سرویس: اجتماعی ۰۰:۰۲ - سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

طاها الهیان

جوانان شهرضا، پیشرو در عرصه انیمیشن

جوانی خوش نام و صبور، البته صبوریش به خاطر متانت گفتارش بود. تا می توانست با جمله های کوتاه، جواب سوالات خشک و دراماتیک ما را می داد. در دنیای جدیدی زندگی می کرد. دنیایی که اگر به آن بها داده شود؛ آینده درخشانی را برای باورهای ایران رقم می زند.گفت و گوی ما با طاها الهیان که متولد ۱۳۷۹ می باشد.

گروه مصاحبه شهرضانیوز- طاها الهیان کسی است که با رفیق گرمابه اش، حامد گلابی مقام سوم کشوری در کنگره پرسش مهر ریاست جمهوری کسب کردند.

آقای الهیان خودتان را با توضیحات تکمیلی معرفی بفرمایید؟

من طاها الهیان هستم اسفند ماه ۱۳۷۹ متولد شدم که اگر حساب کنید ۱۹ سال دارم. همین.

آقای الهیان می توانم به اسم کوچک شما را صدا بزنم؟

بله_ مشکلی نیست.

طاها، چطور شد که در رشته ی انیمیشن وارد شدی؟

شاید علت اصلیش به خاطر سوال هایی بود که اطرافیان یا بزرگترها از من می پرسند. سوالی مثل اینکه؛ می خواهی بزرگ شدی چه کار شوی؟ در جواب این سوال می گفتم می خواهم بازی ساز شوم. یعنی علاقه وافری به بازی سازی داشتم.

الان چه مدرکی دارید؟

من دیپلم انیمیشن دارم “در رشته ی گرافیک

می توانید کارهایی را که ساخته اید را نام ببرید؟

بله. اولین کار من بنام دوست بود که ماندگاری کمک های دوستان را به تصویر می کشد. دومین کارم بلدیه است و سومینش هم بنام بط است.

کدام یک از کارهایتان را بیشتر دوست دارید؟

من بلدیه را بیشتر دوست دارم. بلدیه در قالب طنز به تاریخچه ی ایجاد شهرداری می پردازد و به مشکلاتی که شهرداری دارد پرداخته است.

وقتی که این رشته را انتخاب کردید، کسانی به شما پیشنهاد دیگری ندادند؟

راستش را بخواهید من در سال نهم مدرسه بودم؛ بسیاری از دبیران مشورت که می دادند؛ می گفتند شما معلوماتتان خوب است؛ بروید رشته ی تجربی؛ به رشته ی تحصیلی بروید که آینده شغلی داشته باشد. من با فشار عجیبی روبرو شدم؛ بقدری که اضطراب تمام وجودم را گرفت. دبیران و معلمان ما را به اجبار، مجبور به انتخاب رشته هایی می کردند که ما علاقه ای نداشتیم. من به خودم رجوع کردم؛ دیدم اصلا علاقه ای به تجربی ندارم پس خودم را اجبار نکردم و به دنبال علاقه ام رفتم.

پس حرف معلمان را گوش ندادی؟

احترام معلمان را داشتم و دارم اما من دنبال شناخت علاقه ام و استعدادم رفتم؛ خودم را با حرف معلمان قانع نکردم. تصمیمم را گرفتم که استعدادم را شناسایی کنم و بدنبال استعدادم بروم.

نقش پدر و مادرت در انتخاب رشته چقدر مهم بود؟

پدر و مادرم واقعا مرا پشتیبانی کردند. آنها با مهربانی حرف و استعداد مرا درک کردند و به انتخابم احترام گذاشتند. یادم هست که مادرم و پدرم می گفتند هر چه علاقه داری برو. اما در مقابل، معلم ها همه، بر اساس نمره ها و جو های آموزشی؛ رشته هایی را معرفی می کردند که صرفا پول در آوردن را ملاک قرار داده

آیا تا به حال از انتخابت ناامید شدی؟

اوایل واقعا نا امید شدم چرا که بسیاری، من را با چشم دیگری می دیدند و بهایی به رشته و تحصیلات من نمی دادند؛ اما پدرم میگفت: نا امید نشو؛ ادامه بده. یادم هست که یکی از دبیران ما به من می گفت؛ می خواهی بروی برای کودکان کارتون بسازی؟ و با لحن تمسخر آمیزی مرا مسخره کرد.

طاها چشم اندازت برای آینده در این رشته چیست؟

 دوست دارم در رشته ی انیمیشن توانایی هایم را بیشتر کنم

رشته ی شما برخلاف درآمد زیادی که دارد سختی هایی هم دارد؛ یا همه اش تفریح و سرگرمی است؟

سختی های رشته ی ما در نبود امکانات است و تعریف نادرستی که جامعه از رشته ی ما دارد. در شهرضا متاسفانه برای این رشته تجهیزات خیلی کم است یا گران است، مردم شهرضا هم نمی دانند که این رشته، خلق باورها و تخیلات درونی است و بسیار زیبا است.

هر انیمیشن چقدر زمان می برد و مهم ترین قسمت آن کجاست؟

هر انیمیشن دو دقیقه ای یک هفته زمان می برد، البته این بستگی به تیم و مهارت وتخصص اعضای تیم هم دارد.در کنار تیم، تجهیزات هم بسیار تاثیرگذار هست. اگر بخواهم مهم ترین قسمت انیمیشن را معرفی کنم ، داستان یا سناریوی انیمیشن است.

پس ساخت انیمیشن یک کار تیمی است؟

بله ، کار تیمی است.کاری است که هر فردبسته به تخصص خودش در تولیدات انیمیشن فعالیت می کند.البته قوی ترین انیمیشن ها،توسط تیم های بزرگ ساخته می شود .

طاها در یک جمله انیمیشن را برایمان تعریف کن و بگو چه کاری می توان با آن انجام داد؟

انیمیشن یعنی خلق تصاویر متوالی برای ایجاد توهم حرکت است.انیمیشن وسیله ای برای فرهنگ سازی است . مردم با داستان های زیبا و انیمیشنی سریع ارتباط می گیرند.

خوب طاها علت پیشرفتت را اگر بخواهی خلاصه وار بگویی چیست ؟

۱٫استعدادم راشناسایی کردم

۲٫تشویق پدر و مادرم  

طاها الهیان چه آرزویی دارد و دوست دارد برای شهرضا چه کاری انجام بدهد؟

آرزوی من این است که یک فردی قوی در عرصه ی ساخت بازی و انیمیشن شوم و آرزویم این است که شهرضا قطب انیمیشن کشور شود ، البته من از مسئولین شهرستان هم یک درخواست دارم و اینکه یک هنرستان مجهزتر برای حمایت از این رشته ایجاد کند. چون امسال من در این رشته بسیار زیاد هستندکه به دلیل کمبود امکانات این رشته مورد علاقه برایشان از بین میرود .

طاها دوتا کلمه می گویم توصیفت را از این دو کلمه برایم بگو

جوان؟ سبب انرژی و توانایی آینده سازهای کشور

انیمیشن؟ شیرینی سخت  سختی شیرین

خوب طاها اگر حرف آخری دارید بفرمائید.

تشکر از همه ی شما بزرگواران و اینکه پدر و مادر ها فرزندانشان را مجبور نکنند به رشته ای بروند که علاقه ای به آن ندارند .بگذارند همان رشته ای بروند که به آن ایمان دارند.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.