سرویس: اجتماعی ۱۱:۲۹ - سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸

نقدی برای یک فیلم

عامه پسند، تأسفی برای شهرضا

شهرضانیوز – روز اول جشنواره فیلم فجر بیش از حد قابل پیش بینی بود. فیلم‌هایی تاریک، فیلمنامه‌هایی ضعیف و کارگردانی‌های نپخته و دور از ابداع.

روز اول جشنواره فیلم فجر هم به پایان رسید. جشنواره‌ای دولتی که معمولا فیلم‌هایی ساخته شده با کمک هزینه‌‎های دولتی در آن به نمایش در می‌آیند. البته چندسالی می‌شود که به صورت محدود آثاری با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز در جشنواره حضور دارند. حاشیه‌ی مهم‌تر از متن فیلم‌های جشنواره فجر نه ضد حکومتی بودن اغلب فیلم‌هاست و نه مشکلات عدیده‌ی ساختاری و فنی آن‌ها. مهمترین مشکل فیلم‌هایی که اغلب با پول دولت ساخته می‌شوند و در جشنواره دولتی حضور پیدا می‌کنند ضد مردمی بودن آن‌هاست. البته این ضدمردمی بودن بعضی موقع‌ها به افراط هم کشیده می‌شود.

فیلم عامه پسند اثر سهیل بیرقی نیز از قاعده‌ای که در ابتدای گزارش گفته شد مستثنی نیست. عامه پسند داستان زن میان سالی‌ست که بعد از ۲۸ سال از شوهرش جدا شده و به شهر مادری‌اش شهرضا سفر می‌کند. او که عمری سرکوب شده می‌خواهد روی پای خودش بایستد و کار و کاسبی جدید به راه بیاندازد. فیلم نه‌تنها دارای نگاه غلیظ فمنیستی است که به صورت عجیبی مردستیزانه ساخته شده. همه‌ی مردهای فیلم یا خیانت‌کارند و یا زن را آدم حساب نمی‌کنند. این گزاره‌ی اصلی فیلم است. عامه پسند البته برخلاف اسمش اصلا عامه پسند نیست.

سهیل بیرقی با شکستن خط زمانی فیلم و با رفت آمد به گذشته و آینده می‌خواهد فرم جدیدی را امتحان کند. فرمی که نه به قواره فیلم می‌آید و نه حتی می‌تواند جذابیت سینمایی داشته باشد. ایده‌ای شکست خورده که ضعف سواد سینمایی کارگردان آن را رقم زده است. بازی‌ها نیز البته به همان میزان سرد و مصنوعی از کار درآمده. باران کوثری در عامه پسند با لهجه محلی صحبت می‌کند که از لحظه ورودش به فیلم به شدت توی ذوق می‌زند. یک بازی کنترل نشده و سرد که بیش از حد مصنوعی از آب درآمده است.
به هرحال روز اول جشنواره فیلم فجر بیش از حد قابل پیش بینی بود. فیلم‌هایی تاریک، فیلمنامه‌هایی ضعیف و کارگردانی‌های نپخته و دور از ابداع.
انتهای پیام/
پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.