سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۱۴ - شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸

دانش، دین و فقاهت قرآنی در ضمیر آیت‌الله اسماعیل‌پور

مرحوم آیت‌الله‌العظمی اسماعیل‌پور قمشه‌ای، تقوا، ارزش‌های اخلاقی، روابط عاطفی، دانش، دین و فقاهت قرآنی را یک‌جا در ضمیر خود جمع کرده بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهرضا نیوز به نقل از کانون خبرنگاران ایکنا،نبأ؛ به مناسبت اولین سالگرد ارتحال آیت‌الله‌العظمی محمدعلی اسماعیل‌پور قمشه‌ای، مرجع عالیقدر تقلید، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی اسماعیل‌پور، برادرزاده این عالم ربانی و استاد حوزه علمیه نبی اکرم(ص) تهران یادداشتی به رشته تحریر درآورد که متن آن در ادامه از نظر می‌گذرد:

«یک سال از آن هجرت غم‌انگیز می‌گذرد و آنگاه که خاطرات حضورشان را در زندگی خود مرور می‌کنم غمی جانکاه بر فضای وجودم و ژرفای روحم سنگینی می‌کند.

یک سال گذشت همراه با اشک و آه و ناله و هرگاه به سیمای الهی و چهره نورانی آن عالم ربانی می‌نگرم، گویا همه هستی‌ام را از من گرفته‌اند.

یک سال گذشت؛ سالی که برای خاندان اسماعیل‌پور و سادات بحرینی گذر یک عمر همراه با حسرت، درد و جدایی بود.

یک سال است که اندام نازنین آن عبد صالح خدا و آن ولی ناب ربانی به خاک سپرده شده و روان پاک و روح متعالی آن سالک قرآنی و آن فقیه محمدی(ص) در ملکوت عالم در پرواز است.

یک سال است که دیگر آوای روح‌بخش و جان‌افزای ایشان به گوش نمی‌رسد و برای همیشه از شنیدن حتی یک واژه مهرآفرین از دهان آن فقیه بزرگ محروم شده‌ایم.

ما نه تنها پدر معنوی خود نه تنها الگو و اسوه ناب زندگی خود را بلکه ستون محکم و پایه استوار خود را در همه قلمروهای زندگی خویش را از دست داده‌‎ایم.

فقیه پارسا و مرجع تقلید ما مرحوم آیت‌الله العظمی اسماعیل‌پور، از جمله فقیهان و عالمانی بود که تقوا، ارزش‌های اخلاقی، آداب اجتماعی، روابط عاطفی، دانش، دین و فقاهت قرآنی را یک جا در خود جمع کرده بود و باور نمی‌کردیم که ناگهان فرشته مرگ به سراغ ایشان بیاید و یک باره همه هستی ما را از ما بگیرد به ویژه با فاصله کمتر از ۴۰ روز از کوچیدن همسر فداکارشان؛ بانوی با فضیلت مرحومه بحرینی(ره).

ویژگی برجسته آیت‌الله‌العظمی اسماعیل‌پور

سخن از یک مؤمن راستین، یک پارسای شب زنده‌‌دار، یک عارف شیعی، یک حکیم متأله، یک فقیه کم‌نظیر، یک مرجع دردآشنا، یک اصولی ژرف‌اندیش، یک مفسر قرآن و در یک کلام، سخن از یک بنده صالح و شایسته خداوند متعال است.

او در صلابت چون کوه، به عظمت چون دریا، به وسعت چون آسمان، به زلالی چون چشمه‌ساران، به نجابت و انسانیت چون سلمان، در سیمای الهی او درخشش نور خدا را به تماشا می‌نشستی در سخنان زیبایش بوی قرآن را استشمام می‌کردی.

آنگاه که با او سخن می‌گفتی، سخنانش یادآور فقهای بزرگی چونان شیخ طوسی(ره)، شیخ مفید(ره)، علامه حلی(ره) و شیخ اعظم انصاری(ره) بود.

در پایان از خداوند متعال می‌خواهم که این عالم ربانی و این زبان گویای معارف وحیانی را با پیامبر اکرم(ص) و با اهل‌ بیت عصمت و طهارت(ع) محشور فرماید، آمین یارب العالمین».

یادآور می‌شود، آیت‌الله شیخ محمدعلی اسماعیل‌پور قمشه‌ای، استاد حوزه علمیه قم در سن ۷۸ سالگی، پس از یک دوره بیماری، ۲۲ مرداد ۹۷ در منزل شخصی‌ خود در شهرضا، دارفانی را وداع گفت.

علیرضا برومند

اتمام خبر/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.