سرویس: اجتماعی ۱۳:۳۱ - جمعه ۰۶ تیر ۱۳۹۹

بازخوانی واقعه هفت تیر:

مصاحبه| هفت تیر، تیری برای جریان انقلابی کشور/ مملکت رئیس جمهور ندارد

شهرضانیوز-آیت‌الله قدرت‌الله نجفی قمشه‌ای نماینده سابق مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی بعد از زنده ماندن از حادثه ۷ تیر، با نام شهید زنده نامگذاری شده است.

به گزارش شهرضانیوز، هفتم تیرماه هر سال یادآور خاطره‌ای دردناک و تلخ برای ملت ایران است، خاطره‌ای که با شهادت آیت الله بهشتی به همراه ۷۲ یار باوفایش کربلای دیگری را برای ایران رقم زد.
انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی واقعه‌ای است که در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ منجر به کشته‌شدن هفتاد و دو نفر از اعضای این حزب شد. در ساعت ۲۰:۳۰ جلسهٔ حزب جمهوری اسلامی ایران در سالن اجتماعات دفتر مرکزی آن واقع در سرچشمه تهران بر‌گزار شد. موضوع جلسه تورم و انتخابات ریاست جمهوری آینده بود. پس از تلاوت قرآن و اعلام برنامه، سید محمد حسینی بهشتی سخنانش را به این شکل آغاز کرد: ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره‌سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند. تلاش کنیم کسانی را که متعهد به مکتب هستند و سرنوشت مردم را به بازی نمی‌گیرند انتخاب شوند…که در این لحظه انفجاری سالن اجتماعات را ویران کرد.
اجرای این عملیات را محمدرضا کلاهی به عهده داشت که خود از نیروهای خدماتی حزب به شمار می‌آمد. او پس از انفجار توانست فرار کند و بعد از آن راهی فرانسه شد و امروز با اینکه از مجاهدین بریده است ولی به دلیل سابقه‌اش امکان زندگی علنی را ندارد.
مدفن تعدادی از کشته‌شدگان این واقعه در بخشی از قطعه ۲۴ بهشت زهرا قرار دارد که بعداً آرامگاه شهدای هفتم تیر در آن بنا گردید.
آیت‌الله قدرت‌الله نجفی قمشه‌ای نماینده سابق مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی بعد از زنده ماندن از حادثه ۷ تیر، با نام شهید زنده نامگذاری شده است به منزل ایشان رفتیم و با وی درباره جزئیات حادثه آن روز به گفت‌وگو نشستیم.

آیت‌الله قدرت‌الله نجفی درباره حادثه ۷ تیر اظهار کرد: واقعه ۷ تیر، تنها یک حادثه نبود، یک اتفاق ساده نبود، بلکه جریانی عظیم برای آزادی ایران و یادآوری مظلومیت ملت ایران است و در یک مصاحبه نمی گنجد به ویژه برای من که ۳۴ سال است در این رابطه مصاحبه می‌کنم.
وی افزود: دستور جلسه آن شب علل تورم و بررسی راه‌های رفع تورم بود، اما وقتی آقای بهشتی می‌خواستند جلسه را شروع کنند، نمایندگان با یک دیگر صحبت کردند و گفتند مملکت رئیس جمهور ندارد حال تا تورم.

رأی می‌خواهیم تا در عرصه بین‌الملل آبرو داشته باشیم
نماینده سابق شهرضا با بیان اینکه شهید بهشتی فرمودند از جلسه رأی می‌گیریم، گفت: جلسه رأی داد راجع به ریاست جمهوری صحبت شود، دکتر بهشتی سه تا ۵ دقیقه حرف زدند در ۵ دقیقه اول راجع به اینکه شرایط‌مان برای کاندیداتوری ریاست جمهوری چیست، آدم باتقوا و پیرو خط امام می‌خواهیم، بنی صدر با ۱۱ میلیون رأی فرار کرد رأی می‌خواهیم تا در بین الملل آبرو داشته باشیم.
وی بیان کرد: در ۵ دقیقه دوم فرمودند پوستر بازی نکنید این پوستربازی‌ها روش اروپایی‌ها است شما دنبال نکنید. معقول تبلیغ کنید.
آیت‌الله نجفی افزود: ۵ دقیقه سوم راجع به اینکه رئیس جمهور که باشد شروع به حرف زدن کردند از گوشه جلسه شهید شهریاری نماینده مردم بوشهر بلند شد و گفت آقا وقت آن نشده که خودتان یا آقای خامنه‌ای کاندید ریاست جمهور شوید.
وی با اشاره به اینکه در شب قبل از ۷ تیر آقای خامنه‌ای را در مسجد ابوذر ترور کرده و در سی سی یو بودند، تصریح کرد: دکتر بهشتی سه بار تکرار کردند نخیر نخیر نخیر وقت آن نشده است و داشتند می‌گفتند بالاخره کی باشد سر کلمه باشد در حالی که دستانشان بلند بود، سر این کلمه سالن منفجر شد.

یک آتش بمب دیدیم و صدای انفجار شنیدیم
نماینده سابق شهرضا خاطرنشان کرد: در آن لحظه چیزی نفهمیدیم فقط یک آتش بمب دیدیم و صدای انفجار شنیدیم و همانطور که در صندلی نشسته بودم سرم به زمین کوبیده شد و سقف پائین آمد.
وی اظهار کرد: وقتی خبرنگاران بعد از آن واقعه از من مصاحبه کردند و گفتند حالت را در آن لحظه بگو و آن احساسی که راجع به شهید بهشتی در آن لحظه داشتی بیان کنید من یک بیت شعر را می‌خواندم.
آیت‌الله نجفی در حالی که گریه می‌کرد گفت:
پروانه صفت چشم بر او دوخته بودم                                     وقتی شدم آگاه که خود سوخته بودم

در سه بیمارستان ۴۲ ترکش از بدنم خارج کردند
وی افزود: ۷ عمل جراحی بر روی بدنم شد و در سه بیمارستان ۴۲ ترکش از بدنم خارج کردند و چشم راستم نابینا شد و پرده‌های گوشم آسیب دید.
نماینده سابق شهرضا تصریح کرد: ۶۹ درصد جانبازی دارم و در عین حال ۶ ترکش در پای راستم و یک ترکش در بازوی راستم از آن حادثه باقی مانده و عصب‌های دست راستم قطع شده است.

همسرم پرستارم است و داغ شهیدش را نیز بر دل دارد
وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت از شبانه‌روز با حدود ۱۵ نوع دارو به سر می‌برم بیان کرد: در این ۳۴ سال تا یکسال فرزند شهیدم مصطفی از من پرستاری می‌کرد و بعد از آن مادر مصطفی همسرم، پرستارم است که هم داغ شهیدش را بر دل دارد و هم از من پرستاری می‌کند و شبی یک آمپول همسرم برایم تزریق می‌کند.
آیت‌الله نجفی افزود: این اشاره‌ای بود به واقعه آن شب اگر بخواهم آنچه در خاطره ۳۴ ساله‌ام که دارم بازگو کنم چند کتاب می‌شود.

 

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

2 دیدگاه برای “مصاحبه| هفت تیر، تیری برای جریان انقلابی کشور/ مملکت رئیس جمهور ندارد”

 1. آکنده گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  جا داشت مصاحبه جدید و بهتری از آیت الله نجفی قمشه ای که از بزرگان و اساتید حوزه و دانشگاه، پدر شهید، و یادگار حادثه ۷ تیر و شهید زنده انقلاب اسلامی از شهرضاست و افتخار این شهر و مردم آن می باشد و وجود با برکت ایشان یادآور حکما و بزرگان این دیار است انجام می‌گرفت و ضمن یادآوری خاطرات ایشان از آن حادثه به معرفی ایشان و آثار موجود ایشان پرداخته می شد.

  • مدیر مسئول گفت:

   باسلام.
   پیگیری هایی در این خصوص صورت گرفت که به دلیل کسالت ایشان، مصاحبه با ایشان فرهام نشد.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.