سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۱۴ - پنج شنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۹

خبر|تقابل کرونا و کنکور؛ عربده کشی برخی و داوطلبانی که می سوزند

شهرضانیوز-هر چه زودتر باید تصمیمی برای برگزاری یا تعویق کنکور گرفته شود که هم سلامت مردم و هم پیامدهای تصمیم بهترین باشد و البته در بلند مدت چاره و راهکاری برای کنکور اتخاذ شود تا شایسته سالاری به معنای درست ایجاد و در جامعه ترسیم شود.

به گزارش شهرضانیوز؛ یکی از اتفاقات مهم که شاید بسیاری از نسل های مختلف در ایران آن را تجربه کردند، کنکور است؛ کنکوری که سال هاست لزوم برداشت آن ها گوشزد می شود اما به نظر راهکار درستی برای گذر از این اتفاق بسیار مهم که تلاش ها و زحمات سال های یک دانش آموز را در کمتر از نصف روز رقم می خورد، وجود نداشته است.

این ماراتن نفس گیر که یکی از چالش خانواده ها و دانش آموزان است و حساسیت زیادی را با خود همراه ساخته امسال با کرونا شرایط متفاوتی پیدا کرده و برخی صحبت هایی از تعویق آن خبر می دهد و البته حرف ها و تصمیم ها و نظرات متضادی در این زمینه وجود دارد؛ تعویقی که برخی پرچم دار آن هستند که در این میان عده ای نیز تلاش می کنند بر این موج ملتهب برای خود اسم و نشانی دست و پا می کنند و هر روز خود را حامی داوطلبان نشان می دهند و عربده کشی می کنند در حالی که کوچکترین دغدغه های داوطلبان خبری داشته باشند

اگر بخواهد کنکور ۹۹ برگزار شود به این معنا خواهد بود که بیش از یک میلیون نفر باید در یک یا دو روز در محیط بسته ای به رقابت بپردازند، این در حالی است که این داوطلبان همگی خودرو شخصی ندارند و به این معناست که تعداد زیادی هم در ساعاتی خاص در خیابان ها به تکاپو خواهند افتاد، از طرفی چون همه ساله بسیاری از خانواده ها همراه فرزندان خود به محل برگزاری کنکور می آیند، می توان گفت تعدادی که بخاطر کنکور سراسری در معرض ابتلا به بیماری کرونا قرار می گیرند بسیار بیش از شرکت کنندگان است.

رعایت پروتکل های بهداشتی شاه بیت کنکور امسال است که در مقابل این مخاطرات بیان می شود تا این جامعه آماری بالا از خطر کرونا در امان باشد، البته این رعایت ها و اجرای آن هم چندان هم ایده ال با توجه به آن چه در جامعه دیده می شود، به نظر نمی رسد و شک و تردیدهایی در این زمینه وجود دارد؛ از طرفی و در مقابل ترس از بیماری کرونا دانش آموزی که حتی گاهی چندین سال برنامه ریزی کرده و در اوج استرس به سر می برد، تعویق کنکور به معنای تمدید استرس برای این داوطلب است و شوک های عصبی و حالت های را می تواند ایجاد کند که تمام زحمات یک داوطلب به باد برود.

*فضای تردید و التهاب برای  دانش آموز بسیار بد است

مهدی طغیانی در این باره اظهار کرد: کنکور یک مساله اجرایی است، وزارت علوم و بهداشت سازمان های اجرایی هستند و بررسی های لازم را انجام می دهند و بهترین تصمیم را خواهند گرفت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه ما بخواهیم نظرات کارشناسی و یا غیر کارشناسی به آن بپردازیم درست نیست؛ همچنین مجلس کمیسیون آموزش تحقیقات دارد و اگر قرار است تصمیمی از طرف مجلس گرفته شود باید در این کمیسیون گرفته شود که تخصصی است.

وی افزود: فضای تردید و ابهامی برای دانش آ»وز و داوطلب بسیار بد است؛ عده ای می گویند تعویق می افتد و عده ای می گویند برگزار می شود که این فضا برای دانش آموزی که برنامه ریزی کرده بسیار بد است و در سردرگمی به سر می برد.

طغیانی گفت: در خواست داریم که اجازه داده شود تا در این زمینه مجموعه های کارشناسی تصمیم گرفته که قطعاً تصمیم آن ها بهترین تصمیم است.

بدون شک تعویق کنکور برای خلاص شدن از کرونا با آن چه این بیماری در رفتار خود نشان می دهد، یک خیال خام است و حسرت روزهایی که می شد برای حذف کنکور کار عملیاتی کرد را دوباره یادآور می شود؛ اما از طرفی سلامتی بزرگترین داشته یک انسان است که از هر چیزی مهم تر و پر اهمیت تر است؛ حال که تعویق برای کرونا اگر سر لوحه قرار گیرد به احتمال زیاد این تعویق ها ادامه دار خواهد بود و یک داشن آموز را می میراند و زنده می کند برگزاری این ماراتن منطقی تر به نظر می رسد اما شکل این برگزاری بسیار پر اهمیت است.

از نطق های برخی مسئولان که راهکار را باز کردن پنجره می داند و بیش تر به طنز شبیه است، که بگذریم و اینکه گفته می شود در دو روز برگزار شود هم اتفاق تازه ای نیست و قبلا نیز گروهای آموزشی در روزها و ساعت های مختلف بر سر این رقابت نفس گیر حاضر می شوند؛ برگزاری کنکور در محیط های باز هم با توجه به تمرکز مورد نیاز و فصلی که در آن قرار داریم هم به نظر عملی نیست.

اگر کمی به عقب برگردیم امتحانات نهایی دیپلم را در همین شرایط کرونا داشتیم که به خوبی برگزار شد که تفاوت عمده آن با کنکور مکان های متعدد در برگزاری است که شاید یکی از راهکارهای پیش رو ست که هر چه این تعداد محل ها افزایش یابد، خطر کاهش می یابد؛ البته بدون شک راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند جوانب های مختلف را در خود جای دهد.

البته هر تصمیم سیاه و سفید های خاص خود را دارد و شاید اولین انتقاد برای انفعال برای عملی کردن راهکارها برای حذف کنکور است که امروز این اتفاق را گره ای کور کرده و در این میان آزمون های ارشد و دکتری هم با تعداد کمتر به همین داستان دچار هستند.

به نظر می رسد هر چه زودتر باید تصمیمی گرفته شود که هم سلامت مردم و هم پیامدهای تصمیم بهترین باشد و البته در بلند مدت چاره و راهکاری برای کنکور اتخاذ شود تا شایسته سالاری به معنای درست تر ایجاد و در جامعه ترسیم شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.