سرویس: بین الملل ۲۳:۲۴ - شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲

اصلی‌ترین ناو هواپیمابر آمریکا خلیج فارس را ترک کرد

ناو هواپیمابر cvn۶۹ آیزنهاور با حرکت در مسیر خروجی در حال خروج از آب‌های کشورهای جنوبی خلیج فارس و ترک منطقه است. به‌گزارش نسل بیدار به نقل از تسنیم، ناو هواپیمابر cvn69 آیزنهاور که اصلی‌ترین ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس محسوب می‌شود، در حال ترک منطقه است تا حضور آمریکا در این منطقه کم‌رنگ‌تر […]

13920310150151388607213ناو هواپیمابر cvn۶۹ آیزنهاور با حرکت در مسیر خروجی در حال خروج از آب‌های کشورهای جنوبی خلیج فارس و ترک منطقه است.

به‌گزارش نسل بیدار به نقل از تسنیم، ناو هواپیمابر cvn69 آیزنهاور که اصلی‌ترین ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس محسوب می‌شود، در حال ترک منطقه است تا حضور آمریکا در این منطقه کم‌رنگ‌تر از هر زمان دیگری شود.

ناو هواپیمابر آیزنهاور در پی نتایج ضعیف حاصله از مأموریت آن منطقه را ترک می‌کند. این ناو هواپیمابر در تاریخ سوم خرداد ماه سال جاری وارد خلیج فارس شده بود و در آب‌های سرزمینی کشورهای جنوبی خلیج فارس حضور داشت.

این ناو که در سال ۱۹۷۵ به آب انداخته شده، از ۱۹۷۷ تاکنون مأموریت‌های بسیاری را در راستای اهداف میلیتاریستی ایالات متحده به انجام رسانده است.

وزن این ناو ۱۰۱ هزار و ۶۰۰ تن می‌باشد و از بزرگ‌ترین‌ ناوهای هواپیمابر محسوب می‌شود. ناو هواپیمابر آیزنهاور، یکی از ۱۱ ناو آمریکایی قادر به حمل هواپیما و هزاران نظامی و غالباً حامل چندین جنگنده، هزاران ملوان، خلبان و تفنگدار آمریکایی”مارینز” است.

آیزنهاور بیش از ۳۲۰۰ پرسنل دارد و بیش از ۹۰ هواپیما و بمب‌افکن را حمل می‌کند.

پیش از این ناو تدارکاتی یو‌اس‌اس پونس آمریکا به آبهای خلیج فارس وارد شد و به ناوگان پنجم آمریکا در بحرین کنار ناوهای هواپیمابر “یو‌اس‌اس انترپرایز”، “یو‌‌اس‌اس آیزنهاور” و “یو‌‌اس‌اس آبراهام لینکلن” پیوست.

ورود هم‌زمان این ناو با تنش‌های آغازشده در شبه‌جزیره عربستان این واقعیت را بیش از پیش در ذهن تأیید می‌کند که آمریکا برای جلوگیری و کنترل بیداری اسلامی در منطقه به‌خصوص عربستان، نیروهای خود را افزایش می‌دهد، زیرا کنترل بحرین و یمن توسط آمریکا تنها به‌واسطه حضور عربستان میسر می‌شود و درگیر شدن عربستان در اختلافات و بیداری اسلامی سبب شکست طرح آمریکا در یمن و بحرین خواهد شد.

این در حالی است که برخی کارشناسان هم بر این باورند که خروج این ناو آمریکایی به‌نوعی تمکین ایالات متحده به قدرت منطقه‌ای ایران محسوب می‌شود و قدرت مانور جمهوری اسلامی در منطقه را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.