سرویس: خواندنی ۱۴:۴۹ - دوشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

خواندنی| روزه در ایام کرونا

آیا بهتر نیست به جای روزه‌داری و تحمل گرسنگی و تشنگی، به بیماران و نیازمندان در شرایط شیوع کرونا کمک کرد؟

سؤال: آیا بهتر نیست به جای روزه‌داری و تحمل گرسنگی و تشنگی، به بیماران و نیازمندان در شرایط شیوع کرونا کمک کرد؟
پاسخ : روح و جسم انسان نیازمند اموری است، که هیچ یک جای دیگری را نمی‌گیرد. برای رشد و بقای جسم، هم آب لازم است و هم غذا. برای سلامت روح و جسم، روزه لازم است و برای سلامت جامعه، مساوات و همدلی اجتماعی و کمک به نیازمندان و بیماران ضروری است.
با توجه به تعطیلی کسب و کار در ایام کرونایی و عوارض و مشکلات پیش آمده برای نیازمندان و حتی قشر متوسط، رسیدگی به این افراد از سوی دولت و مردم ضروری است و این یک امر اجتماعی مورد تأکید آموزهای اسلامی است و مقام معظم رهبری نیز به مواسات اجتماعی به عنوان یک ضرورت اشاره نمودند. جالب است بدانیم که بر اساس روایات رسیده اسلام بر پنج پایه استوار است که هم روزه در آن است و هم کمک به نیازمندان. قال الباقر علیه السلام: بنی الاسلام علی خمسه اشیاء، علی الصلوه و الزکاه و الحج و الصوم و الولایه. یعنی: اسلام بر پنج پایه استوار است، بر نماز، زکات، حج، روزه و ولایت.
از سوی دیگر روزه‌داری حکمی است الهی که حس نوع دوستی و کمک به نیازمندان را در انسان تقویت می‌کند قال الصادق ع : انما فرض الله الصیام لیستوی به الغنی و الفقیر؛ یعنی خداوند روزه را واجب کرده تا بدین وسیله دارا و ندار (غنی و فقیر) مساوی گردند.
این نکته نیز گفتنی است که روزه علاوه بر امور یاد شده خود زمینه سلامت جسم است. و فقط تحمل گرسنگی و تشنگی به فایده و بی هدف نیست. از پیامبر اکرم ص منقول است صوموا تصحوا یعنی روزه بگیرد تا تن‌درست بمانید.
فروع کافی، ج ۴ ص ۶۲، ح۱
من لا یحضره الفقیه، ج۲ ص۴۳، ح۱
دعائم الاسلام، ج۱، ص۳۴

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.