سرویس: اجتماعی ۱۳:۱۷ - چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸

مروری بر فرهنگ محرم شهرضا

خانه های حسینی(ع)

بعضی از خانه های شهرضا که در آن عزاداری می شود خود نقطه عطفی برای بوجود آمدن حرکت های اجتماعی و مذهبی شده است. خانه عالم ربانی آیت الله شیخ قدرت اله صالحپور از آن دست خانه است.

گروه فرهنگی شهرضانیوز- درست در اول محرم الحرام سال ۱۴۲۲ هجری قمری بود که نیت روضه برای حسین بن علی (ع) را گرفت.  تا الان حدود ۳۰ سال است در خانه اش روضه گرفته می شود. خانه آیت الله  قدرت اله صالحپور ، از علمای شهرضا بهانه ای شد تا با سبک مجالس روضه اباعبد الله در شهرضا آشنا شویم.

 

اول از دعای ابوحمزه شروع شد

وقتی آیت الله صالحپور تصمیم گرفتند، در کتابخانه شخصی خود مجلس روضه برپا کنند، با خواندن دعای ابوحمزه شروع کردند. به مرور مجلس دعای ابوحمزه به مجلس روضه در دهه اول محرم تبدیل شد و از کتابخانه شخصی خودشان که یک اتاق ساده مزین به کتب فقه و علوم دینی بود به حیاط خانه کشیده شد.

سال بعد حیاط خانه را با تیرکی بزرگ و چادرهای بیت العباس مسقف کردند و  برای شروع مجلس حاج آقا صالحپور نماز را اقامه می کردند و واعظین و مداحان به ادامه جلسه می پرداختند. به مرور هیئت های مذهبی شهرستان شهرضا در روز عاشورا و تاسوعا طبق  زمانبندی به این مکان می آیند و به عزاداری مشغول می شود.

آهسته آهسته خانه حاج آقا صالحپور نقطه عطفی شد تا هیئات بزرگی در روز اربعین جمع شوند و پیاده روی را در شهرضا برای اولین بار شروع کنند.

اخلاق حاج آقا صالح پور در مقابل طلاب جوان خاص بود

از همان ساعات اولیه دم درب خانه می نشستند و به خوش آمد گویی به مجلس روضه امام حسین می پرداختند. ایشان از دور وقتی عالم و یا طلبه جوانی را می دیدند، از جا بلند می شدند و به پیشواز آن می رفتند و در سلام کردن پیش دستی می کردند. همه از این رفتارشان در تعجب بودند. وقتی که دلیل این کرامت و احترام را از ایشان با این سن و سال می پرسیدند، می گفتند: این علما و این طلاب جوان، سربازان گمنام امام زمان هستند.

دستور دادند عزاداران امام حسین در راحتی و آرامش و احترام کامل باشند

به تمام عوامل برپایی مجلس روضه می گفتند: با تمام توان به عزاداران احترام بگذارید . برایشان با کمال ادب چای و صندلی بیاورید. و به کوچک ترها با مهربانی برخورد کنید. وقتی کودک و یا سادات به مجلس روضه می آمدند، از جایشان بلند می شدند و با احترام با ایشان برخورد می کردند.

 

چای اربعین در مجلس روضه

این مجلس روضه، چای متفاوتی با دیگر مکان ها دارد. بر روی منقل قوری های مختلفی چیده شده که با حرارت ذغال، چای درونش پخته می شود. مزه چایی این مجلس، مزه چای های روزهای اربعین را برای عزاداران به یاد می آورد. هر شب تمام اهل خانه ، نذر نظافت دارند و تمام حیاط خانه را آب و جارو می کنند و وسایل چای را برای فردا فراهم می کنند. افراد زیادی به درب خانه نذوراتشان را می آورند و اهل خانه آن نذورات را در مراسم استفاده می کنند.

مرگ راحت

چند سال پیش بود، شخصی بنام حاج فرج الله شاهچراغی از مغازه نانوایی داشت از مقابل مجلس روضه خانه حاج آقا رد می شود. تصمیم می گیرد که در مجلس شرکت کند. وقتی به مجلس می رود و به آن چای تعارف می کنند، چای را که می خورد و مشغول خواندن زیارت عاشورا می شود، چشمانش را می بندد و فوت می کند. وقتی که صاحبان مجلس متوجه می شوند، ایشان را بدون اینکه جلسه بهم بخورد تا آخر جلسه در یکی از اتاق ها رو به قبله می گذارند و به اورژانس خبر می دهند. ایشان یک مرگ زیبا در مجلس امام حسین نصیبش می شود و با ذکر امام حسین از دنیا می رود

 

هنوز ماندگار است

نزدیک ۲۰ سال است که هنوز خانه آیت الله صالحپور مکانی برای عزاداران امام حسین است که برای عزاداری به این مجلس می آیند. هر سال این مکان پر شور تر می شود و خیلی از هیئات مذهبی شهر به این مکان می آیند و عزاداری می کنند.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.