سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۱۲ - یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

خانه ملت از دو هفته پرکار نمایندگان گزارش می‌دهد

خبر|معیشت مردم در دستور مجلس / مجلس میزبان بخش خصوصی اقتصاد

نمایندگان مجلس یازدهم در نخستین نشست های علنی خود بررسی معشیت مردم را روی میز کار خود گذاشتند و با ذره بینی حساس و دقیق، عملکرد بخش های مختلف اقتصادی را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش شهرضانیوز، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، آغاز جلسات علنی مجلس یازدهم، با بررسی مشکلات و دغدغه های معیشتی مردم بوده است به نحوی که پس از مشخص شدن اعضای هیات رئیسه مجلس، مسئولان اقتصادی کشور از وزیر اقتصاد و امور دارایی تا رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از روند فعالیت های دستگاه ذی ربط و اقداماتی برای بهبود شرایط اقتصادی مردم و جامعه ارائه کردند.

نمایندگان مجلس یازدهم، مجلس گام دوم انقلاب، با دغدغه معیشت مردم ذره بین خود را بر اقدامات اقتصادی دولت قرار داده و ضمن استماع گزارش های آماری و تحلیلی وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه، رئیس بانک مرکزی، رئیس کل گمرک، رئیس سازمان بورس، رئیس اتاق اصناف،رئیس اتاق تعاون، رئیس اتاق بازرگانی و سرپرست مرکز پژوهش های مجلس مطالب ارائه شده را نقد و بررسی کردند تا در ادامه ریل گذاری کشور، مسیر درستی برای دولت طراحی کنند.

باید صرفه جویی شود

در نشست علنی هفته گذشته، روز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه (اینجا بخوانید)  برای نخستین بار گزارشی از وضعیت بودجه کشور به نمایندگان  مجلس یازدهم ارائه کرد. او در بخشی از صحبت های خود به منابع درآمدی کشور در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: باید در سال جاری ۵۷۱ هزار میلیارد تومان کسب درآمد کرد، در شرایط تحریمی و کرونایی امکان تحقق این مبلغ غیرممکن است و باید حداقل ۲۲ هزار میلیارد تومان صرفه جویی کنیم، از مجلس می خواهیم به دولت در این صرفه جویی کمک کند چرا که باید اعتبار در ردیف های بودجه ای دستگاه ها را کاهش دهیم تا بتوانیم حقوق و مزایا را بدون تاخیر و با نظم بپردازیم.

محمدباقر نوبخت در صحن علنی

وی با اشاره به اینکه ۴۲۴ هزارمیلیارد تومان درآمد نفتی، مالیاتی و اوراقی در بودجه۹۹ برآورد شده است، اظهار داشت: با توجه به رکود حاکم بر جهان شرایط دریافت مالیات فراهم نیست بنابراین باید با مدیریت منابع بتوانیم کشور را اداره کنیم.

رئیس سازمان برنامه، بودجه و محاسبات کشور در پایان تاکید کرد: بالغ بر ۱۶۷ هزار میلیارد تومان ناترازی منابع داریم که باید با صرفه جویی یا شناسایی منابع جدید نسبت به حل این ناترازی اقدام کنیم.

بازار را مدیریت می کنیم

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی (اینجا بخوانید) نیز در همان جلسه گزارش داد و گفت: باید بتوانیم درآمدها را در مقابل هزینه ها تامین کنیم و در کنار کنترل هزینه باید کنترل استقراض از بانک مرکزی را جدی بگیریم ما امسال مصمم هستیم عملیات بازار باز را با جدیت دنبال کنیم و مصمم هستیم براساس پیش بینی متغیرهای تاثیرگذار و تورمی اگر شرایط همین طور باشد تورم ۲۴ درصد خواهد بود.

همتی مطرح کرد: تورم های بالا بیشتر انتظارات تورمی ایجاد می کند، یک عده ای سودجویی می کنند از این مسیر و می خواهند قیمت کالاهای بادوام و دارایی ها را افزایش دهند. تورم همان ۲۴ درصد است البته هدفگذاری کردیم که آن را کاهش دهیم و از ۲۲ درصد هم در میان مدت پایین تر بیاوریم.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: نکته دوم مسئله بانک هاست، یکی از دلایل تورم در کشور و نقدینگی مسئله شبه پول است.

وی ادامه داد: شبه پول ۸۰ درصد نقدینگی ما را شامل می شود، شبه پول درست نمی شود مگر از طریق سود بانکی و سود بانکی بالا ایجاد نمی شود مگر از ناترازی بانک ها و ناترازی بانک ها ایجاد نمی شود مگر از ضعف بانک مرکزی و تسهیلات تکلیفی که به بانک ها تحمیل می شود.

همتی در ادامه مطرح کرد: وقتی که ما تسهیلات را تحمیل می کنیم دولت مجبور می شود از سیستم بانکی استقراض کند و سیستم بانکی از بانک مرکزی استقراض می کند و اگر کمبود داشت از بازار نرخ های بالاتر سود بگیرد و این قابل دوام نیست.

وی ادامه داد: این همان است که باعث می شود نقدینگی با سرعت رشد خیلی بالایی در کشور اتفاق بیفتد در طول سال گذشته و امسال یکی از مهم ترین کارهایی که انجام دادیم رسیدگی به بانک های ناتراز بوده است.

پس از استماع گزارش نوبخت و همتی، تعدادی نفر از نمایندگان نقطه نظرات اقتصادی خود را مطرح کردند.

احمد راستینه هفشجانی (اینجا بخوانید) نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان گفت: دولت باید بودجه اشتغال را به نحوی توزیع کند که استان‌ها و مناطقی که نرخ اشتغال پایین‌تری دارند برخورداری بیشتری از بودجه‌ها داشته باشند و اعتبارات اشتغال و تولید در استان‌های کم برخوردار شرایط مطلوب‌تری داشته باشد و استان چهارمحال و بختیاری از جمله این استان‌ها است.

عبدالرضا مصری (اینجا بخوانید) نماینده مردم کرمانشاه در مجلس نیز مطرح کرد: محدودیت ها را قبول داریم، اما سال گذشته ما به تبصره ۱۴ در قانون بودجه، ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار اضافه کردیم که ۲۰ درصد به حقوق مددجویان کمیته امداد حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی برای سال ۹۸ اضافه شود. از فروردین ۹۸ بنده خدمت شما، همکاران شما، وزرای محترم، وزیر تعاون هر چه جلسه گذاشتیم یک ریال به حقوق محرومین اضافه نشده است.

حسن لطفی (اینجا بخوانید) نماینده مردم رزن در مجلس عنوان کرد: بانک مرکزی متأسفانه نتوانسته است قیمت‌ها را کنترل کند و با افزایش آن روبه‌رو بودیم، همچنین قرار بود ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی تخصیص داده شود اما طبق گزارش دیوان محاسبات این اتفاق نیفتاد.

محسن زنگنه (اینجا بخوانید) نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس خطاب به رئیس بانک مرکزی درخصوص ارز بیان کرد: متاسفانه زمانی که ارز ۱۱ هزار تومان بود، تا به امروز که به ۱۷ هزار تومان رسیده، دائماً توئیت زده و بازار را دعوت به آرامش کردید، اما امروز ارز، کانال ۱۷ هزار تومان را نیز رد کرده است و علت آن تعیین نشدن قیمت ارز در طبقات بانک مرکزی است، در صورتی که در تمامی کشورهای جهان، بانک مرکزی قیمت نهایی ارز را تعیین می کند.

وی با طرح این سوال که چرا باید میلیون ها دلار ارز به صورت شبانه روزی در کانال های تلگرامی به عنوان ارز فردایی بدون هیچ مبلغی خرید و فروش شود؟ گفت: این معاملات و بازارهای صوری، قیمت ارز را افزایش می دهد، بنابراین بانک مرکزی باید به صورت جدی به این موضوع ورود کرده و بازارهای غیررسمی و خرید و فروش دلار را ساماندهی کند.

سیدجواد ساداتی نژاد (اینجا بخوانید) نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس با اشاره به مشکلاتی برای تامین ارز، گفت: در حال حاضر واردات لنت ترمز به دلیل انبوه تولیدکننده در کشور ممنوع شده است اما کارخانجات برای تامین ارز در جهت خرید مواد اولیه دچار مشکل هستند.

وی توضیح داد: در حال حاضر شمش فولاد به صورت خام برای تامین ارز صادر می شود، این در حالی است که صنایع پایین دستی مثل میلگرد دچار کمبود شمش به عنوان مواد اولیه است . بنابراین باید شمش به محصول پایین دستی تبدیل شود تا ارزآوری بیشتری داشته باشد.

منصور شکراللهی (اینجا بخوانید) نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب ، قلعه گنج، فاریاب  در مجلس گفت: وزیر کشاورزی؛ کشاورزان جنوب استان کرمان منتظر اقدامات اصولی برای رفع مشکلات و برنامه‌ریزی برای خیزش و جهش همه‌جانبه در این حوزه هستند، کشاورزان خواهان افزایش صادرات به محصولات کشاورزی و استفاده از تکنولوژی‌های کشاورزی، رفع مشکلات تنظیم اسناد اراضی و پروانه چاه‌های کشاورزی هستند.

علی اصغر خانی (اینجا بخوانید) نماینده شاهرود در مجلس با بیان اینکه بیکاری در برخی مناطق کشور به بیش از ۳۵ درصد رسیده و درآمدهای مردم بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته است. بازار دارو در آشفته ترین حالت خود طی سال های گذشته قرار دارد و برخی داروها یا با قیمت چندبرابری به دست مردم نمی رسد و یا مردم مجبور هستند در بازار آزاد آنها را تهیه کنند، اما در گزارش بانک مرکزی شنیدیم که هیچ مشکلی در تامین دارو وجود ندارد و در بخش ارزاق عمومی نیز قیمت ها ۱۰ برابر شده است و بازار از دست دولت درآمده است.

محمد صفایی دلویی (اینجا بخوانید) نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس با بیان اینکه ارز دولتی برای واردات ۲۰ میلیون تن خوراک دام و طیور تنها به یک نفر داده می‌شود، عنوان کرد: در استان خراسان یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن خوراک برای دام و طیور نیاز است و به همین ترتیب در استان‌های دیگر نیز میزان‌های مشابهی نیاز داریم اما از آنجایی که نظارت صورت نمی‌گیرد تولید کاهش پیدا کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات نوبخت درباره تأمین ۳٫۲ درصد منابع کشور از محل مالیات اظهار داشت: فشار اصلی کشور روی تولیدکننده است در حالی که باید مالیات بر زمین و خانه‌های خالی باشد که قانون آن نیز موجود است، همچنین مالیات باید به سپرده‌های بانکی، طلا و ارز اختصاص یابد تا این منابع به سمت اشتغال و تولید حرکت کند.

جواد کریمی قدوسی (اینجا بخوانید) نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تصریح کرد: آمریکا از برجام خارج شد و سود سپرده های بانکی کاهش پیدا کرد، نقدینگی سرازیر بازار شد و طی چند ماه قیمت دلار به ۱۸ هزار تومان رسید و بعد پول ملی سقوط کرد. این ها دستاوردهای آقای نوبخت و رئیس وقت بانک مرکزی است.

وی گفت: دومین اتفاق به عنوان نقطه تاریک این دولت در اقتصاد فتنه بنزینی بود، در حالی که مجلس هرساله تصویب می کرد ۱۵ تا ۲۰ درصد قیمت حامل های انرژی افزایش یابد دولت بدون اجرای این مصوبه یک شبه تصمیم گرفت قیمت بنزین را افزایش دهد و آقای روحانی صبح بعد از بیدار شدن از خواب  متوجه این موضوع شد و بعد هم فاجعه به وجود آمد.

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان، گفت: باید ازاین دولت تعهد بگیرید که امثال فتنه بنزینی و … را به وجود نیاورد. متاسفانه اقتصاد برجامی در مقابل اقتصاد مقاومتی صف آرایی کرد. مصداق اقتصاد مقاومتی همین ۵ کشتی ایرانی حامل بنزین است که در زیر گوش آمریکا به ونزوئلا رسیده و هنوز این دولت باور ندارد که چنین اتفاقی افتاده است.

عبدالحسین روح‌الامینی ( اینجا بخوانید) نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با اشاره به شکل‌گیری شورای هماهنگی سران قوا گفت: مجوزهای این شورا باید به حداقل برسد و صرفا باید برای کارهای ضروری و حداقلی مجوز صادر کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید منابع ۴٫۸ میلیارد دلاری را به صورت بهینه مدیریت کرد، برای بازگشت این منابع دیر اقدام شد اما نباید آن را رها کرد.

وی تأکید کرد: وقتی در دوران کرونا توانستیم دو روزه ثبت سفارش‌ها از فرودگاه امام را ترخیص کنیم چرا صنایع دارویی ما باید ۶ ماه پشت در بروکراسی‌ها بماند، کرونا به ما نشان داد بعضی از کارها با هزینه کمتر و سرعت بیشتر قابل اجرا است.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (اینجا بخوانید) نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به گزارش عملکردی روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: سوال امروز من از آقای نوبخت این است که آیا این بودجه ای که امروز در کشور در حال اجرا است، تغییری با بودجه های قبلی دارد؟

وی افزود: اصلاح نظام مالیاتی برای رفع تبعیض و فاصله طبقاتی یکی از مطالبات اصلی در روند بودجه نویسی است که باید بیش از پیش به آن توجه شود. همچنین ساماندهی دارایی های دولت نیز همچنان موضوعی است که مغفول مانده و در اجرا سر و شکلی به خود نگرفته است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم شورای اسلامی تصریح کرد: براساس گزارشات دارایی های دولت، بیش از ۷ هزار هزار میلیارد تومان است که رقم کمی از آن می تواند بخش بزرگی از کسری های بودجه ای را جبران کند.

محمدحسین فرهنگی(اینجا بخوانید) نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در ضمن تشکر از رئیس بانک مرکزی در توصیه ای به وی اظهار کرد: موضوع بیت کوین را جدی بگیرید زیرا در صورت مدیریت می‌تواند فرصت خوبی برای کشور باشد در غیر این صورت به موضوع موسسات مالی و اعتباری تبدیل خواهد شد.

وی تأکید کرد: اینکه دولت نظارت بر بیت‌کوین‌ها را به وزارت صنعت و معدن واگذار کرده را متوجه نشده‌ایم زیرا بانک مرکزی باید نظارت بر روی ارز‌های دیجیتالی را برعهده داشته باشد.

فرهنگی خطاب به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: نسبت به مدیریت نقدینگی در کشور عنایت ویژه‌ای داشته باشید زیرا نقدینگی در شرایط خاص به بازارهای مختلف وارد می‌شود که تبعاتی به دنبال دارد.

احسان خاندوزی (اینجا بخوانید) نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس  گفت: فرمایشات رئیس سازمان برنامه و بودجه به جهت اینکه مشمول توضیحات کارشناسی بود و نه هیچ تعهد سیاستگذارانه از آن عبور می کنم، از این پس باید بیشتر متعهد به بخش های سیاستگذاری صحبت کنیم، اگر ۶ سال مستمرا نرخ رشد ۸ درصدی را تجربه کند، تازه درآمد سرانه آن به سال ۹۰ بازمی گردد. با توجه به این موضوع سیاست های حمایتی دولت دراین زمینه چه خواهد بود.

وی ادامه داد: رئیس بانک مرکزی باید در خصوص مدیریت چرخه ریال بیشتر توضیح می دادند چرا که تراکنش های درون بانکی توسط بانک مرکزی مشاهده نمی شود تازمانی که حکمرانیمان را به چرخه ریال تقویت نکنیم آمار دقیقی نمی توانیم ارائه کنیم و شاهد اتفاقات بیشتری در خصوص افزایش دارایی های ارز، زمین، سکه و طلا خواهیم بود.

محمد علیپور (اینجا بخوانید) نماینده ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس گفت: عدم نظارت بانک مرکزی به موسسات مالی و اعتباری، هزینه ای به مردم تحمیل کرد که هم موجب به وجود آمدن بحران های اجتماعی شد و هم اینکه هزینه سپرده گذاران در موسسات مالی از جیب مردم پرداخت شد.

وی افزود: آقای همتی؛ الان بهترین فرصت برای این است که ما در سال جهش تولید، حالا که درآمدهای ارزی نفتی به شدت کاهش پیدا کرده است ما باید به فکر صادرات باشیم و تامین ارز از این روش، سازوکاری برای برگشت ارزهای صادراتی باشد.

علیپور تاکید کرد: ارز قابل توجهی از گذشته در خانه های مردم وجود دارد، الان که خیلی ها منتظر بودند که با افزایش قیمت ارز این ارزها روانه بازار شوند، الان فرصتی است که بانک مرکزی باید برای آن برنامه داشته باشد. نکته دیگر، آقای جهانگیری دستورالعمل صادر می کند که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی مردم اختصاص پیدا کند.

در پایان دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بررسی مسائل اقتصادی نشست ۱۳ خرداد را جمع بندی کرد(اینجا بخوانید) و گفت: همکاران منکر زحمات دولت نیستند، بلکه قدردان تلاش های آنها هم هستند، اما نکته ای که همه باید به آن توجه کنیم، این است که واقعیت هایی وجود دارد که از خواسته های اساسی مردم، نظام و مقام معظم رهبری است؛ و از ابتدای انقلاب هم وجود داشته و آن هم رهایی از وابستگی به نفت به دلیل فشارهای دشمنان است، این تصمیم دشمن برای محدود کردن فروش نفت ایران یک فرصت است و نه تهدید و تذکر دوستان هم این است که چرا یک برنامه مشخص و مدون برای عبور از این مشکلات وجود ندارد.

محمدباقر قالیباف در صحن مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه سال ۹۹، بیان کرد:  بنده معتقدم برای رهایی از این مشکلات راه های مختلفی وجود دارد و یکی از آنها اصلاح سیاست های مالیاتی کشور است، از طرفی در هیچکدام از گزارشات امروز به کاهش هزینه ها اشاره ای نشد.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح سیاست های مالیاتی کشور گفت: گاهی با فشار از چند میلیون نفر مالیات اندکی می گیریم که امروزه به دلیل شیوع کرونا، با مشکلات بسیاری روبرو شده اند، در حالی که باید از افراد دیگری مالیات دریافت شود اما به دلیل نداشتن سیستم منظم این امر مهم محقق نمی شود.

امروز نیز صحن علنی مجلس نمایندگان در ابعاد وسیع تر مسائل اقتصادی کشور و معیشت مردم را بررسی کردند، ،فرهاد دژپسند(اینجا بخوانید) وزیر امور اقتصاد و دارایی در تشریح وضعیت اقتصادی کشور با بیان اینکه با تحقق جهش تولید مشکلاتی مانند بیکاری، تورم حل شده و درآمدهای دولت محقق می‌شود، اظهار کرد: برای ایجاد رشد اقتصادی پایدار و اشتغالزایی در شرایط کنونی که با تنگناهای اقتصادی روبه‌رو هستیم باید به دو مسئله توجه شود؛ نخست سرمایه‌گذاری در جهت افزایش ظرفیت تولید و دوم سیاست‌گذاری در جهت ارتقاء نرخ بهره‌وری از ظرفیت‌های موجود.

فرهاد دژپسند در صحن مجلس

وی با بیان اینکه باید پس از سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته به دنبال استفاده از ظرفیت کامل از بخش تولید باشیم، ادامه داد: با تحقق این امر از یک سو می‌توان تقاضای بازار داخل را پوشش داد و از سوی دیگر می‌توان با صادرات غیرنفتی بازارهای دنیا را به دست گرفت که با این امر منابع ارزی مورد نیاز کشور تأمین می‌شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه بخشی از تورم ناشی از فشار هزینه است، اضافه کرد: در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات با افت بسیاری همراه بوده که باید برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه دشمن تمام توان خود را برای مسدود کردن راه‌های ورود کالا و ارز به کشور به کار گرفته، ادامه داد: در شرایط کنونی که دشمن ایران را از نظر صادرات نفتی، صادرات غیرنفتی و تأمین منابع نفتی تحریم کرده باید تمام تلاش‌ها منجر به تأمین مالی باشد برای این امر باید تأمین منابع منحصر به خارج از کشور نباشد و از تمام ظرفیت‌های داخلی استفاده شود.

دژپسند با بیان اینکه تجارت خارجی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ همچون سال‌های گذشته ادامه داشته، تصریح کرد: فشار دشمن در سال ۹۸ کمترین تأثیر را بر صادرات غیرنفتی داشت.

غلامحسین شافعی (اینجا بخوانید) رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: براساس آمارهای مرکز آمار نرخ تشکیل سرمایه ثابت از سال ۹۰ تا به امروز همواره نزولی بوده است. همچنین نرخ تشکیل سرمایه در حوزه ماشین آلات طی ۹ ماه سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد منفی ۱۵ درصد داشته، در حالی که در سال ۹۷ این بخش با نرخ منفی ۷ درصد مواجه بوده است. این آمار نشان می دهد که بخش مولد در کشور انگیزه کافی برای سرمایه گذاری ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: براساس گزارش های مرکز پژوهش های مجلس، ضریب جینی از سال ۹۲ صعودی بوده که این نشان دهنده تشدید نابرابری اجتماعی در کشور است. علی رغم افزایش درآمد اسمی خانوارها و علی رغم بالا رفتن قدرت خرید آنها، طبقه متوسط در حال تجزیه است که این موضوع مهم باید مورد توجه قرار گیرد. تمام این اتفاقات در وضعیتی رخ داده که قیمت نفت خام ما از ۵۲ دلار در سال ۲۰۱۷ به ۳۹ دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. البته شیوع بیماری کرونا نیز در این رابطه دخیل بوده است.

بهمن عبداللهی (اینجا بخوانید) رئیس اتاق تعاون ایران گفت: استفاده حداکثری از توان داخلی برای توسعه اقتصادی موضوع مهمی است که رهبر انقلاب بر آن تأکید دارند زیرا چنین مسئله‌ای سبب توسعه اقتصادی و تاب‌آوری می‌شود.

تصریح کرد: بخش تعاون یکی از ظرفیت‌های شکوفایی اقتصاد محسوب می‌شود اما تاکنون کمتر به آن توجه شده است.

وی با اشاره به اینکه طبق اصل ۴۴ قانون اساسی حوزه تعاون یکی از ۳ رکن اقتصادی به شمار می‌رود، افزود: مردم‌محور و عدالت گستر بودن بخش تعاون سبب پررنگ شدن این مهم در اصل یاد شده است.

عبداللهی با بیان اینکه متأسفانه بر اساس نگاه لیبرالیستی حاکم بر اقتصاد کمتر به بخش تعاون توجه شده است، تصریح کرد: این مهم در حالی است که ایجاد اشتغال مولد و پایدار، توسعه مناطق کمتر توسعه یافته و … از جمله دستاوردهای اثرگذار این بخش در حوزه اقتصاد است.

رئیس اتاق تعاون ایران ادامه داد: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی باید تا پایان برنامه پنجم توسعه ۲۵ درصد اقتصاد در حوزه بخش تعاون قرار می‌گرفت اما اکنون تا رسیدن به این رقم فاصله زیادی وجود دارد.

سعید ممبینی(اینجا بخوانید) رئیس اتاق اصناف، در خصوص وضعیت اقتصادی و بازار در شرایط کرونا، گفت:در سال ۹۸ بازار کشور بیشترین نقش را در ارائه خدمات در آخرین سطح زنجیره تامین کالا به عهده دارند تجربیات آزاردهنده ای داشتند و از ابتدای سال ۹۸ سیل، تحریم ها، افزایش قیمت بنزین و شرایط رکود تورمی را تجربه کرده اند و در انتهای سال نیز با موضوع کرونا مواجه شده اند.

وی ادامه داد: علیرغم همه این مشکلات، اصناف توانستند با نقش آفرینی موثر به گذر و عبور از این شرایط کمک کنند. اتاق اصناف ایران نیز از ابتدای وقوع موضوع کرونا با دو رویکرد در بخش بهداشتی و به عنوان یک مصونیت اجتماعی و بعد اقتصادی مطالبی را در دستورکار به عنوان استراتژی های تدوین شده خود قرار داد و آن را اجرا کرد.

رئیس اتاق اصناف افزود: در بخش بهداشتی از ابتدای کرونا برابر توصیه هایی که بود تمامی فعالیت هایی که مستلزم حضور جمعیت بود و به هر حال منافعی برای واحدهای صنفی داشت متوقف شد و عملا با شروع فاصله گذاری اجتماعی، اتاق اصناف ایران در کنار خدمتگزاران در حوزه بهداشت رویکرد تدوین پروتکل های مورد نیاز برای فعالیت واحدهای تجاری را انجام داد و این پروتکل ها به بهترین و موثرترین روش های ممکن در اختیار اصناف قرار گرفت و اصناف با تمکین از ضرورت توقف فعالیت در برخی از رشته ها این همکاری و همراهی را تا به امروز با مجموعه وزارت کشور داشته است.

حسن قالیباف اصل (اینجا بخوانید) رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه در حال حاضر یکی از فرصت ها بزرگ در اقتصاد کشور است و اتفاقات گذشته باعث توجه بیشتر به این بازار شده و فرصت تامین مالی را فراهم کرده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در سال های گذشته اتفاقات بزرگی مانند تصویب قانون بازار سرمایه صورت گرفته و باعث شده ابزارها و نهادهایی که در بازار سرمایه وجود نداشت، خلق شود.

وی با بیان اینکه قانون توسعه نهادها و ابزارهای مالی جدید در سال ۸۸ به تصویب رسید و در اختیار بازار سرمایه قرار گرفت، تصریح کرد: ماموریت توسط مقام معظم رهبری به بازار سرمایه سپرده شد که کمک کرد این بازار مورد توجه قرار بگیرد یکی از این اقدامات اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بود.

قالیباف افزود: در سال ۸۸ ارزش کل بازار سرمایه ۴۲ هزارمیلیارد تومان بود که اکنون این رقم به ۵ هزار هزار میلیارد تومان رسیده و نشان از پتانسیل بالای این بازار دارد.

امیدعلی پارسا (اینجا بخوانید) رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور در تشریح گزارش عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور گفت: سال گذشته با وجود تمامی تحریم‌ها و مشکلات، تحقق درآمدهای مالیاتی کشور بیش از صد درصد بود یعنی صد و یک درصد تحقق و ۲۹ درصد نسبت به گذشته رشد داشتیم هر چند فاصله زیادی با نقطه مطلوب داریم.

رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور افزود: نتیجه این عملکرد ثبت مالیات و افزایش اعتبارات هزینه‌ای بود که البته افزایش سهم بسیار مشکل است و سهم مالیات از منابع بودجه‌ای عمومی هم افزایش پیدا کرد که تمرکز بر اخذ مالیات از ثروت بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته، سال پررونقی برای سازمان امور مالیاتی بود، ادامه داد: ما به سراغ تمرکز بر طبقات با عدم ایجاد تنش و حداقل فشار بر آحاد اقتصاد پیش رفتیم و آنچه که در سازمان دنبال می‌کنیم وصول با وصول  که بحث اصلی آن هوشمندسازی است یعنی یک راه بیشتر نداریم و باید همه دیتاهای تولید شده در همه دستگاه‌های کشور به صورت برخط در اختیار سازمان مالیاتی قرار گیرد و سیستم تمامی معاملات در همه نقاط کشور به سازمان وصل باشد تا سازمان با علم بر اعداد و ارقام ثبتی و قطعی، مالیات را بر اساس قد و اندازه افراد تعیین کند البته قوانینی که سال گذشته در مجلس تصویب شد بحث را تقویت کرد.

سید مهدی  میراشرفی  (اینجا بخوانید) رئیس کل گمرک در تشریح وضعیت تجارت خارجی گفت: بهترین جواب به دشمنان که مدعی بودند با اعمال تحریم ها، اقتصاد ایران زمینگیر می شود، آمار مربوط به تجارت خارجی در سال ۹۸ است؛ در سال گذشته ۱۳۵ میلیون تن صادرات، ۳۵ میلیون تن واردات انجام گرفت و وزن تجارت خارجی حدود ۱۷۰ میلیون تن بود که رکوردی در این حوزه محسوب می شد.

رئیس کل گمرک کشور با بیان اینکه ارزش مبادلات تجاری خارجی در سال گذشته حدود ۸۵ میلیارد دلار بود، به اقدامات سازمان متبوعش درباره حمایت از تولید، تسهیل تجارت و سلامت اشاره کرد و ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد کالاهای وارداتی، مواد اولیه، ماشین آلات و کالاهای واسطه ای است. در صورتی که واردات این کالاها تسهیل شود، قیمت تمام شده تولید کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه مسیر ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرک تسهیل شده است، ادامه داد: در دنیا برای ارتقای سلامت بر فعالیت های الکترونیکی، مجازی و هوشمند تاکید می شود که گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز اقدامات مناسبی برای تحقق این مسائل انجام داده است.

در جلسه علنی امروز ۱۸ خرداد پس از ارائه گزارش از سوی فعالان اقتصادی و مسئولان دولتی، تعدادی از نمایندگان انتقادات و نظرات خود را مطرح کردند، سید ناصر موسوی لارگانی (اینجا بخوانید) نماینده مردم فلاورجان مجلس گفت: اقتصاد ایران قبل از مشکلات و نابسامانی های مختلف است و نه تنها این مشکلات همچون سرطانی ریشه دوانده، بلکه معیشت مردم را تحت الشعاع قرار داده و سفره هموطنان را هر روز کوچکتر می کند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهکار برون رفت اقتصاد از شرایط کنونی، افزود: نخستین گام تحقق جهش تولید است، اگر چه برای اجرایی شدن این موضوع دولت باید از هزینه های خود بکاهد، اما چنین اقداماتی دیده نمی شود.

وی با بیان اینکه چرا کشوری که مملو از گنج و ثروت است، باید غرق در مشکلات اقتصادی باشد؟ اظهار کرد: دولتمردان چشمان خود را بسته و وجود تحریم های خارجی و کارشکنی های ترامپ را دلیل مشکلات بیان می کنند در حالی که باید با تدوین مگاپروژه های متعدد زمینه توسعه ارز آوری را فراهم کرد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی (اینجا بخوانید) نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: امروز اولویت اصلی در کشور اصلاح ساختار اقتصادی بوده و در این حوزه ماموریت وزارت اقتصاد حائز اهمیت است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از محورهای مهم اصلاح ساختار اقتصادی کشور، مولدسازی دارایی دولت است، افزود: انتظار ما از وزارت اقتصاد و امور دارایی این است که در این رابطه برنامه مشخص ارائه کند، براساس آمارها مجموعه دارایی های دولت حدود ۷ هزار هزار میلیارد تومان است حال اگر ۱۰ درصد از این دارایی ها به بخش مولدسازی اختصاص داده شود مشکل حل خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح نظام مالیاتی کشور، گفت: معافیت های مالیاتی، ایجاد پایه های جدید مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی از جمله اقداماتی است که باید در دستورکار قرار گیرد از این رو انتظار است که وزارت اقتصاد اجرای طرح جامع مالیاتی را مورد توجه قرار دهد زیرا این طرح به صورت کامل اجرایی نشده و قطعا با این اقدام می توان از فرارهای مالیاتی جلوگیری کرد زیرا براساس آمارها در شرایط کنونی حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.

شمس الدین حسینی (اینجا بخوانید) نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد در مجلس تصریح کرد: بدون شک با توجه به شرایط تحریمی و رکود ناشی از کرونا، اداره کشور دشوار است اما این موضوع دلیلی برای عدم توجه به مولفه های اقتصادی نمی شود.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس‌آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: طی ۷ سال گذشته اقتصاد رشد نداشته و جمعیت کشور ۱٫۴ درصد افزایش یافته و همچنین درآمد سرانه کاهش داشته، این موضوع سبب افزایش فشار بر مردم شده است.

وی ادامه داد: همچنین ضریب جینی نیز افزایش داشته که این موضوع به علاوه نکات یاد شده موجب کاهش رفاه اجتماعی شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به ارائه گزارش از سوی برخی از مسئولان، گفت: چطور می شود طی ۷ سال تولید رشد نکرده باشد اما بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار شغل به وجودآمده باشد.

مجید ناصری‌نژاد (اینجا بخوانید) گفت: مجلس باید برای اینگونه جلسات وقت بیشتری بگذارد زیرا مقام معظم رهبری بر جهش تولید تأکید دارند و این مسائل از موضوعات ضروری کشور هستند.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزیر اقتصاد مطرح کرد که پنجره واحد تشکیل شده اما اینچنین نیست و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای فعالیت خود باید مجوزهای فراوانی بگیرند.

علی اصغر عنابستانی (اینجا بخوانید) نماینده مردم سبزوار در مجلس درباره وضعیت اقتصادی کشور، گفت: حدود ۸۰ درصد درآمدهای مالیاتی کشور از طریق ۲ پایه مالیاتی یعنی مالیات بر درآمد مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده به دست می آید که هر دو پایه منجر به فشار بر تولید و افزایش قیمت تمام شده و تورم خواهد شد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت اقتصاد و دارایی باید پایه های مالیاتی جدیدی مانند مالیات بر زمین، عایدی سرمایه، خانه های خالی، معادن راکد و خودروهای لوکس را در دستورکار قرار دهد، افزود: دریافت مالیات بر درآمد مستقیم منجر به افزایش فشار به تولید می شود.

وی درباره وضعیت بازار بورس اظهار کرد: اگرچه رونق بورس اقدام مناسبی است اما اقدامات دولت در این بازار  به دلیل کسری بودجه موجب حباب شده و باعث شده مردم تصور کنند همیشه می توانند از این بازار سود کلانی به دست آورند که این امر خطرناک است.

یعقوب رضازاده (اینجا بخوانید) نماینده مردم سلماس در مجلس گفت: در شرایط کنونی موضوع سرمایه گذاری در کشور و صنعت و بخش خصوصی بسیار اهمیت دارد، در شرایط کنونی متاسفانه ارتباط بخش دولتی و خصوصی در حوزه سرمایه گذاری به خاطر عدم تعامل دولت و عدم تامین منافع تولیدکنندگان برقرار نیست و قوانین صرفا به نفع دولت است.

وی با اشاره به ضرورت تقویت تسهیلات بانکی، تشویق های مالیاتی و حذف قوانین زائد، افزود: متاسفانه در شرایط کنونی، فضای کسب و کار سال به سال در حال ضعیف شدن بوده و عدم وجود نظامات خاص برای تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و سرمایه گذاران در حوزه صادرات و واردات مشکل ساز است.

منصور آرامی (اینجا بخوانید) پس از قرائت گزارش اقتصادی توسط وزیر اقتصاد گفت: درست است تحت تأثیر تحریم‌های ناجوانمردانه استکبار و ترامپ خبیث قرار داریم اما باید از فرصت‌های داخلی استفاده کرد.

 نماینده مردم بندرعباس، حاجی آباد ، قشم ، ابوموسی و خمیر در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مقابله با فساد در حوزه اقتصاد باید مورد توجه قرار گیرد خطاب به وزیر اقتصاد افزود: متأسفانه قبح فساد در مجموعه دستگاه‌های اجرایی ریخته شده در حالی که این موضوع از پاشنه آشیل‌های اقتصاد ما است.

وی از عملکرد رئیس دستگاه قضا در مبارزه با فساد تشکر کرد و ادامه داد: امیدورایم دولت نیز به این نحو در این مسیر حرکت کند و مبارزه با فساد برایش در اولویت قرار گیرد تا از بحران خارج شویم؛ باید با فساد در شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی برخورد جدی شود.

جواد نیک بین (اینجا بخوانید) در اخطار قانون اساسی با اشاره به گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت اقتصادی کشور، گفت: قطعا باید معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد از این رو تا زمانی که انقلاب اقتصادی صورت نگرفته و اهداف اقتصادی، انقلابی نشود نتیجه آن اقتصادی غیرعادلانه خواهد بود.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای اقتصاد عادلانه باید به پیشرفت نه توسعه لیبرالی توجه داشت و قطعا باید گام های دقیقی دراین عرصه برداشته شود از طرفی دیگر تا زمانی که ارزش افزوده در کشور آزاد نشود ما از خام فروشی خلاص نمی شویم، بطور مثال وقتی ما یک تن سنگ مرغوب را به قیمت ۱۰ میلیون تومان صادر کرده و همان سنگ را به مقدار ۱۰ گرم و با قیمت ۱۰ میلیون تومان وارد می کنیم، این همان خسارت برای کشور است.

سید جواد ساداتی نژاد (اینجا بخوانید) گفت: در برنامه ششم توسعه برخی موارد تعیین شده که به وزارت امور اقتصادی و دارایی مربوط می شود که یکی از آنها مربوط به بهبود فضای کسب و کار است، در این زمینه لازم است تا گزارشی ارائه شود. بانک ها چه تمهیداتی برای سال جهش تولید در نظر گرفته اند؟ گزارش اتاق تعاون در این خصوص گزارش مطلوبی نبود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون به اندازه کافی وجود دارد، ادامه داد: شاخص فلاکت، ضریب جینی، معیشت مردم و تورم در چه شرایطی قرار دارد؟ در حال حاضر حجم نقدینگی از ۲۷۰۰ هزار هزار میلیارد تومان فراتر رفته است.

وی با تاکید بر اینکه چرا بانک ها قوانین را رعایت نمی کنند، عنوان کرد: در حال حاضر قانون حذف ربح مرکب به درستی توسط بانک ها اجرا نمی شود و بانک ها بنگاهداری را رها نمی کنند و با بخش خصوصی در حال رقابت هستند.

تامین درآمدهای پایدار، دغدغه مجلس است

امیرحسین قاضی زاده هاشمی (اینجا بخوانید) در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۸ خردادماه) مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ارائه گزارش صورت گرفته از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: موضوع درآمدهای غیرنفتی و پایداری این مهم از جمله دغدغه های مجلس یازدهم است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی صحن

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از این رو با توجه به شرایط بین المللی و مشکلات داخلی امید است دولت برنامه مدونی برای تامین درآمدهای پایدار به قوه مقننه ارائه کند. البته برنامه مدونی که مبتنی بر آینده فروشی، استقراض و فروش گسترده دارایی ها نباشد و شفافیت در آن مشهود باشد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: همچنین عملکرد سازمان خصوصی سازی، آینده بازار بورس از دیگر دغدغه هایی بود که نمایندگان در مجلس یازدهم داشتند لذا وزیر مربوطه در این خصوص گزارشی را ارائه کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: در واقع نمایندگان نگران هستند به نام کسب درآمد برای بودجه شاهد فروش اموال و دارایی های دولت باشیم./

پایان پیام

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.