سرویس: اجتماعی ۰۰:۰۹ - دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸

دومین جشنواره انار شهرضا برگزار شد؛ جشنی برای حفظ اصالت یاقوت‌های سرخ

شهرضانیوز- دومین جشنواره انار روستای امامزاده سید علی‌اکبر(ع) شهرضا با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستان شهرضا برگزار شد.

به گزارش شهرضانیوز، علی رحمانی در این جشنواره با بیان اینکه ۵۲ بخشداری در استان اصفهان وجود دارد، اظهار داشت: ۸۵۲ روستای استان اصفهان دارای دهیاری است که با ۶۴۶ دهیار و ۱۲۲ نفر نیروی فنی اداره می‌شود.
وی با بیان اینکه تولیدات داخلی و صنایع دستی استان اصفهان منحصر به فرد است، افزود: با وجود ۸۵۲ روستا در استان اصفهان در سال تنها ۱۵ جشنواره برگزار می‌شود، در حالی که هر روستا یک جشنواره است.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان با بیان اینکه با توجه به تأکید مقام معظم رهبری برای رونق تولید، امسال بیشتر بر اقتصاد روستا تمرکز کرده‌ایم، افزود: رونق اقتصاد روستاها، سبب مهاجرت معکوس، جلوگیری از تبدیل روستاها به شهر و پایدار نگه داشتن جمعیت روستاها می‌شود.
وی با بیان اینکه دهیاران باید خلاقیت و نوآوری در روستاها به خرج دهند تا مردم برای بازگشت به روستا انگیزه داشته باشند، گفت: اگر روستائیان توانمند شوند و به اقتصاد روستاها توجه شود و سرمایه‌گذاران در روستاها سرمایه‌گذاری کنند از مهاجرت و حاشیه‌نشینی در شهرها جلوگیری و حتی مهاجرت معکوس ایجاد می‌شود.
رحمانی با اشاره به آغاز مهاجرت به روستاهای استان اصفهان بیان کرد: تلاش کرده‌ایم از طریق اهدای وام از منابعی که نهاد توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری در اختیار ما قرار داده است، به اشتغال‌زایی روستایی کمک کنیم.
وی با تأکید بر اینکه در راستای ایجاد اشتغال و توسعه روستاها یکی از اقدامات خوب تقویت بومگردی است، تصریح کرد: اشتغال روستایی در استان اصفهان یک درصد از نرخ اشتغال شهری کمتر است.
ضرورت سرمایه‌گذاری بر فرآوری انار شهرضا
نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه با بیان اینکه شهرضا یکی از کانون‌های اصلی تولید محصول انار در کشور است، اظهار داشت: روستاهای شهرستان شهرضا هر کدام ظرفیت خاصی را دارند، روستای امامزاده سید علی‌اکبر نیز به عنوان پایتخت انار کشور معرفی شده است.
سمیه محمودی با بیان اینکه این جشنواره دارای آثار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، افزود: وجود امامزادگان و بقاع متبرکه فراوان و آثار و ابنیه تاریخی، قرارگیری در محور شمال به جنوب کشور و گردشگری روستایی زیرساخت مناسب برای تبدیل شهرضا به یکی از مقاصد گردشگری کشور را ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه همه روستاهای شهرستان شهرضا می‌توانند یک جشنواره برگزار کنند، گفت: مردم باید برای رونق گردشگری و استفاده از ظرفیت‌های شهرشان تلاش کنند، باید با همکاری همدیگر روستاها را احیا کرد تا رونق اقتصادی در آن شکل بگیرد.
نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهرضا شهر ملی سفال است و باید در این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتری شود، تصریح کرد: شهرضا دارای ظرفیت‌های بسیاری است که باید آن را به شناسایی کرد.
وی با تأکید بر سرمایه‌گذاری بر فرآوری انار شهرضا و روستای امامزاده علی‌اکبر (ع) گفت: انار شهرضا و سیب سمیرم این قابلیت را دارند که برای فرآوری محصولات مرتبط با آن بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد.
ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط با انار در شهرضا
فرماندار شهرضا با بیان اینکه انار شهرضا یکی از محصولات منحصر به فرد و خاص این شهرستان است که به‌ویژه در روستای «امامزاده شاه سید علی اکبر(ع)» به خوبی پرورش می‌یابد، اظهار داشت: دهیاری روستای امامزاده سید علی اکبر(ع) برای حفظ اصالت انار این روستا و جایگاه اختصاصی این محصول، برای دومین سال پیاپی جشنواره انار را برگزار کرد.
ناصر اسدی با بیان اینکه برگزاری جشنواره انار فرصتی برای معرفی بخشی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است، بیان کرد: باید ظرفیت‌های پنهان در روستاهای شهرستان شهرضا مانند مکان‌های گردشگری و بوم‌گردی شناسایی شود و به اقتصاد غیر زراعی در روستاها روی بیاوریم.
وی با تأکید بر فرآوری محصول انار و جلوگیری از خام فروشی آن خاطرنشان کرد: باید صنایع تبدیلی مرتبط با انار در شهرضا و روستاهای آن ایجاد شود، فرآوری انار دارای ارزش افزوده بسیار بالایی است.
فرماندار شهرضا با بیان اینکه فرآوری انار یکی از راه‌های ایجاد اشتغال در شهرستان شهرضا و روستاهای آن است، افزود: دهیاری روستای امامزاده سید علی اکبر(ع) برای حفظ اصالت انار این روستا و جایگاه اختصاصی این محصول این جشنواره را برگزار کرده و باید از آن نهایت استفاده را برد.
به گزارش شهرضا نیوز ، در این جشنواره فرهنگی و اقتصادی ۲۰ غرفه انار تولیدی این روستا و محصولات بومی و صنایع دستی، پخت رب انار و دیگر فرآورده‌های انار برپا شده است و به مدت ۱۰ روز ادامه دارد.

 

نویسنده: مرضیه عسگری

انتهای پیام /

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.