سرویس: اجتماعی ۱۹:۵۳ - چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹

یادداشت| باران سیل آسا، برای روسفیدی شورای شهر و شهرداری شهرضا

شهرضانیوز- ۲۱میلی متر باران در ۴ ساعت، یک آزمون بزرگ برای ادارات و بخش هایی که برای مردم خدمت رسانی می کنند. شهرداری و شورای شهر شهرضا طلایه دار خدمت به شهر است.

 با توجه به انتشار بعضی اخبار دور از انصاف و احیاناً هدایت شده در برخی رسانه ها در فضای مجازی در خصوص بارندگی شدید آخرین روز اردیبهشت ماه سال جاری و چگونگی مهار روان آب های سطحی و هدایت حجم وسیعی از سیلاب جاری شده , منجر به مصادره غیرمنصفانه اقدامات شهرداری و واگویه فعالیت ها به نوعی که شهرداری را منفعل نشان می داد, بر آن شدیم تا خبر اقدامات انجام شده را هرچند از وظایف ذاتی شهرداری هاست رسانه ای نماییم ; تا شهروندان محترم تحت تاثیر کمرنگ نمایی های برخی رسانه ها, صحنه خدمت به مردم فهیم شهرمان را خالی از نیروهای خدوم شهرداری نبینند .

شهرضا, شهری که علی رغم قدمتش به دلیل بافت سنتی و خاصش متاسفانه فاقد طرح جامع عملی در بحث هدایت آبهای سطحی می باشد و موضوع چگونگی مدیریت بحران در زمان بارندگی ها از مهمترین مباحث حوزه خدمات شهری بوده و این مبحث باعث شد تا قبل از شروع بارانهای نیمه دوم سال گذشته و نیز قبل از شروع بارانهای بهاری شهردار واعضای شورای شهر را به تکاپو برای برنامه ریزی کوتاه مدت از قبیل تجهیز ستاد مدیریت بحران, اصلاح پل ها و رفع گرفتگی آنها, اجرای کانال و کانیو گذاری و اجرای شیب بندی مناسب و نیز اصلاح روکش آسفالت معابر در کنار برنامه ریزی های بلند مدت واداشت.

 

 و اما ۴ ساعت بارندگی شدید در منطقه به میزان حداقل ۲۱ میلیمتر باحجم تقریبی ۷۰۰,۰۰۰ متر مکعب در تاریخ سی و یکم اردیبهشت وقتی بندهای خاکی بالادستی شهر را تخریب نمود و حجم وسیعی از سیلاب را به سمت شهرضا روانه نمود شهرداری با فراخوان ۷۰ نفر پرسنل اجرایی و خدماتی از قسمت‌های مختلف مجموعه همراه با ۲۰ دستگاه انواع ماشین آلات خدماتی و عمرانی سبک و سنگین از جمله: لودر ,بلدوزر, کمپرسی ,بیل بکهو , تانکرهای آب کش و …. خود را همراه با ابزار و ادوات متنوع مثل ده دستگاه کف کش لجن کش و غیره عملیات مدیریت بحران را برعهده گرفتند تا از بروز خسارات غیرقابل جبران,جلوگیری شود. نیروهای خدوم شهرداری با توجه به هشدار ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان , قبل از شروع بارندگی فراخوان شده و از عصر چهارشنبه تا ساعات پایانی  شب و حتی بعضا تا سحرگاه روز بعد به رفع آبگرفتگی حداقل ۱۳۰ نقطه دچار آبگرفتگی در  معابر و محلات سطح شهر و هدایت آبهای سطحی پرداختند.

 چهره های روزه دار مدیران و کارگران دلسوزی که دیر هنگام و پس از پایان بارندگی, افطاری و سحری را میهمان شهرداری بودند و تا شهر را از آبگرفتگی و حتی باغات پایین دست خارج از محدوده را از گزند تخریب کامل نجات دهند , گواه خدمت شایسته و در حد بضاعت این سازمان خدمات رسان است.

 از جلوه های این شب سخت و طاقت فرسا حضور شخص شهردار و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر و فرماندار و رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان در کنار سایر نیروهای شهرداری و مدیریت قاطع بحران بود ; چراکه اگر پل غیر استاندارد رودخانه واقع در منطقه جرم افشار و منوچهرآباد که ظرفیت دفاع آن حجم از سیلاب را نداشت به دستور شهردار جهادی شهر باز نمی شد تمامی باغات قبل از پل در تصرف سیلاب و در معرض تخریب واقع می گردید.

 اعزام یک دستگاه لودر به شهر منظریه از شهرداری شهرضا برای مهار آب در فرادست شهر با دستور معاون خدمات شهری و حضور فعال تعدادی دیگر از معاونین ومسئولان و مشاوران شهرداری دوشادوش کارگران و رانندگان فعال در این زمینه باعث شد تا روان آبهای مستعد سیلاب در شهر مدیریت شود. 

از این رو مردم عزیز شهر بدانند که مجموعه شهرداری در تمام صحنه ها تمام قد برای خدمت به شهروندان عزیز اماده خدمت است.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.