سرویس: اقتصادی ۱۸:۱۳ - شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان:

خبر|۵۰ درصد از پست های سازمانی دامپزشکی اصفهان خالی است/ تزریق واکسن هاری به ۱۵ هزار قلاده سگ در سال

شهرضانیوز-مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه در حوزه دامپزشکی دو مشکل بزرگ را پیش رو داریم، ادامه داد: ۵۰ درصد از پست های سازمانی دامپزشکی اصفهان خالی است و در واقع ما در حال حاضربا ۵۰ درصد از نیروهایی که باید موجود باشد در حال فعالیت هستیم.

شهرام موحدی در گفت وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: بر اساس قانون خدمات کشوری، یک سری وظایف دولت به عنوان حاکمیت داشته که یکی از آن ها  پیشگیری و مقابله با بیماری هاست که قانون برنامه ششم توسعه است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: وقتی صحبت از پیشگیری می شود همه ذهن ما  به سمت دانشگاه علوم پزشکی می رود، در صورتی که خط مقدم  سلامت فراورده های خام دامی با حوزه دامپزشکی است.

وی افزود: همچنین خط مقدم بیماری های مشترک انسان و دام مانند تب کریمه کنگو، هاری، تب مالت و آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان با حوزه دامپزشکی است؛ امروز شاید کار راحت تری برای اهمیت بیان بیماری های مشترک دام و انسان را داشته باشم چرا که ویروس کرونا با منشا از ویروس های بدن خفاش بود.

موحدی ادامه داد:  امروز با توجه به شرایط پیش آمده درک بهتری از خطرات بسیار وحشتناک بیماری های که می تواند از حیوان به انسان منتقل شود را داریم؛ زمانی  آنفلوآنزا پرندگان آمد و خطری برای جوامع بشری بود اما گاهی برخی افراد آن را به شوخی می گرفتند، این در حالی است که خطر انتقال آن نسبت به بیماری کرونا که مشکلاتی را ایجاد کرده قابل مقایسه نبوده و بیشتر است.

شهرام موحدی با اشاره به مشکلاتی که پیش رو حوزه دامپزشکی وجود دارد، اذعان کرد: در حوزه دامپزشکی به نظر می رسد که حتی کسانی که تصمیم گیری های کلان را انجام می دهند، آن را جدی نگرفته اند که امیدوارم بعد از کرونا این حوزه جدی تر گرفته شود.

*دامپزشکی از ورود ۲۵۰ تن فراورده های مشکوک به بازار جلوگیری می کند

وی افزود: اگر در حوزه دامپزشکی اهمالی انجام  و به این حوزه رسیدگی نشود به هیچ عنوان حوزه درمان ما نمی تواند پاسخگوی خیل عظیم مراجعه کنندگان باشد چرا که تخت ها بیمارستانی محدود، اعتبارات خدمات درمانی محدودتر و مشکلات حوزه دارو و درمان با توجه به تحریم های ظالمانه بسیار زیاد است، بنابراین بهترین کار بحث پیشگیری است.

موحدی با تاکید بر اینکه وقتی از پیشگیری صحبت می شود نقش بی بدیل حوزه دامپزشکی انکار ناپذیر است، افزود: در طول سال جلوی عرضه ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن فراورده های مشکوک و فاسد به بازار را می گیریم، اگر این حجم سر سفره مردم قرار گیرد آیا حوزه درمان توانایی کنترل درمان این افراد دارد؟

*اگر حوزه دامپزشکی جدی گرفته نشود، حوزه درمان توان پاسخگویی به مشکلات را نخواهد داشت

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: اگر حوزه دامپزشکی جدی گرفته نشود حوزه درمان ما توان پاسخگویی به مشکلات را نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه در حوزه دامپزشکی دو مشکل بزرگ را پیش رو داریم، ادامه داد: ۵۰ درصد از پست های سازمانی دامپزشکی اصفهان خالی است و در واقع ما در حال حاضر با ۵۰ درصد از نیروهایی که باید موجود باشد در حال فعالیت هستیم.

موحدی ادامه داد: مشکل دوم که بسیار اهمیت دارد و همچنان نتوانسته ایم برای آن راهکاری داشته باشیم، کمبود خودرو عملیاتی است؛ خودرو عملیاتی برای حوزه دامپزشکی مانند نفس است تا خدمات به مردم روستایی و عشایری و دامداران زنبوردارن و مرغدارن انجام شود.

شهرام موحدی عنوان کرد: همه این خدمات رسانی در جاده های آسفالته نبوده و نیاز به خودرو عملیاتی است و این نیاز با کرایه خودرو از تاکسی تلفنی تامین نمی شود.

*به ۱۵ هزار قلاده سگ واکسن هاری در سال تزریق می شود

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: هیچ ارگانی به اندازه حوزه دامپزشکی برای خدمات به محل حضور ارباب رجوع نمی رود؛ دامپزشکی باید در یک روستا هر هفته حضور داشته باشد تا واکسیناسیون به صورت مرتب انجام شود؛ تعدادی دام به دنیا می آیند که باید واکسینه شوند و هر روز نیاز است حوزه دامپزشکی در روستا و در بین عشایر حضور یابد و همه روزه  باید از مراکز گوشت و مرغ و ماهی در سطح شهر بازدید کند.

وی در ادامه تصریح کرد: هر روزه باید برای زدن واکسن هاری به سگ ها فعالیت کنیم که در سال به ۱۵ هزار قلاده سگ در استان واکسن هاری زده می شود که به این علت است که امروز از هاری نمی شنویم که این ناشی از واکسیناسیون سگ های صاحب دار در استان است.

شهرام موحدی ادامه داد: حوزه دامپزشکی را باید مسئولان جدی بگیرند، چرا که اگر این حوزه جدی گرفته نشود قطعاً مخاطرات بسیاری زیادی اتفاق می افتد؛ حوزه دامپزشکی نیاز به حمایت های شفاهی ندارد و نیاز به حمایت های عملیاتی است.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: این حمایت را برای خودمان نمی خواهیم چرا که اگر خدمات حوزه دامپزشکی افزایش پیدا کند، کمک به اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و کاهش وابستگی خواهد بود.

موحدی در پایان گفت: امروز علی رغم همه تحریم های نیاز نیست شیر از خارج از کشور وارد شود و  همچنین علی رغم همه این تحریم ها تولید مرغ مازاد نیز داریم، و با وجود این تحریم ها یکی از شیرهای با کیفیت دنیا را تولید می کنیم، این درحالی است که در برخی دیگر که توجه بیشتری نیز به آن می شود اینگونه نیستینم.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.