شهرضا نیوز

وقف آن است به وجدان همه واقف باشیم

کدخبر: 143621
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ در ساعت ۱۰:۱۶

خبرگزاری شهرضانیوز – دهه وقف بهانه ای شد تا به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرضا سری بزنیم و از تعاملات و ریشه های فرهنگی این حرکت الهی اطلاعاتی بدست آوریم. مصاحبه زیر گفت و گوی ویژه با فرهاد عرب، رئیس اداره اوقاف شهرضا است که به تفصیل روند حرکت فرهنگ وقف را گزارش می دهد.

 • جناب آقای فرهاد عرب بافرانی ، ضمن تبریک فرا رسیدن دهه وقف به جناب عالی و همکارانتان ، گزارشی از تعداد وضعیت موجود موقوفات شهرستان همچنین امامزادگان و بقاع متبرکه ارائه بفرمائید.

در ابتدای کلام عرض سلام وادب و احترام خدمت همه همشهریان محترم دارم و حلول ماه ربیع الاول و فرا رسیدن دهه وقف را خدمت همه مردم فهیم شهرستان بالاخص واقفین ، متولیان موقوفات ، هیأت امنای محترم بقاع متبرکه و مساجد و همه همکاران خودم در اداره اوقاف شهرضا تبریک عرض می نمایم .

شهرستان شهرضا دارای۸۴۶ موقوفه متصرفی و غیرمتصرفی  می باشد . که از این تعداد موقوفات متصرفی ۷۳۳ و موقوفات غیر متصرفی ۱۱۲ و موقوفات اشتراک التوالیه ۱ می باشد. همچنین تعداد کل رقبات این شهرستان ۳۱۳۴  می باشد که از این تعداد رقبات متصرفی   ۲۲۳۰   و  رقبات غیرمتصرفی   ۹۰۱   و رقبات اشتراک التوالیه ۳ است .تعداد کل بقاع متبرکه شهرستان های شهرضا و دهاقان نیز ۱۷ بقعه می باشد که از این تعداد ۱۳ بقعه در شهرستان شهرضا و ۴ بقعه در شهرستان دهاقان واقع گردیده است.

 • لطفا به اختصار اشاره ای به رئوس ویژه برنامه های گرامیداشت این دهه در سطح شهرستان داشته باشید.

آغاز تبلیغات محیطی و فضاسازی سطح شهر و بقاع متبرکه- برگزاری ویژه برنامه زنگ وقف- راه اندازی ایستگاه های همه واقف باشیم در بقاع متبرکه –  اعزام مبلغین بومی به مساجد موقوفه دار – همایش لبیک یا رسول اله به مناسبت ۲۸ صفر در امامزاده علی اکبر علیه السلام – ویژه برنامه شهادت حضرت امام رضا(ع) – دیدار با مسئولین محترم شهرستان- برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان در خیمه معرفت – برگزاری مسابقه تیراندازی ویژه کارمندان اداره-  عیادت از تعدادی از واقفین –  جلسه ی هم اندیشی انجمن یاوران وقف  – دیدار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران  – همایش قرآنی نورالثقلین – غبارروبی گلستان شهدا –  فضا سازی و بر پایی ایستگاه همه واقف باشیم در مصلی نمازجمعه

 

 • جناب آقای عرب لطف بفرمائید در خصوص تعداد وقف های جدید صورت گرفته در سال جاری در شهرستان و نحوه اجرای نیات موقوفات توضیحاتی ارائه فرمائید .

جا دارد تشکر کنم از این سئوال بسیار عالی ، خوشبختانه امسال با همت واقفین خیراندیش تا کنون ۶ وقف جدید در این شهرستان جمعاً به ارزش ۹۸ میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال به به ثبت رسیده است ، که بصورت گذرا به این موقوفات اشاره می کنم:

 • یک باب مغازه سه طبقه با مساحت ۸۷ متر مربع به نام موقوفه غلامی به ارزش ۱۲ میلیارد و پانصد میلیون ریال با نیت کمک به موسسه خیریه
 • زمین مزروعی به مساحت ۱ هکتار به نام موقوفه محمد صادقی برزانی به ارزش ۷میلیارد ریال با نیت فعالیت های فرهنگی ،اجتماعی و قرآنی
 • زمین مزروعی به مساحت ۱۰ هکتار به نام موقوفه محمد صادقی برزانی به ارزش ۷۰میلیارد ریال با نیت فعالیت های فرهنگی ،اجتماعی و قرآنی
 • یک باب منزل مسکونی به مساحت حدود ۲۷۳ متر به نام موقوفه فرزانه به ارزش ۱میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال با نیت توسعه مسجد
 • یک قطعه زمین به مساحت ۱۱۱ متر به نام موقوفه سبزواری به ارزش ۱میلیارد ریال با نیت توسعه مسجد
 • یک باب منزل مسکونی به مساحت حدود ۷۰۰ متر به ارزش ۶میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال با نیت توسعه مسجد

در خصوص اجرای نیت موقوفات هم باید عرض کنم که با توجه به زیاد بودن نیات واقفین به ۶ دسته تقسیم می کنم که مردم فهیم شهرستان هم اطلاع پیدا کنند البته یک نکته بسیار حائز اهمیت وجود دارد که اداره اوقاف نمی تواند در نیت موقوفه تصرفی داشته باشد و باید طبق نیت واقفین محترم اجرای نیت انجام گردد از جمله:(نیات مقید به مکان خاص و یا نیات مقید به اشخاص خاص و یا نیات مقید به زمان خاص)

۱-کمک به خانواده های مستمند : اجرای نیت موقوفات خیریه شهرستان در سل جاری در قالب تهیه و توزیع بسته های غذایی به تعداد ۱۷۰ بسته به ارزش ۲۰۰میلیون ریال و کمک های نقدی به خانواده های مستمند به تعداد ۳۸۵ خانوار به ارزش ۸۰۰میلیون ریال با همکاری ادارات ونهادهای حمایتی و هیأت امنای مساجد صورت گرفته است.

۲-کمک به مساجد: اجرای نیت موقوفات کمک به مساجد شهرستان در سال جاری با توجه به نیت واقفین در۴۵ مسجد به ارزش ۴۵۱ میلیون ریال که در قالب کمک های عمرانی ، فرهنگی ، حق القدم امام جماعت و حقوق خادم مساجد صورت گرفته است.

۳-کمک به دانش آموزان بی بضاعت: اجرای نیت موقوفات کمک به دانش آموزان بی بضاعت با توجه به نیت واقف خیراندیش تعداد ۲۰۰ بسته لوازم التحریر به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال تهیه و بین دانش آموزان تقسیم گردید.

۴-کمک به امامزادگان وبقاع متبرکه : اجرای نیت موقوفات کمک به بقاع متبرکه  که این نیز با توجه به نیت واقفین خیراندیش جهت کمک به فعالیت های جاری و عمرانی بقاع متبرکه به مبلغ ۷۳۰ میلیون ریال بوده است.

۵-برگزاری جلسات روضه خوانی : اجرای نیت موقوفات روضه خوانی این شهرستان با همکاری ۱۵۰ نفر از طلاب حوزه های علمیه  به ارزش ۷۰۰ میلیون ریال تا کنون به خصوص در ماه های محرم وصفر صورت گرفته است.

۶-کمک به فعالیت های اجتماعی(تعمیر و نگهداری سقاخانه ، نگهداری حمامات عمومی و امور بهداشتی و ….) : اجرای نیت موقوفات اجتماعی این شهرستان با توجه به نیات واقفین به ارزش ۳۲۰ میلیون ریال اقدام گردیده است.

 

 • ضمن خدا قوت بابت تلاشهای صورت گرفته بفرمائید با توجه به اینکه شناسایی و شناسنامه دار کردن و حراست از موقوفات در برابر تعرضات به طور قطع رسالتی است سنگین برعهده اداره اوقاف ، عملکرد اوقاف شهرستان در این خصوص را چگونه می بینید؟

به نکته خیلی خوبی اشاره کرده اید زیرا این موضوع یکی از تاکیدات سازمان اوقاف هم می باشد و برای اجرای آن حمایت های بسیار خوبی صورت گرفته است و درهمین راستا اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان هم با تلاش همه پرسنل خود توانسته اقدامات خوبی انجام دهد، که به چند فعالیت شاخص آن اشاره خواهم کرد:

 • احیاء وشناسایی اراضی موقوفه شیخ محمد مهدی نجفی  واقع در روستای همگین  به مساحت ۱۶۰ هزار متر مربع با ارزش حدود ۸۰ میلیارد ریال که در اختیار اشخاص حقیقی بوده است  و از طریق مراجع قضایی به حالت وقفیت بازگردانده شده است .
 • احیاء وشناسایی ۱۷۷ متر مربع از موقوفه محمد حسن توکل به ارزش ۶ میلیارد و ششصد میلون ریال واقع در خیابان حکیم فرزانه که در مسیر خیابان قرار گرفته است و از طریق مراجع قضایی اقدام لازم در حال انجام است.
 •  احیاء وشناسایی  موقوفه کربلایی حسن وشاره به مساحت ۱۰۷۸ مترمربع به ارزش ۱میلیارد ریال واقع در روستای وشاره که از مراجع قضایی موفق به احیاء و اثبات وقفیت  گردیده است.

۴-احیا ۹ باب مغازه از رقبات موقوفه شیخ شاهنظر واقع در پارک خانه شهر موقوفه شیخ شاهنظربه مساحت ۹۰۰ مترمربع به ارزش حدود حدود۹میلیارد ریال که  از طریق مراجع قضایی اقدام گردیده و در حال واگذاری به اجاره از طریق مزایده  می باشد.

۵- اخذ اسناد مالکیت برای  موقوفات و بقاع متبرکه به تعداد ۸۹ سند مالکیت به مساحت جمعاً حدود ۳۰ هزار متر مربع

۶- جذب اعتبار سازمانی و دولتی جهت اخذ اسناد مالکیت موقوفات حدود ۱ میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال

لازم می دانم در اینجا از رؤسای  محترم دادگستری ، اداره ثبت اسناد واملاک ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی  و  همچنین دادستان محترم شهرستانهای شهرضا و دهاقان  و کلیه همکاران محترمشان که ما را در این اقدامات (احیاء ، شناسایی و تثبیت موقوفات) یاری نمودند کمال سپاسگزاری داشته باشم.

 • توصیه های رئیس اوقاف شهرستان به کسانی که قصد دارند در این امر خیر و سنت الهی مشارکت کنند و موقوفه ای ماندگار از خود به یادگار بگذارند چیست؟ و برای تحقق این موضوع چه فرآیند اداری را باید طی کند؟

در راستای ترویج فرهنگ وقف سازمان اوقاف و امور خیریه هم اقدام برنامه ریزی جهت ایجاد وقف های مشارکتی نموده است  که همه مردم  بتوانند با توجه به عدم وضعیت مالی خوب و سرمایه زیاد هم در این امر مهم و خداپسندانه سهیم شوند و اقدام به وقف مشارکتی (جمعی ) نمایند . در واقع این کار نشان می دهد که وقف مختص افراد سرمایه دار و غنی نمی باشد و همه افراد می توانند با حداقل دارائی نام خود  را جزء واقفین ثبت نمایند.

به طور مثال می توان به یک وسیله آزمایشگاهی  در یک مدرسه اشاره کرد که دانش آموزان آن مدرسه می توانند با سرمایه اندک و با همکاری هم آن را تهیه و وقف آزمایشگاه مدرسه خود نمایند یا یک کتاب بلا استفاده در خانه خود را جهت استفاده دانش آموزان دیگر وقف کتابخانه مدرسه نمایند و…   که این نوع کارهای خداپسندانه نشان می دهد که وقف نیاز به انجام فرآیند اداری خاصی نمی باشد.البته برای ثبت موقوفات بزرگ باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز  ، نسبت به ثبت آن به عنوان موقوفه اقدام نمایند تا در آینده با مشکل روبرو نشوند و موقوفه مورد آسیب قرار نگیرد.

 • از آن جایی که یکی از رسالت های مهم و اساسی سازمان اوقاف فعالیت های قرآنی می باشد لطف کنید به صورت مختصر بفرمائید شما در شهرستان چه اقداماتی انجام داده اید؟

در این خصوص باید عرض کنم امسال نیز در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری  و اجرای طرح ملی حفظ قرآن کریم و  با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته در سازمان اوقاف این اداره نیز در سطح شهرستان با محوریت مرکز تخصصی حفظ قرآن کریم امامزاده شاهرضا علیه السلام  اقداماتی خوبی صورت گرفته از جمله : فعال سازی ۶۸ کلاس حفظ قرآن کریم در رشته های مختلف حفظ که در این کلاس ها با  استفاده از ۵۹ مربی توانمند  اقدام به آموزش تعداد  ۸۵۰ قرآن آموز می نمائیم .

در خصوص مرحله شهرستانی چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم هم باید عرض کنم  :

امسال نیز با تلاشهای صورت گرفته مرحله شهرستانی چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم با حضور حدود ۴۵۰ نفر از خواهران و برادران  در رشته های قرائت ،حفظ و مفاهیم و اذان و دعاخوانی برگزار گردید و نفرات برتر نیز به مسابقات استانی راه پیدا کردند .لازم به ذکر است در این دوره از مسابقات استانی که در دانشگاه آزاد نجف آباد برگزار گردید سه از این شهرستان ۶ نفر موفق به کسب رتبه های قابل تقدیر شدند .

که در همین این جا کسب این موفقیت را خدمت همه عزیزان تبریک عرض نمائیم و آرزوی موفقیتشان را از خداوند منان خواستاریم.

جا دارد از همکاری خوب  مدیران محترم موسسات قرآنی شهرستان کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم که با حمایت خود زمینه گسترش ترویج فرهنگ قرآن کریم را مهیا نمودند.

 • اداره اوقاف و امور خیریه وظیفه نظارتی خود بر مدیریت امامزادگان و بقاع متبرکه را چگونه اعمال می کند؟

سازمان اوقاف جهت مدیریت بهتر و استفاده از ظرفیت مردم در اداره بقاع متبرکه ، اقدام به انتصاب هیأت های امناء  نموده است و اعضای این امناها غالباً از همشهریان عزیزی که دارای حسن شهرت و اعتبار اجتماعی باشند؛ تشکیل میگردد. لازم به ذکر است کلیه مصوبات آن ها بعد از تائید ادارات اوقاف شهرستان قابلیت اجرا خواهد داشت.

 • میزان نذورات اهدایی شهروندان و زائران به امامزادگان و بقاع متبرکه چقدر است و نحوه هزینه کرد آن چگونه است؟

در مقایسه با سال گذشته میزان نذورات و هدایا مردم حدود ۱۳ % افزایش داشته ولی با  توجه به رشد تورم نسبت به رفع نیازهای امامزادگان تاثیری ندارد. در مباحث هزینه کرد نذورات بقاع متبرکه که مورد سئوال خیلی از مردم فهیم شهرستان نیز می باشد باید عرض کنم که در سه سر فصل تقسیم می شود که ضمن اشاره به آنها میزان هزینه هر سرفصل از ابتدای سال تا کنون را بیان میکنم : ۱-سرفصل فرهنگی که به مبلغ ۱میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال (برگزاری طرح آرامش بهاری ، ضیافت الهی ، نشاط معنوی و…) در کل بقاع هزینه شده است ۲-سرفصل هزینه های جاری به مبلغ ۴ میلیارد ریال که شامل (حقوق خادمین ،هزینه های آب و برق و گاز و…) در کل بقاع هزینه شده است . ۳-سرفصل عمرانی به مبلغ ۱میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال  که در کل بقاع هزینه گردیده است.

جا دارد در همین قسمت در خصوص اقدامات عمرانی و زیرساختی بقاع متبرکه که در قالب طرح مودت  با همکاری و همت خیرین شهرستان صورت گرفته است اشاره ی کنم :

 • طراحی طرح جامع امامزاده شاهرضا علیه السلام است که با فراز و نشیب های طی شده این چند سال اخیر روبرو بوده است ، با کمک همه مسئولین محترم شهرستان و تلاشهای صورت گرفته توسط این اداره وهیأت امنای امامزاده آماده گردید و جهت تصویب نهایی به سازمان اوقاف ارسال گردید.امیدواریم بتوانیم پس از تصویب تا پایان سال جاری بتوانیم عملیات ساخت رواق شهدا را آغاز کنیم.
 • تکمیل رواق جدید امامزادگان محمد وابراهیم روستای کهرویه به ارزش ۱ میلیارد ریال که با کمک و همت مردم و خیرین روستا در حال انجام است .
 • افتتاح رواق جدید امامزاده حمزه (شاهمراد) روستای قهه به ارزش ۱ میلیارد ریال
 • آزاد سازی و تسطیح صحن امامزاده عبدالمطلب روستای اسفرجان به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال
 • عملیات سفت کاری جهت ساخت سرویس بهداشتی امامزاده سید کاظم روستای اسفه به همت و کمک خیرین روستا به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال
 • عملیات بازسازی پشت بام، استحکام بخشی وکف سازی  مسجد و ایوان ورودی امامزاده علی اکبر علیه السلام به همت مردم وخیرین روستا و اعتبارات امامزاده به مبلغ ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال
 • به طور قطع گستردگی نیازهای جامعه اسلامی ضرورت جهت بخشی و هدایت موقوفات را به سمت تأمین این نیازها دوچندان ساخته است. اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان شهرضا در این زمینه چه توفیقاتی داشته است؟

این اداره همواره آمادگی آن را دارد تا به بهره مندی از کارشناسان خبره در راستای  مشاوره به واقفین بمنظور جهت دهی  به نیات واقفین با توجه به نیازهای روز جامعه بتوانند موقوفاتی کارآمد  را ایجاد نمایند تا علاوه بر اینکه خود از باقیات و صالحات آن بهرمند گردند  به پوشش بخشی از ضروریات جامعه نیز کمک شایان نموده باشند. از جمله از نیازهای شهرستان جهت وقف های جدید می توان به ایجاد موقوفاتی به منظور کمک به تسهیل ازدواج جوانان ، آزادی زندانیان جرایم غیر عمد ، درمان بیماری های خاص ، توسعه فناوری های دانش بنیان ، نشر و چاپ کتابها و مقالات علمی ، تحصیل دانش آموزان و دانش جویان بی بضاعت ، کمک به خانواده زندانیان غیرعمد ، توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی  و…. اشاره کرد.

 • در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

در پایان صحب هایم از همه خبرنگاران  که خود واقفین اثر گزار این جامعه هستند کمال سپاسگزاری را داریم و از کلیه مسئولین محترم به ویژه ائمه جمعه محبوب شهرستان شهرضا و دهاقان  ، نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی ،فرمانداران محترم  شهرستان های شهرضا و دهاقان و همه رؤسای ادارت و فرماندهان نظامی و انتظامی  و مردم شریف شهرستان ها که کمال همکاری و مساعدت در حفظ و احیاء این سنت حسنه را با این اداره داشته اند تقدیر و تشکر می نمایم و از خداوند منان سلامتی و سربلندی همه بزرگواران را خواستارم  و یک درخواست هم از همه علما و روحانیون و مردم متدین و فهیم شهرستان های شهرضا و دهاقان نیز داشته باشم که چنانچه اصل مدارک وقفی اعم از وقفنامه ، حبس نامه و… در اختیار دارند جهت احیاء وتثبیت موقوفات به اداره اوقاف وامورخیریه شهرضا واقع در خیابان شهید بهشتی نبش خیابان شهید فهمیده تحویل نمایند.

والسلام علیکم/آبان ماه۱۳۹۸

نویسنده: حمید رحمتی

انتهای پیام/