سرویس: یادداشت روزانه ۰۰:۵۲ - جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

ایران هر روز برگ برنده جدیدی در خاورمیانه رو می کند/ آینده خاورمیانه را محور مقاومت مشخص خواهندکرد

جمهوری اسلامی ایران هر روز برگ جدیدی از نفوذ خود در منطقه رو می کند و این درحالی است که آمریکا بی ثبات ترین موقعیت خود از زمان حضور در خاورمیانه را تجربه می کند و دیگر اهرمی برای فشار بر ایران ندارد.

شهرضانیوز-عارف نصر/ وقوع هر جنگی علیه ایران در واقع جنگ علیه محور مقاومت خواهد بود و ما بی طرف نخواهیم بود و هر جنگی در این خصوص پایان اسرائیل و پایان رؤیاهای آمریکا محسوب می شود. امام خامنه ای فرمانده محور مقاومت و ایران قلب محور مقاومت و قدرتمندترین حامی آن است.به تمام جهان می گوییم که امام ما و سید ما و حسین ما در این زمان آیت الله سید علی خامنه ای است و جمهوری اسلامی ایران قلب و جوهره ی محور مقاومت است.

این جملات بخشی از صحبت های سید حسن نصر الله همزمان با روز عاشورای حسینی است، صحبت هایی که حتی برخی از کارشناسان سیاسی و تحلیلگران غربی، همزمانی برکناری جان بولتون را بی ارتباط با آن نمی دانند؛ اما اهمیت این صحب ها چیست؟

ششم اسفندماه سال ۹۷ بود که بشار اسد پس از یک دوره طولانی جنگ در سوریه و عدم خروج از خاک کشورش، به ایران سفر کرده و با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد، دیداری که تبدیل به یک بمب خبری در سطح دنیا شد و رسانه های غربی و عربی به آن واکنش های متفاوتی نشان دادند.

اگر کمی عقب برگردیم در اوایل دهه ۹۰ شمسی همه تحلیگران و سیاستمداران غربی و عربی و حتی بسیاری از تحلیلگران داخلی معتقد بودند، سوریه سقوط خواهد کرد و بشاراسد می رود، اما در میان همه این تحلیل ها با روی کار آمدن دست حمایت ایران و حضور مستشاران ایرانی در کنار مردم و ارتش این کشور، علی رغم توافق همه قدرت های جهانی برای برکناری بشاراسد، رئیس جمهور این کشور همچنان هدایت سوریه را برعهده دارد.

اتحاد ایران، سوریه و عراق در برابر حملات داعش، تشکیل گروه های مقاوت حشدالشعبی، فاطیون و زینبیون در کنار حزب الله لبنان و سپاه پاسداران و ارتش انقلاب اسلامی ایران، به اذعان تحلیلگران غربی ایران را به یک بازیگر اصلی در منطقه تبدیل کرد.

اما از اواخر سال گذشته تا کنون فصل جدیدی از محور مقاوت درحال رقم خوردن است؛ حضور بشاراسد در ایران در کنار تمام نکات مهمی که به جهان مخابره کرد، این نکته را به نمایش گذاشت که سوریه پس از سال ها جنگ و درگیری به آرامش نسبی رسیده است.

در کنار این دیدار و پیروزی ها در جبهه شمالی محور مقاومت، خبرها در جبهه جنوبی محور مقاومت نیز بر همین منوال بود. انصارالله یمن که از سال ۲۰۱۴ در برابر تجاوزات ائتلاف سعودی ایستاده بودند؛ حملات تلافی جویانه ای علیه عربستان سعودی به عنوان شاخص ترین نیروی متجاوز به یمن انجام دادند. مهم ترین تجاوزات به قلب ریاض به عنوان پایتخت عربستان و تاسیسات نفتی آرامکو در مرز بین عربستان و امارات صورت گرفت که شگقتی تحلیگران نظامی را با توجه به استقرار سامانه های پدافندی پیشرفته آمریکایی در این کشور به همراه داشت و موجب عقب نشینی نسبی امارات از خاک این کشور شد.

۲۲ مردادماه امسال و در اوج این پیروزی های انقلابیون یمن، سخنگو این گروه، با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد و نامه سیدعبدالملک بدرالدین حوثی رئیس جنبش انصارالله را تقدیم ایشان کرد و نشان داد این گروه هم با قدرت رو به گسترش خود در جنوب عربستان در کنار ایران است.

اما ایران در حفظ دست برتر خود در منطقه به این نقطه هم بسنده نکرد و عاشورای امسال برگ دیگری از اقتدار و نفوذ خود را در منطقه رو کرد که سیاستمداران غربی را در شوک فرو برد.

مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان هرساله در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب، عزاداران حسینی و شخصیت های کشوری و لشکری برگزار می شود.

این مراسم امسال نیز به رسم سال های قبل برگزارشد، با این تفاوت که یک مهمان ویژه در مراسم شام غریبان امسال این حسینیه، توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.

حضور چند روزه مقتدی صدر از رهبران، شیعیان عراق با خانوده‌اش در قم و ارائه خدماتش در موکب‌های این شهر مذهبی به زائران حسینی (ع) معادلات بسیاری از تحلیلگران غربی را برهم زد.

اما سردرگمی این تحلیلگران زمانی بیشتر شد که این رهبر عراقی در مراسم شام غریبان بیت رهبر معظم انقلاب شرکت کرد.

در طول دو سال اخیر شرکت نکردن جریان حامی مقتدی صدر در تشکیل کابینه و برخی دیگر از رفتارهای او، نوعی ذوق زدگی را برای تحلیلگران و سیاستمداران غربی ایجاد کرد تا با ایجاد دوگانگی در بین رهبران شیعی عراق و تبیدل آن ها به دو گروه حامی ایران و مخالف ایران، زمینه کاهش نفوذ تهران در بغداد و افزایش حضور واشنگتن را فراهم کنند؛ اهمیت این تلاش ها زمانی مشخص می شود که پیرامون جایگاه مقتدی و جریان صدر در بین جامعه عراقی بیشتر آشنا شویم.

خاندان صدر یکی از بانفوذترین خاندان های عراقی به شمار می رود که پرچمدار مبارزه با صدام و حضور اشغالگران در عراق بودند. پدر و برادران صدر نیز در همین مسیر ترور یا کشته شدند؛ خود مقتدی صدر نیز به دلیل داشتن یک چهره کاریزماتیک مورد پسند جامعه عراق، جایگاه ویژه ای در بین عوام و به ویژه جوانان عراقی دارد و گروه نظامی تحت رهبری او نقش مهمی در مبارزه با داعش در عراق بازی کرد.

برهمین اساس رای و نظر او در جامعه عراق خریداران بسیاری در جامعه عراق دارد و برهمین اساس حضورش در تهران تکمیل کننده پازل مقاومت در منطقه خواهد بود.

ایران با رو کردن این برگ در زمانی که آمریکا بیش از هر زمانی دچار تزلزل شده و در همین روزهای گذشته مهم ترین عنصر ضدایرانی خود را از کاخ سفید بیرون انداخته است و دیگر برگی برای رو کردن جلوی ایران ندارد، نشان می دهد، امروز ایران نه تنها یک بازیگر اصلی بلکه، بزرگ ترین بازیگر و کارگردان بلامنازع منطقه است و هرکسی که در زمین ایران بازی نکند و دست دوستی به آمریکا بدهد یا محکوم به فنا است و یا در نهایت هماند برخی کشورهای خلیج فارس گردشی کامل به سمت ایران خواهد داشت.

در نهایت آنچه آینده خاورمیانه را رقم می زند، محور مقاومت خواهد بود و رژیم صهنونیستی توانی برای تنفس در منطقه نخواهد داشت.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.