارد بنویسی.

خبرنگاری و شغل تو مجموعه‌ای از همه تخصص‌های عالم را شامل می‌شود. اگر بخواهی در مورد انرژی هسته‌ای بنویسی باید مطالعه و تحقیق در این رابطه داشته باشی تا بتوانی مطالب را هضم کنی، سخنان مسئولان در این رابطه را درک کنی، موضوع برایت جا بیافتد و آن گاه آن را به زبان ساده و همه فهم بیان کنی و در قالب خبر به عموم مردمی که اغلب آن‌ها هیچ تخصصی در این رابطه ندارند ارائه دهی. همین طور است در مورد همه مسائل و تخصص‌های دیگر و از همه زمینه‌ها و ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و غیره و این می‌شود که خبرنگاران جزء مطلع‌ترین افراد با اطلاعاتی از همه علوم هستند.

بعد از نشر خبر بخش دیگری از کار خبرنگار که سراسر استرس و اضطراب است آغاز می‌شود. گلایه، انتقاد، توهین، تهمت، شکایت و محرومیت از جمله مراحل این قسمت است توسط مسئولانی که کوتاهی‌شان در خبر منعکس شده است یا آن طور که آن‌ها خواسته‌اند خبر نوشته نشده است.

به همین خاطر بسیاری از مسئولان خبرنگار را یک مزاحم می‌دانند و تلاش می‌کنند با دعوت نکردن در جلسات و فرصت مصاحبه ندادن به وی از زیر بار سؤال فرار کنند و این باید هنر خبرنگار باشد که چنین مسئولی را به پاسخگویی وادار کند. همین نگاه به خبرنگار موجب عدم حمایت مسئولان برای رفع مشکلات معیشتی خبرنگاران است.

پس از مدتی که خبرنگار وارد حرفه خبرنگاری شد و در جریان امور و فعالیت‌های ادارات و ارگان‌ها قرار گرفت و مسیر جامعه به دستش آمد، آنگاه دیگر برای خودش قلم نمی‌زند. خبرنگار بیش از آن که مردم بخواهند، خود علاقمند به انتقال اطلاعات، ایجاد شفافیت و مطالبه‌گری می‌شود. برای همین خیلی سریع عشق با کار خبرنگاری آمییته می‌شود و دیگر نمی‌تواند خبرنگار از کار خود دست بردارد. لذا در این حرفه که چون خیلی مردم و مسئولان طالب آن نیستند و علاقه‌ای به پرداخت هزینه برای دوام آن ندارند، درآمد چندانی وجود ندارد و خبرنگاران معمولاً به سختی معیشت خود را می‌گذراند و به یکباره می‌بینی خبرنگاری که یک تنه در مقابل یک جریان و لابی فساد و یک مسئول شناخته شده جاافتاده با هزاران نفر نیروی زیر دست و میلیاردها تومان بودجه می‌ایستد از دار دنیا یک خودرو و منزل مسکونی هم ندارد. ولی در کار خود ایستاده است و از موضع حق کوتاه هم نمی‌آید.

زنده باد یاد و خاطره شهیدان راه حق از جمله شهدای خبرنگار. روز خبرنگار مبارک باد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.