سرویس: اجتماعی ۱۲:۰۶ - سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸

سونامی رسانه ، به سوی کانون گرم خانواده ها در حرکت است

شهرضانیوز -بدون شک نوجوانان و جوانان، آینده سازان هر دیار هستند که هر اقدامی در راستای آگاه سازی ، پرورش اندیشه و افزایش بصیرت آنان برداشته شود، ارزشمند و حائز اهمیت است، بویژه دختران که مادران آینده خواهند بود. بایسته و شایسته است بصورت ویژه در برنامه ریزیهای فرهنگی مدنظر قرار گیرند .

بدون شک نوجوانان و جوانان، آینده سازان هر دیار هستند که هر اقدامی در راستای آگاه سازی ، پرورش اندیشه و افزایش بصیرت آنان برداشته شود، ارزشمند و حائز اهمیت است، بویژه دختران که مادران آینده خواهند بود. بایسته و شایسته است بصورت ویژه در برنامه ریزیهای فرهنگی مدنظر قرار گیرند .

امسال نیز چون سالهای گذشته با حمایتهای ارزشمند شورای شهر و شهردار شهرضا، به همت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری و با همکاری خوب آموزش و پرورش و گروه فضای مجازی شهرستان و در ادامه مجموعه همایشهای خانوادگی ” مهندسی خانواده موفق ” دو برنامه ارزشی با حضور جمعی از نوجوانان از ۲۸ مدرسه متوسطه اول دخترانه و پسرانه سطح شهر ( ۸۰۰ نفر ) در دو تاریخ جداگانه، از جدیدترین رخدادهای عصر رسانه و فرصتها و تهدیدهایش مطلع شدند .

در کنار لبخندها و بی تفاوتی ها و نگرانیهای این عزیزان ، دو چیز را به عینه دیده و لمس کردم ، اول اینکه آنان تشنه دانستن هستند و هر چیزی را بادلیل و منطق می پذیرند ، دوم اینکه در پشت نقاب بی خیالی و کنجکاوی و همه چیز دانی شان ، التماس نگاهشان برای کشف دنیای پررمز و راز عصر رسانه ، حکایت از این دارد که می خواهند کشف کنند ، تجربه کنند و بدانند و چقدر خوب است که واقعیتها برایشان شفاف سازی شود تا بفهمند پشت آن همه زرق و برق ، تنوع و هیجان دنیای رسانه ها ، چه سیاستهایی نهفته است و چه خوابی برایشان دیده شده، لذا هرقدر آگاهانه تر وارد این فضاها شوند، مسلمأ بهتر می توانند مدیریت کنند و کمتر آسیب می بینند آنها باید بیاموزند در دام نیفتند و چگونه تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند .

این مهمترین هدف از برپایی همایشهای رسانه بود ، دکتر سلمان هاشمیان دکترای ارتباطات و معاون مرکز سراج منیر اصفهان ، با ارائه مطالب جدید و به روز و پخش کلیپهای آموزشی متعدد ، اصول صحیح مصرف و مدیریت رسانه را برای نوجوانان تشریح نمود و نوجوانان با دقت و علاقه گوش دادند و همراه شدند ، شاید بارها این مطالب برایشان تکرار شده بود ، اما موشکافانه و مستدل شنیدن از زبان کارشناسان تاثیر بیشتری خواهد داشت . اصل قورباقه ای ، مدیریت زمان ، تقویت باورها ، پرورش قدرت نه گفتن و نه شنیدن ، هدفمندی ، تقوای رسانه ای و … از جمله نکاتی بود که در طول همایش آموختند .

امروز هم مثل هفته گذشته ، در دو سانس ۴۰۰ نوجوان دختر پاک و معصوم از فرزندان شهر به نمایندگی از مدارس خود ، از سخنان دکتر هاشمیان بهره جستند ، لبخند شیرین نوجوانان و تلاش و تعامل خوبشان برای دانستن و شرکت در چالشهای مطرح شده ، پیامی برایمان داشت : کودکان و نوجوانان نباید خاطر عدم آگاهی، قربانی توطئه ها و سیاستهای هدفمند بنیانگذران جنگ نرم شوند. آنان را دریابیم، معصومیت نگاهشان، نگرانیهایشان و هزاران سوال بی پاسخی که دارند، مسئولیت متولیان امر فرهنگسازی را در برحه ای که سونامی رسانه ها، به سرعت به سوی کانون گرم خانواده در حرکت است، دو صد چندان می کند و نکته مهمتر آنکه وقتی همایش به آخر نزدیک میشد هنوز تشنه شنیدن بودند .

پیامهای تشکر و قدردانی و تماسهای تلفنی مدیران مدارس و مادرانی که مهمانان برنامه ” تربیت فرزند در عصر رسانه ” بودند ، یک نکته مهم را یادآور می شود و آن اینکه مشکلات و دغدغه ها بیشتر از حد تصور دامن خانواده ها را گرفته و همه دنبال راهکارهایی برای نجات فرزندان خود و مصون داشتنشان از آسیب های متعدد عصر رسانه ، فضای مجازی و …. هستند .


💢مخلص کلام آنچه از دل این همایشها آموختم این بود :
👈دختران و پسران ما تشنه محبت ، دیده شدن و نیازمند سرگرمی و هیجان هستند و دقیقا رسانه ها بویژه شبکه های پرمخاطب اجتماعی آرام آرام این جاهای خالی را برایشان پر کرده اند .

👈 آموختم باید نوجوانان را دریابیم بیشتر به آنها بها دهیم ، بیشتر به آنها محبت کنیم ، قبل از اینکه در دام اعتیاد رسانه ای گرفتار شوند پای درددلها و صحبتهایشان بنشینیم ، رفیقشان باشیم ، سرکوب کردن و سرزنش کردن و نصیحت کردن آفت های تربیتی است .

👈همدلی و همراهی ، توسعه ارتباطات خانوادگی و اجتماعی ، بازیهای دسته جمعی ، تفریحهای خانوادگی ، دورهمی ها و پرکردن اوقات فراغت آنان بنحو شایسته و ترغیب و تشویق آنان به فراگیری مهارتهای جدید ، مطالعه کتب مفید ، هماهنگی والدین در تربیت ، حفظ حرمت والدین و کرامت نوجوانان و هزاران نکته ارزنده دیگر ره آورد این جلسات بود .

نویسنده: طیبه السادات رضویان

 

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.