سرویس: اجتماعی ۱۱:۳۶ - جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸

صد دانه یاقوت، به فنا می رود

شهرضانیوز- شهرضا، با اولین ریزش برگ های درختان وارد فصل جدیدی می شود. فصل انار، فصلی است که شهرستان شهرضا را از دیگر شهرهای کشور متمایز می کند و این شهر از یاقوت های قرمز سیراب می گردد.

به گزارش شهرضانیوز، در فصل پاییز که محصول انار آماده عرضه به بازار می‌شود، از شهرهای کشور از جمله یزد و شیراز به شهرضا انار آورده می‌شود که علاوه بر ضربه زدن به برند انار شهرضا، آفات انارهای آن شهرها وارد شهرضا می‌شود.
شهرستان شهرضا با سطح زیر کشت ۱۶۵۰ هکتار انار که ۱۴۰۰ هکتار آن بارور و ۲۵۰ هکتار باغات جدیدالاحداث است، مقام سوم استان را به خود اختصاص داده است
از سال ۱۳۸۲ به بعد حدود ۹۵۰ هکتار باغ انار به صورت مکانیزه و با شیوه‌های نوین باغداری و آبیاری تحت فشار احداث شده و در آنها تفکیک بهترین ارقام رعایت شده است که حدود ۴۰۰ هکتار آن از برجسته‌ترین ارقام صادراتی معرفی شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی شامل رباب نیریز، نادری نطنز، ملس ساوه، یوسف‌خانی ساوه، شیشه کپ فردوس و ۵۵۰ هکتار نیز از بهترین ارقام بومی شهرضا شامل ملس شهرضا و یاقوت شهرضا شناسائی ، انتخاب و کاشت شده است.
درحال حاضر شهرستان شهرضا از لحاظ سطح زیر کشت سومین شهرستان استان است و ۱۶ درصد سطح زیر کشت و ۲۳ درصد تولید پایتخت فرهنگی را به خود اختصاص داده است که از لحاظ تازه خوری و فراوری در رده بهترین انارهای کشور قرار دارد، به طوری که ضریب فراوری انار شهرضا هفت به یک است.

گلوی باغ‌های شهرضا در چنگال کرم گلوگاه انار

اما این محصول مهم شهرستان شهرضا هر سال درگیر معضلی می‌شود، کرم گلوگاه انار سال‌هاست که این محصول خوش طعم را درگیر خود کرده است.
سال گذشته کرم گلوگاه به ۳۰ درصد از انار شهرضا خسارت وارد کرد و سالانه کرم گلوگاه انار به ۲۵ تا ۳۰ درصد از محصول انار یعنی به ۵ هزار تن این محصول در شهرضا خسارت وارد می‌کند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با اشاره به مبارزه با آفت کرم گلوگاه انار اظهار داشت: کرم گلوگاه انار از آفات مهم درخت انار است که به شدت خسارت‌زا است.
رضا باقری با بیان اینکه آفت درخت انار یعنی کرم گلوگاه انار بسیار مهم است و سبب کاهش کمی و کیفی محصول می شود و احتمال انتقال میکرو ارگانیسم‌های بیماری‌زا را به میزبان افزایش می‌دهد، افزود: این آفت می‌تواند در زمان طغیان جمعیتش تا ۹۰ درصد محصولات را از بین ببرد؛ بنابراین مبارزه با این آفت از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به راهکار بیولوژیک مقابله با آفت کرم گلوگاه در شهرستان شهرضا بیان کرد: طرح آزمایشی مبارزه با آفت کرم گلوگاه انار در ۱۲ هکتار از باغ‌های شهرستان شهرضا در حال اجرا است، در این طرح با ۱۱ روش شامل استفاده از انواع کاور، پوشش تاج و استفاده از دورکننده‌ها، نصب تله فرمونی و استفاده از صمغ آنغوزه اجرا شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با بیان اینکه عملیات باغداری صحیح می‌تواند میزان خسارت آفت کرم گلوگاه را تا ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد، تصریح کرد: جمع‌آوری انارهای آلوده به کرم گلوگاه از سطح زمین و روی درختان، از راه‌های پیشگیری از شیوع این آفت است، باغداران میوه‌های دانه‌دار باید برای مبارزه با بیماری آتشک از سموم مناسب قبل از خزان برگ‌ها استفاده کنند.
یکی از باغداران شهرضا دراین‌باره گفت: برخی از این آفت‌ها را می‌توان با مدیریت بهتر مهار کرد، اگر میوه‌هایی که بر زمین می‌افتد و یا آنهایی که مبتلا شده‌اند را جمع‌آوری کنیم، شیوع این روند ناخوشایند کاهش می‌یابد.
این باغدار با بیان اینکه در این سال‌ها نیز علاوه بر کرم گلوگاه آفتاب‌سوختگی و ترک‌خوردگی انار را نیز شاهد بوده‌ایم، افزود: شرایط کرم گلوگاه به نحوی است که هر باغدار اگر مراقبت‌های لازم را انجام دهد اما در همسایگی باغش باغداری باشد که آن مراقبت‌های لازم را انجام ندهد، نتیجه مورد نظر به‌ دست نمی‌آید.

نبود کارخانه صنایع تبدیلی، معضل دیگر انار شهرضا

از دیگر معضلات محصول انار شهرضا نبود کارخانه صنایع تبدیلی است، به گفته باغداران و کارشناسان جهاد کشاورزی شهرضا یکی از معضلات انار این شهرستان نبود کارخانه صنایع تبدیلی است که در صورت احداث این چنین کارخانه‌هایی در این شهرستان علاوه بر ایجاد اشتغال، درآمد باغداران شهرضایی نیز چند برابر می‌شود.
تنها در حوزه صنایع غذایی می‌توان از انار محصولاتی همچون سس انار، کنسانتره، سرکه، ادویه، آب انار و مربای انار تولید کرد، ضمن آنکه به دلیل خاصیت دارویی و درمانی، این میوه در صنایع دارویی و بهداشتی نیز کاربرد بسیاری دارد.
در زمینه صنایع تبدیلی و تولید محصولات فرآوری شده از انار فعالیت کافی نشده و این حوزه نیاز به سرمایه‌گذاری و ایجاد صنایع بیشتری دارد. می‌توان از فرآوری انار محصولات بسیار متنوعی تولید کرد اما صنایع تبدیلی آنها در شهرستان شهرضا مغفول مانده‌اند.
«انار دانه» یکی از محصولاتی است که از فرآوری انار تولید می‌شود. رب انار و آب انار که از انارهای درجه ۳ و انارهای ترکیده برای آبگیری تولید می‌شود نیز از دیگر محصولات به‌دست آمده از انار است. از هسته انار نیز روغن تولید می‌شود.
معاون جهاد کشاورزی شهرضا مشکلات تغییر کاربری باغداران را از موانع احداث کارخانه صنایع تبدیلی در شهرضا دانست و اظهار داشت: سرمایه گذاران این حوزه تمایل به احداث کارخانه در کنار باغ‌های خود داشتند اما گفته شده که باید این کارخانه در شهرک‌های صنعتی شهرستان احداث شود.
جعفر نادری گفت: تأسیس شرکت تعاونی انارکاران شهرضا یکی از راهکارهای افزایش صادرات انار شهرضا بوده و بعد از تأسیس این شرکت به دنبال گرفتن مجوز احداث کارخانه کنستانتره هستیم.
وی گفت: در روستاهای شهرستان، رب انار به صورت سنتی تهیه میشود که در صورت مراجعه، با راهنمایی کارشناسان جهاد کشاورزی افراد و بانوان خانه‌دار می‌توانند از تسهیلات مشاغل خانگی در این زمینه بهره مند شوند.

ضربه انار دیگر شهرها بر پیکر انار شهرضا

اما در کنار همه این مشکلات در فصل پاییز که محصول انار آماده عرضه به بازار می‌شود، از شهرهای کشور از جمله یزد و شیراز به شهرضا انار آورده می‌شود و با عنوان انار شهرضا به فروش می‌رسد که علاوه بر ضربه زدن به برند انار شهرضا، آفات انارهای آن شهرها وارد شهرضا می‌شود، از جمله این آفت‌ها مگس مدیترانه‌ای است که سبب نگرانی باغداران و مسئولان جهاد کشاورزی شهرضا شده، این آفت بنا به گفته کارشناسان به هر محصول سر درختی آسیب می‌زند و خسارت بسیاری حتی بیشتر از کرم گلوگاه انار بر جای می‌گذارد.

مگس مدیترانه‌ای زیر ذره‌بین کارشناسان جهاد کشاورزی شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا در این باره گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه به دلیل دامنه میزبانی وسیع در انار، هلو، خرمالو، آلو مدیریت جهاد کشاورزی شهرضا از ابتدای فصل، اقدام به استقرار ۲۰ ایستگاه پیش آگاهی با استفاده از تله‌های فرمونی در سطح باغات و میدان میوه و تره بار کرد.
علی باقری با اشاره به بازدید هفتگی کارشناسان جهاد کشاورزی از ایستگاه‌های مذکور برای ردیابی آفت افزود: در بررسی‌های انجام شده، نخستین شکار مگس میوه در یکی از ایستگاه‌ها واقع در باغات انار مزرعه شریف‌آباد مشاهده شد.
وی بیان کرد: با توجه به شکار تله‌های موجود در حاشیه شهر این مدیریت بر اساس دستورالعمل سازمان حفظ نباتات کشور با تشکیل اکیپ‌های ردیابی، شناسایی و شبکه‌های مراقبت اقدام به افزایش تعداد ایستگاه‌های ردیابی در کلیه مناطق شهرستان برای تعیین نقاط آلوده کرد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا خاطرنشان کرد: پس از مشخص شدن مناطق آلوده حومه شهر با توجه به حساسیت موضوع شبکه‌های مراقبت عملیات مبارزه و شکار انبوه را آغاز و در باغات آلوده اقدام به نصب تله‌های جذب کننده حاوی محلول سراتراپ، پروتئین هیدرولیزات، سراتینکس و تله مکفیل کرد، از این رو به منظور ارزیابی عملیات مبارزه اکیپ‌های بازرسی از ایستگاه‌های نصب تله جذب کننده تا حصول نتیجه بازدید می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از آفات مخرب در دنیا است و به خاطر مقاومت بالایی که در مقابل شرایط آب و هوایی دارد در نقاط جهان گسترش پیدا کرده است، تصریح کرد: این آفت از مگس خانگی کوچکتر و رنگ قهوه‌ای دارد و بیش از ۳۰۰ گونه میوه و سبزیجات از جمله میوه‌های انار، هلو، زردآلو، گلابی ، خرمالو ، انجیر را مورد حمله قرار می‌دهد.
باقری با اشاره به اینکه آفت در شرایط مساعد تا ۱۲ نسل در سال تولید می‌کند، خاطرنشان کرد: نحوه خسارت این آفت به صورت تغییر رنگ محل تخم‌ریزی روی میوه، لهیدگی و پوسیدگی میوه در اثر تغذیه آفت و ریزش شدید و نابجای میوه است، یک جفت آفت قادر به آلودگی بیش از یک میلیون و دویست و پنجاه هزار میوه است.

نویسنده: مرضیه عسگری

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.