سرویس: سیاسی ۲۳:۵۴ - سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹

بحران اصلاحات در انتخابات 1400؛

خبر|کاندیدای پوششی، کاندیدای رسمی اصلاحات می شود؟

شهرضانیوز-جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ به عنوان کاندیدای پوشششی برای حمایت از حسن روحانی حضور یافت. صحبت های وی درباره اینکه مردم یادتان هست که لحظه ای نرخ ارز و کالاها عوض می شود ودولتمردان یازدهم کاری کردند کارستان، فراموش ناشدنی است.

به گزارش شهرضانیوز؛ این روزها که به رقابت انتخاباتی سال ۱۴۰۰ نزدیکتر می شویم اصلاح طلبان به شدت در خصوص حضورانتخاباتی و کاندیدایی که در این حوزه مطرح کنند، دچار مشکل هستند. آنچه این وضعیت را برای جریان اصلاحات بحرانی تر می کند وضعیت اقتصادی کشور و تشدید قیمت ها و تورم افسارگسیخته ای است که با قول و قرار اصلاح طلبان با مردم زمین تا آسمان متفاوت و حتی برعکس آن است.

حالا رسانه های اصلاح طلب کم کم ناگزیر هستند که کاندیدایی برای این جریان سیاسی معرفی کنند. این درحالی است که اغلب اصلاح طلبان خیلی زودتر از موعد وارد فضای انتخاباتی نسبت به رقیب سنتی خود می شدند.
در همین رابطه، «علی صوفی»، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفته است که «جهانگیری صراحتا اعلام کرده که برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کاندیدا خواهد شد.»
جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ به عنوان کاندیدای پوشششی برای حمایت از حسن روحانی حضور یافت. صحبت های وی درباره اینکه مردم یادتان هست که لحظه ای نرخ ارز و کالاها عوض می شود ودولتمردان یازدهم کاری کردند کارستان، در این انتخابات فراموش ناشدنی است.
حالا روزنامه اصلاح طلب ابتکار در صفحه اول خود از وی به عنوان کاندیدای احتمالی اصلاح طلبان نام برده و می نویسد: « حضور در دولت دوازدهم اما دوران افول محبوبیت جهانگیری را رقم زد. از یک سو از کابینه خبر می‌رسید که نقش جهانگیری در دولت کمرنگ‌تر شده است و از سوی دیگر اظهاراتش در دوران اوج‌گیری قیمت دلار در فروردین ۱۳۹۷ و در زمان خروج مرحله به مرحله آمریکا از برجام، شکل‌گیری ادبیات کنایی «دلار جهانگیری» – دلار ۴۲۰۰ نیمایی که جهانگیری در گفت‌وگویی عرضه دلار با قیمت بالاتر از آن را قاچاق نامید و همین موضوع باعث به وجود آمدن برخی فسادها و چالش‌ها و درنهایت با شکستن قیمت دلار زیر سوال رفتن حرف معاون اول دولت شد – را به دنبال داشت.»
این روزنامه می افزاید: «مجموع ارزیابی این شرایط در کنار انتقادها به دولت دوازدهم به دلیل وضعیت اقتصادی، نوع عملکرد دولت در بحران‌هایی مثل دی ماه ۹۶، گرانی بنزین و آبان ۹۸، سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، شیوع کووید ۱۹ و رشد تند و تیز قیمت دلار و البته کاهش مشارکت و نتیجه انتخابات مجلس در اسفند ۹۸ باعث شد که در میان سردرگمی اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰، نام جهانگیری دیگر یک گزینه ویژه نباشد.»
این روزنامه با اشاره به قهر طرفداران این جریان با اصلاحات مطرح می کند: « درنهایت باید این نکته را در نظر گرفت که بدنه اجتماعی آرای اصلاح‌طلبان با نارضایتی از عملکرد دولت دوازدهم و فراکسیون امید مجلس دهم، در انتخابات مجلس یازدهم قهر خود را نشان داده است.»
جالب اینجاست که روزنامه اصلاح طلب نیز معترف است که با توجه به تحولاتی که جهانگیری در دولت های روحانی نقش مستقیم داشت و حتی «دلار ۴۲۰۰ تومانی» به نام «دلار جهانگیری» معروف شد و تبعات اقتصادی زیادی برای کشور داشت به نظر نمی رسد که نام وی در این حوزه چندان برای اصلاح طلبان کارگشا باشد.
انتهای پیام/
پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.