سرویس: اجتماعی ۱۰:۳۱ - پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸

رئیس سازمان بازرسی کشور:

خبر| مدیران، خود کنترلی را گسترش دهند/گسترش فعالیت های اقتصادی یک امر مقدس است/اتاق شیشه ای برای نمایندگان مجلس واجب است

حجت الاسلام حسن درویشیان در جلسه شورای اداری شهرستان شهرضا در حوزه نظارت بر گمرک و گسترش سیستم های نظارتی الکترونیکی گفت: حوزه گمرک، مالیات، بانک و خیلی از این حوزه ها نیازمند این هستند که به سامانه های هوشمند الکتورنیکی مجهز شوند.

به گزارش شهرضانیوز حجت الاسلام حسن درویشیان در جلسه شورای اداری شهرستان شهرضا ظهر امروز در حوزه نظارت بر گمرک و گسترش سیستم های نظارتی الکترونیکی گفت: حوزه گمرک، مالیات، بانک و خیلی از این حوزه ها نیازمند این هستند که به سامانه های هوشمند الکتورنیکی مجهز شوند. من خیلی وقت ها به دوستان خودم می گویم، این کشور های توسعه یافته ای که فساد مالی درونش اتفاق نمی افتد و یا کم اتفاق می افتد نه به خاطر نماز شب خواندن است و نه به خاطر ترس از خدا است بلکه این کشور ها ساختارها و بنیان های نظارتی خودشان را تقویت و اصلاح کردند. در این کشور ها دستگاه های نظارتی، عامل پیشرفت معرفی می شوند.

رئیس کل سازمان بازرسی کشور یکی از مشکلات بزرگ کشور را فرار مالیاتی خواند و گفت: امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته فرار مالیاتی وجود ندارد. چرا ما امروز باید ۲۱۰ هزار میلیارد معوقه مالیاتی داشته باشیم؟  چون شفافیت نبوده است. در حوزه اراضی ملی و حکومتی یکی از اقداماتی که موجب جلوگیری از زمین خواری می شود، ثبت این اراضی در سامانه های ثبت اسناد و صدور سند بنام دولت است. خیلی از دستگاه های دولتی بعدا متوجه شدند که این اراضی مربوط به دولت بوده است و تصرف شده و چند دست گشته است. این حادثه سیلی که اتفاق افتاد، یک بازرسی مفصلی از سوی سازمان صورت گرفت، خیلی از بستر های رودخانه ها تصرف شده بود و حتی بعضی از شهرداری ها پروانه صادر کرده بودند.

وی با اشاره به معضل بزرگ عدم فعالیت برخی از ارگان ها رویکرد دیگری که برای سازمان بازرسی بیان داشت نظارت و پیگیری ترک فعل ها بود که در این رابطه افزود: یکی از اولویت های سازمان بازرسی نظارت بر روی فعل ارگان ها است. گاهی یک مسئولی به دلیل اینکه یک مقدار کاری سخت است و مشکل است، و دستگاه نظارتی فقط سراغ کارهای انجام شده می روند، کارهای انجام نشده را سوال نمی کنند، مسئول مربوطه، آن فعالیت را کنار می گذارد. ما خسارت های بسیاری از عدم انجام فعالیت ها داشتیم.

چه ظرفیت های بزرگی که در امور اقتصادی از بین رفته است. به دلیل اینکه افرادی توجه نکرده اند و کسی هم از آنان سوال نکرده است.  مسئولیت های انجام نشده را حتما سازمان سوال می کند و پیگیری می کند.

حسن درویشیان حمایت از مدیران مسئولیت پذیر را مهم خواند و افزود: رویکرد دیگر سازمان بازرسی حمایت از مدیران شجاع، مسئولیت پذیر و دلسوز، خصوصا در این زمان که ما با تحریم های ظالمانه مواجه هستیم، می باشد.

رویکرد دیگری که مقام معظم رهبری هم خیلی بر آن تاکید دارند، حمایت از کارآفرینی و تولید و سرمایه گزاری سالم است.باید همه به عنوان یک امر مقدس و یک تلکیف دینی، زمینه ها و بستر های لازم را برای گسترش فعالیت های اقتصادی فراهم بکنیم و ما به عنوان سازمان بازرسی یکی از اولویت هایمان حمایت از کارآفرینان و تولید کنندگان هست.

متاسفانه خیلی از مشکلات و معظلاتی که برای کارآفرینان وجود دارد، بعضا خود ساخته و غیر قانونی است. گاهی می بینیم یک دستگاه یک پرونده را ماه ها به تعویق می اندازد. گاهی وقت ها یک پرونده به دو امضاء بیشتر نیاز ندارد برایش ۱۰ امضاء مطالبه می کنند. چرا ما باید فرایند ها را طولانی بکنیم؟

 

رئیس سازمان بازرسی کشور خود کنترلی در هر اداره را توسط مدیران یک امر مهم خواند و افزود: یکی از موضوعاتی که من از مدیران عزیز درخواست دارم، نظارت های دورنی است. ما اصلا علاقه مند نیستیم که در دستگاه های اجرایی ورود داشته باشیم و معتقد هستیم که خود مدیران هم آشنایی با معظلات و مشکلات دارند و هم توان نظارت و هدایت بیشتری دارند تا نسبت به کسی که از بیرون بیاید و بخواهد نظارت داشته باشد.

اگر این خود نظارتی و خود کنترلی افزایش پیدا بکند دیگر نیازی به حضور سازمان بازرسی نیست. بخشی از تخلفاتی که ما در شناسایی ها یافتیم، ناشی از عدم اطلاع بعضی از مدیران نسبت به برخی از قوانین است. چه قوانین عامه و چه قوانین مربوط به خود آن دستگاه.

 

وی در پایان رفتار همراه با تواضع و فروتنی را از مدیران خواست و گفت: این عدم اطلاع مدیران، جرئت را از آن مدیر می گیرد و در انتخاب و تصمیم گیری ها ضعف از خود نشان می دهد. و اگر هم تصمیم بگیرد چه بسا تصمیم اشتباه باشد و قانونی نباشد. مردم صاحبان اصلی کشور هستند و در برخورد با آنها با اوج تواضع و فروتنی باشد. امیدواریم همه ما از این فرصت به دست آمده که خدمت به مردم است به نحو احسنت استفاده کنیم.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.